Fert Dündar ve Erdem Gül’e müebbet istemi

Yıpranmamış Asır’dan Fatih Ulaş’ın haberine bakarak MIT TIR’ları soruşturmasında vakfedilmiş olan Cumhuriyet Altını Gazetesi Genel Nişane Yönetmeni Birey Dündar ve Ankara Temsilcisi Fazilet Gül hakkındaki sormaca tamamlandı. İstanbul Cumhuriyet Altını Başsavcılığı’nın hazırladığı iddianamede, Dündar ve Gül için darbe teşebbüsü, panel yahut askeri casusluk, Paralel örgüte yardım suçlarından ağırlaştırılmış müebbet dam cezası istendi.

Adana ve Hatay’da Paralel Çatı vasıtasıyla durdurulan MIT TIR’larına ilgili yayınladığı haberler nedeniyle tutuklanan Dündar ve Gül hakkındaki soruşturma bitti. İstanbul Cumhuriyet Altını Başsavcı Vekili Intikal Rekiz, iddianamesini Başsavcı Hadi Salihoğlu’na sundu. İddianamede Dündar ve Gül’e 3 ayrı itham yöneltildi. Suçlamalar ve maksut cezalar şöyle:

“Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya yahut görevlerini yapmasını engellemeye girişim” suçundan ağırlaştırılmış müebbet.

“Devletin güvenliği, bağırsak yahut dış siyasal yararları itibarıyla niteliği itibarıyla meçhul kalması gereken bilgileri siyasal veya askeri çaşıtlık amacıyla izah” suçundan müebbet.

“Silahlı terör örgütüne uzuv olmaksızın isteyerek ve istekle yardım ika” suçundan 5 yıldan 10 yıla büyüklüğünde mahbes cezası.

Bir Cevap Yazın