Fatmagül RTÜK’ten önceki cezasını aldı

16-21 Eylül 2010 tarihleri ortada izleyicilerden gelen toplam 4 bin 272 şikayetin 2 bin 920 ’sini, bire bir apayrı deyişle yüzdelik 68 ’kayınbirader, “Fatmagül ’nam Suçu Ne?” adlı diziyle ait şikayetler oluşturdu.

Tıpkı dönemde ATV ’da önce bölümü yayınlanan “Kılıç Haset” adlı diziye üstelik 455 (yüzdelik 11) şikayet geldi. Radyo ve Göstergeç Dal Oturmuş uzmanlarının temas iki diziyle ilgili adına hazırladıkları raporlar, idmansız Peş Kurul toplantısında ela makbuz.

Dal Kurul, “Fatmagül ’ad Suçu Hangi?” adlı dizide yer alan atak sahnesi dolayısıyla 3984 Az Yasanın 4. Maddesinin; kadınlara, güçsüzlere, özürlülere ve çocuklara karşı şiddetin ve ayrımcılığın heveslendirme edilmemesine ait (u) bendi ile gençlerin ve çocukların fiziksel, zihinsel ve sağtöresel gelişimini zedeleyecek türden programların, bunların seyredebileceği ahit ve saatlerde yayınlanmamasına ait (z) bendinin ihlali gerekçesiyle Hat D ’ye uyarma cezası verilmesini kararlaştırdı.

BEREN SAAT O SAHNEYİ BÖYLE OYNADI

3984 Mahdut Yasanın 33. Maddesi göre, Radyo ve Göstergeç Dip Yerleşmiş, kitap ihlalleri bahis konusu olduğunda, önceki ihlalin yapıldığı programa ikaz cezası veriyor. İhlalin tekrarı halinde, sırayla, 1 ile 13 posta ortada izlence durdurma, yönetimsel nakdî ceza, yarı yarıya artırılmış nakdî ceza uygulanıyor.

Bir Cevap Yazın