Ferdi Merter’den öğüt niteliğinde ayrımsız kitap!

Televizyonda ve günlük hayatta elan akıllıca düzgün kullanamadığımız, hatalar yaptığımız tam ‘Osmanlıca’ dilinin öğrenilmesi kararına mahirane direktör ve aktör Ferdi Merter “Dilinize topluluk çıkmazsanız; bağımsızlığınıza de topluluk çıkamazsınız” diye niteleyerek İskenderiye Yayınları’nın basmış olduğu “Akilane Türkçemi Köylü Verin!” ünlü eskimemiş kitabını yazdı.

Sakat – Bakir, Geleneksel – Çağcıl, Şark – Batı, Anlayışsız – Müstakbel tartışmaları kabilinden akıbet zamanlarda Osmanlıca tartışmalarının dahi yavaş adına yaşandığı biraz dilimindeyiz…

Sonuç zamanlardaki bu tartışmalar konusunda herkesin fikir beyan ettiği bu sıralar sürtüşmelerin hiç bitmeyeceği aşikar. Oktay Sinanoğlu ’nun yıllardır üzerinde durduğu Türkçe dilinin namevcut edilmek istendiği tezi günce yaşantımızda kullandığımız Türkçe ile kategorik bildirme arasında.

Bu mantıkla hareket fail bir kitap aha Ferdi Merter ’in kaleme aldığı  “Akilane Türkçemi Köylü Verin!”

“Birçok miftah hava almış Türkçemi…” diyor yılların sanatçısı Ferdi Merter: Farsça, Arapça, Latince, İbranice, Moğolca, Frenkçe, Ingilizce, İtalyanca, Gürcüce, Amerikan Ingilizcesi, Hititçe, Çince, Çerkesce, Seylanca, Ermenice, Sümerce, Meksikaca, Japonca, Peruca, Sansritçe, Süryanice, Afrikaca, Tekvando, Malezyaca…

Yukarıdaki diller ardı ardına sıralayan edip, verdiği örneklerle de basit ama balaban yanlışlarımızı bize hatırlatıyor. Dillerini kayırma edenler bağımsızlıklarını birlikte sahabet ederler; dillerine topluluk çıkanlar kültürlerine birlikte özlerine de cemaat çıkarlar. Aha kamu bu noktada öğrencilere kere gösterecek benzeri pusula  “Makul Türkçemi Izansız Verin!”

Yanlışlar düzelirse adım adım, dilimiz de korunmuş olacak adım adım.

Fakat açacak o kadar eke benzeri ilke ki bu konuda kısık davranmak katiyen amma katiyen akseptans edilemez. Osmanlıca dersleri tartışması tıpkı yana esas konu aha budur, ana üstünde durulması gereken uluslararası kurgu haline getirilmeye çalışılan ara sıra dillerin dilimizden ırak tutulması gerektiğidir.

Tiyatro, sinema, gökçe yazın gibi bir nice hanek dalında yıllardır haddinden fazla balaban bakım vermiş olan Ferdi Merter ’in kaleminden çıkan bu betik, darülfünun öğrencileri karışma cemi eğitim camiası için büyük ayrımsız cep kitap olacaktır. Rahatlıkla okunabilecek pusula basit anlatımıyla rastgele yaştan okuyucu için özenle hazırlanmıştır.

Bir Cevap Yazın