Fazilet Başçı para şişkinliği hedeflerini açıkladı

Hürriyet’te düzlük düz habere göre Başçı, ati yıllara yönelik pahalılık hedeflerinin yüzdelik 5 olduğunu ancak 2016 yılında minimal sevap artışının mecmu talebi artırıcı etkisi olacağından, enflasyonun yüzdelik 6,5 olarak gerçekleşmesini beklediklerini dile getirdi. Başçı, göreve bitmeme edip etmeyeceğiyle ilgilendiren mevrut soruya, “TCMB Başkanlığı yumruk ve sorumluluğu erdemli bire bir görev, verildiği sonuç güne kadar yapılır” dedi.

Başçı, minimum ücretteki artma ile ilişik şunları söyledi:

Asgari ecir artışının toplanmış talebi artırıcı etkisi olacak; enflasyona temenni vasıtasıyla yönetilebilir baskı kalacak. Yüzde 6.5 olan 2016 para şişkinliği tahmini amacıyla 1.5 puanlık arttırma buradan kaynaklandı.”

Başçı, bu çerçevede 2016 ve 2017  amacıyla olduğu üzere 2018 pahalılık hedefinin bile yüzdelik 5 olarak  belirlendiğini söyledi.

CARİ AÇIKTA DÜZELME VURGUSU

Başçı, akan işlemler dengesindeki iyileşmenin devam edeceğini vurguladı. Enflasyonda yakın dönemde hedefin üstünde kalmamızın nedeninin cari dengedeki faziletli zahir olduğunu tamlayan Başçı, akan çıplak ile ilişkin çokça domuzuna iyileşmeler olduğunu, akan açığın para şişkinliği önündeki engel olmaktan çıktığını belirtti.

GÖREVE BITMEME SORUSU

Başçı, güruh sonrasında matbuat mensuplarından gelen soruları de yanıtladı.

Eşkâl Bankası Başkanı, göreve devam edip etmeyeceği ile ilişik soruya şu yanıtı verdi:

“Geçtiğimiz günlerde Sayın Başbakan’a letafet ziyareti yapabildik. Bu fariza hasis el ve majör bire bir fariza. Verildiği serencam güne kadar bildirme dolgunca şekilde yapılır. Arkadaşlarımız üstelik şişman ayrımsız fedakarlıkla ellerinden gelen katkıyı yapmaya devam ediyorlar. Fariza verildiği sürece son güne kadar sunma gani şekilde yapılır.”

BAŞÇI’DAN ÇEKINCE AÇIKLAMASI

Başçı, akıbet dönemde düşük seviyelere gelmesiyle gündemde olan Model Bankası rezervlerine müteveccih dahi açıklama yaptı.

Başçı, “Resmi rezervlerin gelişmemiş vadeli dış borçları istikbal oranı, bankaların yurtdışı şubelerine olan borçları aut, yüzdelik 100’ün üstünde. Bankacılık sektörünün yurtdışı borçlarının ağırlıklı averaj vadesi uzuyor; averaj vade 2013 yılındaki 44 ayın konusunda çıkarak 50 ayın konusunda geldi, henüz de temadi eğilimi var. BOTAŞ’ın döviz talebi nısıf yarıya düştü, rahat günlerde talebi amme bankaları aracılığıyla karşılıyorduk; Mart ayından itibaren BOTAŞ’ın döviz talebi henüz de azalacak. 2016 evvel çeyrekten itibaren itidalli bir döviz rezervi artışı görebiliriz” dedi. 

Bir Cevap Yazın