Faziletli topuklu başmak giyenler ilgi!

CİHAN’üstelik yer düzlük habere bakarak Tarsus’ta hususi benzeri hastanede memur Fizik Otama ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Bulak Müge Sarıkaya, 4 santimetreden erdemli ökçeli ayakkabıların belen ve dizlerde ağrıya sefer açtığını kaydetti. Ilerleyen dönemlerde sorunun bel fıtığına büyüklüğünde varabileceğini ve bunun dahi ameliyat gerektirebileceğini hatırlatan Sarıkaya, efdal ökçeli ayakkabılardan vazgeçemeyenlerin arz azından giydikleri ahit sayısını azaltmaları uyarısında bulundu.

Topuk boyu yerine ideal ölçünün 2 ile 4 santim beyninde olduğunu açıklanan Dr. Bulak Müge Sarıkaya, 5 santimetreden itibaren faziletli topuklu ayakkabıların huysuz etkilerinin görülmeye başladığını vurguladı. Sarıkaya, “Belin muayyen aynı kavsi vardır. Faziletkâr ökçeli ayakkabılarda bu kavis artar. Bu üstelik ağırbaşlılık merkezinin öne kaymasına misil miftah ve taban ile asliye arasındaki dara bozulur. Bu bile bel ağrılarına yol açıyor.” dedi. Sarıkaya, ideal ayakkabı adına ‘topuğu kavrayan kısmı sert, önden bağcıklı ya dahi bandajlı, aşırı burunlu olmayan ve tabanı streç olan ’ modelleri önerdi.

Estetik veya gestalt kısalığı gibi içtimai nedenlerle yüksek topuklu ayakkabıların popülaritesini koruduğuna dikkat çekici Sarıkaya, “Hareket durumunda imkanı olanlar, en azından 10-15 an alışılagelen pabuç giyebilir. Akşamları bel ağrıları üzere hekimin önereceği relaks ve ihya egzersizleri yapabilir. Antrparantez ayakları 15-20 zaman ılık suda bekleterek faziletkâr topuklu ayakkabının getirdiği sorunlar azaltabilir.” diyerek konuştu.

Bir Cevap Yazın