‘Fazıl Say daha çok ne yapabilir?’

..Uluslararası kabul görmüş sanatçıların, elitist tıpkısı anlayışla halkın beğenilerine sert eleştiriler yöneltmeleri ve zat uzmanlık alanlarının dışına çıkarak, popüler olan hep karşı ahkam kesmeleri, kendilerine kıymetli mı kazandırıyor, yoksa saygınlıklarını yitirmelerine mi hastalık oluyor? Bu soy tartışmaların halkın kültürel seviyesinin yükselmesine katkısı var mı?

Bu konuyla ilişik sıklıkla gündeme gelen dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say, yine halkın sevdiği sanatçılardan olan Orhan Gencebay, Müslüm Gürses ve Sezen Aksu’evet saydırdı. Fazıl Çalışma’ın twitter’birlikte yazdığı “Orhan Gencebay, üçüncü derslik müzisyen. Müslüm Gürses, müzisyenin kılcal damarı dahi olmaz. Sezen Aksu, kitabet öğrencisi bilgisine topluluk değil” sözlerine Ceride HABERTÜRK Genel Im yönetmeni Fatih Altaylı’dan anif tenkit geldi. Konuyu bugünkü köşesine taşıyan Altaylı, “Fazıl Faaliyet işin bokunu çıkardı. Tıpkı zaman Nişantaşı sokaklarında bire bir tarafını açmış gezerken göreceğiz diye korkuyorum” şeklinde tepki gösterdi.

Aha Altaylı’nın “Fazıl Mesai bundan sonra hangi yapabilir” antetli o yazısı:

Fazıl Emek ’ı tanımam.

Görünce selam veririm o kadar.
Klasik enstrüman dinlerim. Bazıları gibi bunu bir yontu sembolü adına görmem. Bu yüzden da yazıp durmam.

Klasik çalgı tutkularını dillerine dolayıp, ha babam yazanların nazik bölümünün 40 yaşına büyüklüğünde ulama dinleyip, içtimai yontu değişikliğini yayımlamak amacıyla klasikçi olduklarını bile bilirim.

Alışılmış çalgı dinlerim ama Fazıl Mücahede ’ın bire bir albümü dahi yoktur ne evimde, hangi işyerimde. “Ongun piyanist” derler. Bilemem. O seviyelerde kimin bol kimin keder olduğunu anlayacak büyüklüğünde bu işten anlamam.

Bizim Uğur anlar. O da Fazıl Mesai amacıyla “Gani” der. Amma şunu bilirim.

Fazıl Iş işin bokunu çıkardı.

Tekrar herkese dalmış. Saydırmış.

Ne Orhan Gencebay kalmış, ne Müslüm Gürses, hangi üstelik başkası.

Ego arsıulusal akseptans görmüş, değme ecnebi mutat çalgı aleti üstadının o ülkedeki özge eşkâl müzik yapanlara böyle saldırdığını görmedim.

Hiçbirinin hangi bileyim Madonna ’yı, Michael Jackson ’ı ya dahi Elvis Presley ’i yahut Elton John ’u içtima dibine batırdığını, çamura buladığını duymadım, görmedim.

Fazıl Mücahede ise sonsuz bunu yapıyor.

Anladığım kadarıyla tahammülfersa aynı iletişim araçları maymunu olmaya makul ilerliyor.

Kendini gazetelerde göremeyince bilgelik oluşmak için, gazetelerde saha almak üzere ağzına geleni “Bu bana uygun mı?” diye sormadan sayıp sallıyor.

Farkında değil ki, bunu yaptıkça namına engel veriyor. Benim korkum şu: Tıpkı müddet bilahare matbuat bu açıklamalara da alışıp, selen yapmaz kuzuluk gelince güzel zıvanadan çıkacak.
Ayrımsız çevrim Nişantaşı sokaklarında bire bir tarafını açmış gezerken göreceğiz diye korkuyorum.

Fatih ALTAYLI

Bir Cevap Yazın