Fehmi Dalsaldı’dan Zeki Müren pozları

GZone’dan Hedef Renay ve Değer Özışık ’ın röportajı:

Şu anda yaptığın işe olan ilgin çocukluğundan beri vardı belli….

Çocukluğumdan beri vardı olur amma ailem beğenmek istediğim bu mesleğe pekâlâ aksülamel verir, kuşkusuz onaylama verir diye çelişki yaşıyordum. Mavera yandan de, esasen sanattan, sanatçıdan çok mebzul anlayan bire bir ailem dahi vardı. Babam örneğin, benim neyi sevip sevmediğimi haddinden fazla dolgunca bilirdi. Muhafazakar bire bir aileden gelmemin çekincelerini yaşıyordum amma neticede seçme aklı sadık âdem yaptığımın hanek olduğunun ayrımını yapabiliyor. Eğlenceli bire bir şey anlatıldığında ya dahi eğlenceli bire bir soy konuşuyorsa bana bilcümle derlerdi elhak “sen bunu dinle, sonraları pekâlâ gereç adına kullanırsın”.

Nasıl bu mesleği yapmaya değişmeyen verdin? Ayrıksı bire bir meslekte çalışıyordun bilindik…

Peki. Bankada gişede çalışıyordum. Çok el tıpkısı aksiyon. Hesaplarla cidal, parayla kavga. Çalıştığım ilk aylarda maaşımın şişman kısmı kasadaki açığa gitti.

Haddinden Fazla aylak bile gezdim, aileme bile çok dara oldum, o yüzden bankacılığı bile tezyit etmek istemiyordum. Ben birlikte bütün istiyordum şu andaki mesleğimi yarmak amma nerden kuşkusuz başlayacağımı bilmiyordum.

Peki dönüm noktası hangi devir oldu?

Arkadaşlarımla yemek yiyorduk benzeri çağ.  Ego da bütün bu tip âdem arkadaş muhabbetlerinde benzeri açıklık ortadan kaybolur, başıma yemeni bağlar bir kılığa girer dümbelek gelirdim taklit yazmak amacıyla, benden bile bunu beklerlerdi doğrusu.

Çok bunaldığımdan bu mesleği ayırmak istemediğimden bahsediyordum o tün. Cahide ’bile koreografi işleyen bir arkadaşım vardı. “Evet seni Cahide ’ye çıkaralım” dedi. “Çokça gani taklitler yapıyorsun, bunu benzeri deneyelim ben konuşurum. Içre kalmasın, yap bakalım yapabilecek misin” dedi.

Aynı hafta sonraları, baktım randevu almış Cahide ’den, çıktık gittik. O ahit Burak Kılıç vardı oranın müdürü. Verdi elime mikrofonu, perdenin peşinden “Bülent Ersoy yerine durum” dedi.Ben birlikte Bülent Ersoy namına –Bülent Ersoy sesini imitasyon ederek- “Bütün garsonlar hemen mutfağın önüne, haddinden fazla acıktım. Gelmesseniz gebertirim. en üst katıldığım programda iki kameraman bire bir direktör yedim” dedim. Garsonlar koşa koşa mutfağın o tarafa gittiler. Büsbütün onlar değil bütün karmakarışık oldu, ellerinde çatal bıçakları kaldı insanların. Kadının ne yapacağı mahsus değil bilindik. (Kahkahalar)
O gece Burak Tığ dedi ki: Sen bu işi yapacaksın.

Çocukluk arkadaşım Alper Alpözgen ile ayrımsız araya geldik. O bile muharrirlik beğenmek istiyordu bilcümle. Sahnedeki metinlerimi o yazdı. O metinle Cahide ’da hayalet aldık. Elhak biz onla hiç bayındır durmazdık çocukluktan beri. Sağı solu arardık, Tv programlarına telefonla katılır imitasyon yapıp milleti işletirdik. Böyle ayrımsız katılım yapalım dedik ki bari benzeri işe yarasın bu yeteneklerimiz.

Sonrasında bankacılık ve bu hareket beraber yürüdü değil mi?

Tamam. Ailemden ve iş yerimden belirsiz haftada 2 gece gidip geliyor çalışıyordum orada.
Tekmil 1 sene dümen ettikten sonra çıktı cıda çuvala sığmaz olmuştu. Banka ve sahneyi beraber yürütemez ayla gelmiştim. Incizap ettim ve bu alana geçiş yaptım. Sonra tekâlif geldi. Güç Değme ve İsmail Baki Tuncer ’le Tv ve Radyo programları yaptım.

Halen sıkıntılarım oluyor ama çok memnunum bu kararımdan. İstediğim işi yapıyorum.

“Kadınların erkeklerden çok henüz nadir sorunları var…”

Yaptığın gelişim hangi kitlelere ulaşıyor?

A ’dan Z ’ye toplumun seçme kesimine ulaşıyor. Geçenlerde temsil oturduğum semtin manavında çarşaflı benzeri hanımla karşılaştım, çift koşa gelip öptü beni. Ben bile metanetli aynı öz yapamadım zira o meşrebi bilirim. Az Buçuk mesafeli durdum amma kadıncağız o mesafeyi aştı sevgisinden.

Genelde hep avrat karakterleri canlandırıyorsun. Bu bilinçli tıpkısı tercih mi? Taklidini tahsis etmek istediğin erkek mi namevcut, materyal mi vermiyorlar sana?

Bu benim tonum, benim rengim. Belki erkek taklidi bile yapabilirim.  Gittikçe alelacayip tıpkısı koca karakterle üstelik çıkabilirim. Kadınları daha gür inceliyorum. Kadınların erkeklerden haddinden fazla daha nadir sorunları var. Yaptığım değme mizahta dahi, hele de çıkmaz röportajlarında, bizim evlerde sabık mukavim çok sıkıntıyı bile laf edinebiliyorum. Kayınvalideyle bu arada oturulması, ivinti vb gibi. Siyasal göndermelerim bile oluyor.

Sokakta kadın kılığında, Azize adına çıkmaz röportajı yapıyorsun. Tek başından ilginç davranışlar geçti mi? Taciz yahut eğlenceli tıpkı öz?

Geçti. Çok tezevvüç teklifi aldım. biricik hacı emmi vardı, on paralık unutmuyorum. Beni izliyormuş, çok seviyormuş. Mülakat yaparken “Sen yakından ne kadar dahi güzelmişsin” dedi. “Aaa emmi sen niyeti bozdun” diye kıymet verdim. Bana cevaben “E bura Beyoğlu” dedi. (Gülüyor)
Bilahare bu röportajı yayınladık. Hacı amcayı bire bir el elan gördüm, o yanımdan aynı kaçışı var, inanamazsın. (Kahkahalar)

Bizim toplumumuz haddizatında mizahı çok dolgunca biliyor. Üç zaman Azize kılığında çıkmaz röportajı yaptım, kimesne de bana “Hangi bu halin kardeşim karı kılığında röportaj yapıyorsun” vb demedi. ilk kez gören dahi sorulan sorulara gücü nispetinde cevap verip oyuna katılıyor. Bizim toplumuz değme şeyin yerini çok mebzul biliyor ve ayırıyor esasen. Ha birileri ayıramıyor, o eksantrik aynı madde!

Karakterleri çokça başarıyla canlandırıyorsun peki sence Fehmi Dalsaldı ’yı yeterince bilip tanıyorlar mı?

Yararlı bilmiyorlar, bilmesinler de zaten, az buçuk bilinmeyen hafi kalayım (Gülüyor) Ahit süresince tanıyacaklardır…

Amma bir zaman soracağım kendimi sokakta, “Fehmi Dalsaldı diyerek tıpkı gerizekalı var tanıyor musunuz?” diyerek.

Ben de halen gür tıpkı oyuncu olmaya çalışıyorum. Büsbütün bu yüzden onlara mail görünmek üzere evimi taşıdım. Halen bazı projelerde iş yaptığım, yapacak olduğum değerli insanlar var. Onlarla çalışıyorum. Çok teşekkürname ediyorum onlara, bana çok faydası oluyor.

“Bülent Ersoy onun taklidini yapmam üzerine bana “Sinir edecek kadar aynısın” dedi…”

Taklitlerini yaptığın insanlardan münasebetsiz ferasetsiz dönüşler aldığın oldu mu on paralık?

Imkânsız mı? Tabii var…

Söz Gelişi Nasip Tilbe beğenmiyormuş taklidini sanırım” Ben o kadar tuhaf ayrımsız karı değilim” diyormuş…

Felek Tilbe ’yi ego çok seviyorum ama yaptıklarımı az buçuk karikatür okuması yapmasını isterim. Ego karikatürize ediyorum. Kezalik Işıklı Yerlitaş ’ın birlikte bu okumayı yapması geçişsiz.  Eğer kırıp incitiyorsam birlikte özür dilerim.

Berrak Yerlitaş senin taklidini izledikten sonradan fenalık geçirmiş sanırım?

Peki hastanelik oldu. Benim işim güldürmek, bunu keyiflendirmek değil. Bunu yaşadığı amacıyla üzgünüm amma sonrasında Nurlu ablayla konuştum. “Belki dahi ego o devir ateş tıpkısı günümdeydim. Senin tıpkısı kabahatin yok evladım” dedi. Aramız gür şu dakika.

Evet Bülent Ersoy ’dan reaksiyon geldi mi? Gelse elhak şu zaman tozun kalmazdı herhalde…

Biz onunla benzeri ara adi tıpkı Rum turnesinde bu arada çalıştık. Menajerimiz aynıydı. Bana –Bülent Ersoy sesini imitasyon ederek- “Sinir edecek kadar aynısın” demişti.  (Gülüyor)

Pakize Suda ile aranda ülkü var mı?

İnsanlar onunla aramda sorun var sanıyor. Ona da duruluk getireyim. Karşılaştığımızda aramız gayet ferah. Hatta benim Gönül Yazar taklidime bayılıyormuş.

Azize ’nin onun sokak röportajlarına benzemesi konusunda;  Ondan esin aldığım doğrudur. Bu işi Pakize Suda ’nın kameramanla atışma skeci yerine kurgulamıştık ama beceremedik sokak ortasında. Ego bile “beni erkin bırakın” dedim ve Azize daha çok ortaya.

Evet sana ekran üzere Güldür Güldür Show vb kadar kabare showlardan teklif geldi mi?

Namevcut ekran üzere gelmedi. Oradaki kızıl arkadaşlarımla apayrı işler yapıyoruz amma görüntülük üzere konuk olarak üstelik gelmedi. Elbette çok isterim, isterdim.

RTÜK ’kap yegâne aynı uyartı üstelik almadım…”

TV ekranları amacıyla kısıtlandığını hissediyor musun? Sana ambargo konması gibi?

Benzeri mesafe benzeri öz denetim vardı ama bu RTÜK tarafından veya ayrıksı tıpkı kurumdan aracısız ihtar babında değil. Kraldan haddinden fazla kralcılar var. Onların engellemeleri bahis konusu oldu. Ben filhakika iktidarın yahut hükümetin benimle sıkıntısı olduğunu düşünmüyorum. 3 sezon boyunca neler yaptık ayrımsız bir tane uyarı birlikte almadık RTÜK ’ten. RTÜK ’te “tekellüm”la “fahişelik” arasındaki ayrımı yapabilen insanlar var neticede. Bunları atlattığımızı düşünüyorum imdi.

Seni bilcümle Seyfi Dursunoğlu ile karşılaştırıyorlar, kendisi mutlu mu bu durumdan, sen mutlu musun?

Seyfi bey kıvançlı değil bu karşılaştırmadan. Olmamasını da çokça düz buluyorum. Zira o, bu kariyerini tırnaklarıyla kazıyarak yaptı.  Ona tek madde zer tepside sunulmadı. Bu işe 40 yılını verdi ve haddinden fazla müşkülat çekti. Beni desteklemese üstelik ona hak verirdim, tek özdek diyemezdim.

Beni ondan ayıran şeyler; Mesela o yöntem, kült ve futbol üstüne nükte yapmaz. Ego yaparım ama onun ayrımsız limiti vardır. Buna munzam yerine; Taklitlerim var, o yapmaz çarpık çurpuk çarpık çurpuk.

Seyfi Mir ’mağara devamı üzere görmüyorum kendimi, henüz yolun haddinden fazla başındayım, nereye gideceğim belli değil. Ego onun beraberinde iki günce adamım. Üstada da buradan sevgilerimi, saygılarımı sunuyorum.

Karşılaştınız, reaksiyonu hangi oldu sana alın?

Tabii, tanıştık. Ego evine gittim. Bana 5 pare öz elleriyle diktiği elbiseler bergüzar etti. “Boynuna takacağın aynı şeyler var mı?” dedi. Ben bulunmayan dedim. “Ayy geda orospuymuş” dedi ve çıkarıp bana tıpkı-iki kalın armağan etti. (Gülüyor)

Mihman sevmez, ben üstelik sevmiyorum. Arayıp ona gitmek istediğimde “Sen haddinden fazla arsızsın, yatıya dahi kalırsın” deyip beni püskürtüyor mizah tahrilli.

Çokça şekerli, sayısı haddinden fazla azalmış şık ayrımsız İstanbul beyefendisi. Inanılmaz aydınlık ve meşbu tıpkısı koca.

Yaptığın işin, haricen bakıldığında, danışma yönünü bire bir kenara koyarsak benzeri şekilde LGBTİ görünürlüğüne katkıda bulunduğuna inanıyor musun?

Tamam, kesinlikle. Şovun adının Gullüm olması. Azize ’nin normalde koca olması vb.

Normalleştirmeye katkıda bulunuyor mu söz temsili?

Normalleştirme birlikte değil da, ben cidden toplumda insanların ortada aynı sevgili olduğunu düşünmüyorum. Birilerinin (!)insanları yalabık davranmaya isteklendirme ettiklerini düşünüyorum.
Böyle bir şekilde insanların karşısına çıkmamda üstelik kabul edilemez ayrımsız öz olduğunu düşünmüyorum ama eski soruna dönersek tabii görünürlüğe katkısı vardır.

“LGBTİ Itibar Yürüyüşü bir direniştir, garanti karşı yapılan benzeri akıntı değildir…”

Peki hastalık sence bu yıl LGBTİ Saygınlık Yürüyüşü ’hangi müdahale oldu. Ramazan bahanesiyle?

Çünkü bence LGBT elan bilinir ya üstelik akseptans edilir halde olduğu üzere bu maraza oluşmuş türlü. Tıpkı şeylerin ismi kondukça henüz rahatsız edici arkaç geliyor ya, bence o yüzden. Bu esasta eksantrik aynı açıdan bakıldığında belki üstelik bu haddizatında müspet bir gelişmedir.

Çok evire çevire işlemler yapıyorlar LGBTİ dernekleri. Laik demokrasinin olduğu ülkelerde, bire bir şeylerin  vesile edilerek, Ramazan dahil, engellenmemesi lazım.  O yürüyüşe katılanlar başkaca polisler ortada dahi oruçlu olanlar vardı. Olmaması mümkün mü?

Onur Yürüyüşü garanti alın değil ki. İnsanların hemen LGBTİ oldukları için hakarete maruz kalma, aşağılanma, taciz ve çarpma edilmek kabil sorunları var. Bu ona karşı ayrımsız direniştir, dine veya güvence karşı değil.

Yeni projeler olacak mı?

ilk defa benim özlük programım olacak. Haftanın ilkokul günü beni izleyebileceksiniz. Ayrımlı benzeri şekil olacak izlediklerinizden, şimdilik bu kadar söyleyeyim.

“Sanatçı benzeri dine, tıpkısı mezhebe, benzeri kimliğe bürünmeden eş tıpkı yerde birleşebilmek amacıyla kuralları yıkar. Anlaklı Müren da bunu yapmıştı…”

Bittabi Türkiye ’deki çoğu komedyenin ve aktörün hayalidir böyle bir isme hanay yöneltmek ama sana gene bile soralım: Neden Anlaklı Müren ’i canlandırmak istedin?

Benzeri mizahçı kendisine imitasyon eden tıpkısı haddinden fazla insanın repertuarında Zeki koca alelhusus ki vardır elhak. O kadar olağanüstü aynı ışığı olan tıpkı koca ki. Kostümleri, sıkıntı söylemesi, Açıkçası, dirim tarzı, cesareti ile bizi büyülemiş olmasını aynı kenara bırakırsanız, mizahçılara sabah yeli verecek bir tipi ve tavrı üstelik var. Taklit edilebilir, üzerinden ironi yapılabilir ayrımsız ıra. Kendisi bile esasta teatral yetenekleri olan, ismiyle müsemma aynı adam. Onu canlandırırken sana verdiği malzemeyi haddinden fazla gür şekilde kullanabilirsin, buna çokça müsait.

Sen Zaman Makinesi 1973 filminde üstelik onu canlandırmıştın…

Peki filmde dahi bu teatral yanını kullandık söz temsili. Çokça ince tıpkı tekerleme söylüyordu.  Bunu verdik o sahnede.

Demonstrasyon dünyası amacıyla Anlaklı Müren hangi kavrama dirimsel sence?

Gösteri dünyasında hala onun koyduğu kurallar geçerlidir. Gazino dünyası çıktı kalmamış olsa da sahneye verdiği değer-denk, tayf kullanımı, büyük hayalet şovlarını yapması, arkasındaki orkestranın Gün Batısı enstrümanlarının kullanılmasına da cömertçe yaklaşmış şekilde itinalı ve hareketli olması bilcümle onun eseridir, işine saygısıdır.

Onun dahi taklit yeteneği vardır. Dönemin bir nice ünlüsünün, üstadım dedikleri insanların taklidini yapmıştır.

Özgürlükler açısından de çokça kıymetlidir. Sanatın cinsiyetinin olmadığını ondan gördük mesela. Sanatkâr öyledir, benzeri dine, tıpkısı mezhebe, benzeri kimliğe bürünmeden ortak ayrımsız yerde birleşebilmek amacıyla kuralları yıkar. O birlikte bunu yapmıştı. Bu çokça önemlidir.

Tıpkısı İstanbul beyefendisi namına muammer ve o şekilde ölmüştür. Allah nur içre yatırsın.

Bir Cevap Yazın