Fatma Bebek’in yüzü gülüyor, kalbi ağlıyor!

Habertürk’ten Öznur Karslı’nın haberine göre Diyarbakır ’dan 4 yıl önce İstanbul ’a göçen Ümmiye-Abdülmetin Al çiftinin sabık yıl dünyaya gelen 6 ’ncı çocukları Fatma, “bahtiyarlık hastalığı” yerine tanıdık William Sendromu ile doğdu. Doğduğu günden bu yana hastalığa sadık adına kalbinden sıkıntılar canlı Fatma bebeğin minik kalbinde, daha 2 aylıkken kısık derecede aort damarı tıkanıklığı teşhis edildi. Fatma bebeğin kapanık damarı, İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim Bilimi ve Araştırma Hastanesi ’nde yapılan ameliyatta hususi bire bir yamayla açılmaya çalışıldı.

BİR YAŞINDA BY-PASS GEÇİRDİ

Ancak tıpkısı müddet bilahare yapılan anjiyoda Fatma bebeğin aort damarının gene tıkandığı görüldü. Açıkça duygu ameliyatı mübrem oldu. Minik Fatma, 2015 yılının serencam haset 9 saat süren ayan duygu ameliyatına makbuz. Göğsü lazer yöntemiyle açılarak, kalbindeki kapanık damarlara by-pass yapıldı.

Işler sonrasında tansiyonu 20 ’lere fırlayan Fatma, deminden mefret hastalara verilen 2 gerilim ilacı kullanıyor.

ÖZEL MAMAYLA BESLENİYOR

Erdemli tevettür dolayısıyla sıkça kusan Fatma, yaşıtlarına bakarak da haddinden fazla tutkun. Damarlarının tıkanmaması için hususi tıpkı mamayla besleniyor. Doktorları, “her an tıpkısı by-pass ameliyatı daha olabileceğini” söylüyor. William Sendromlu hastaların görmesi müstelzim fizik tedaviye bile gidemeyen Fatma bebeğin ailesi, yetkililerden yardım istiyor. Ana Ümmiye Kırmızı, “Kızım 1 yaşında amma hastalığı nedeniyle ayakları üstünde duramıyor, oturamıyor. Ayakları titriyor. Herhangi Bir ahit hikmet tedaviye götürmemiz lüzumlu. Fakat bunun için birlikte hastaneden yıldız bilimi raporu gerekiyor. Fatma ’nın hiç üşümemesi, grip olmaması kebir. Doktora götürürken değme yerini kapatıyorum. Raporun makbul olduğu rehabilitasyon merkezleri özel namına bu çocukları evden alıyorlar. Ancak biz yıldız bilimi raporu üzere erken tarihlere periyot alamıyoruz. Fatma ’nın üşümemesi amacıyla üstelik, arabamız olmadığından, kızımızı izzet hastanelerindeki fizik otama merkezlerine götüremiyoruz” diyor.

‘2 YIL SONRAYA AKTARILMA VERDİLER ’

“Sinir Bilimi randevusunu almak istedik, 2 sene sonraya bölüm verdiler” diyen Al, şöyle bitmeme ediyor: “Bu ifade olmadan, hususi iyileştirme merkezlerine gidemiyoruz. Devlet hastanelerindeki merkezler ise bize çok uzak. Fatma ’nın yürümesi üzere bu tedavileri görmesi gerekiyor.”

WILLIAM SENDROMU NEDİR?

7. kromozomun etraflı kolunda 26 genin silinmesiyle ortaya çıkan; alçak kibir kökleri, birbirine mail ve batık gözler, erdemli peş damak, perimsi (elfin) beniz ifadesi, yabancılara yalın kat itminan, geç gelişen açacak becerileri, önsezi rahatsızlığı, geç gelişen eş güdüm-denge becerisi kadar sonuçlar doğuran tıpkısı nörolojik bozukluktur. William Sendromlu çocukların bildirme bilinen özellikleri, haddinden fazla fert olmaları ve yüzlerindeki gülücük ifadesidir. Bu yüzden, umum beyninde “mutluluk hastalığı” olarak biliniyor.

Bir Cevap Yazın