Ferzan Hekimoğlu:

Ferzan Hekimoğlu’nun Akşam’bile yayınlanan röportajı…

Biraz kendinizden bahseder misiniz?

1990 İstanbul doğumluyum ama İstanbul ’dahi büyümedim. Didim ve İzmir ’bile yaşadım. Evlendikten sonraları İstanbul ’a taşındım baştan. Kızım 1.5 yaşına geldiğinde ise Müjdat Gezen Konuşma Merkezi ’nin sınavlarına girdim. Kendime aynı talih verdim ve kazandım. 2 ’nci sınıfa geçtiğim yaz göstergeç sektörüne adım attım. Şimdide bire bir yandan çalışıp kariyerimi planlıyorum başka yandan birlikte kızım ve eşimle evcilik oynuyorum ( gülüyor). 

Ne diziyle tanındınız?

‘ Herhangi Bir Şey Önünde Gestalt ’ dizisiyle tanındım diyebilirim. Tınlamalı ve gençlere hitap eden benzeri diziydi ve benim birlikte evvel işimdi. Amazon lakaplı Begüm karakterini canlandırıyordum. İşin enteresan tarafı eşim da beni ‘Amazonum ’ diye sever. Bu görk gelince şaşırmıştım o yüzden. Begümle birbirimize çokça benziyorduk. Şimdi üstelik ‘Kalbim Iye ’de Kaldı ’ dizisinde oynuyorum.

Kendinizi oyunculuğun neresinde görüyorsunuz?

İşimi amor ve şişman heyecanla yaptığım bu yolculuğumda yolum çok ince olsa de gözüm on paralık korkmuyor. Daha yolun haddinden fazla başındayım.

GÜZEL KIZ ROLLERİNDE TEMKİNLİYİM

Aktör kurallarınız var mıdır?

Kurallarım bittabi ki vardır ama imkansız diye niteleyerek aynı özdek da yoktur. Ego oyuncuyum ve seçkin role bürünebilirim. Çabucak o rolün senaryo süresince nerede durduğu benim için önemlidir. Ego, beni zorlayacak, derinliği olan roller istiyorum. Gelen pir kız rolleri üzere imdi temkinliyim. Hemen o kategoride anılmak istemiyorum. Güzelliğimin davranış yapabileceğimin evet üstelik komedi oynayabileceğim rollerin önüne geçmesini istemiyorum. Ben model değil, oyuncuyum.

‘Genişlik Güzeli ’ adlı sinema filminde nasıl aynı karakteri canlandırıyorsunuz?

Filmin senaryosunu okuduğumda geçmiş Tuğçe karakterini sevdim. Yönetmenle görüştüğümde dahi beni Tuğçe amacıyla akla yatkın görmüştü. Açıkçası Tuğçe, olan bitenden haberi olmayan, yazıksız ve cazip aynı kız. 2 senedir gösteriş yarışmasına katılmak isteyen fazladan kazanabilecek özelliklere bile sahip. Tabiatıyla kim herkesin aynı dalga peşinde olduğunun farkındadır. Her şeyin sahte olduğunu öğrenince tayf kırıklığına uğruyor. İzleyiciler açısından berenarı komik ve tınlamalı bire bir film oldu.

DAHA YOLUN BAŞINDAYIM

Hayatta on paralık keşkeleriniz oldu mu?

Bari dememeye gayret ediyorum bu hayatta. İyiki ’lerin içi daha bahtiyarlık yoğun geliyor bana. Bağırsak geçirdiğim roller oldu. Ama onların bile yavaş yavaş olacağına inanıyorum, daha yolun başındayım

Size gelen rolleri neye göre seçersiniz?

Önce namına senaryo etkiliyor. Sonrasında yönetmen ve yapımcıyla konuşup anlaşmamıza bağlı.

Denk aldığınız oyuncular var mı?

Yaşıt alınması gereken oyuncular var ama arz güzeli kendi önünde kendini bulmaktır. Kendi doğrunuzu bulduktan sonradan o yoldan şaşmayın.

SETTE 32 SAAT ÇALIŞTIĞIMI BİLİYORUM

Evlisiniz tıpkı birlikte kızınız var. Zinde yaşta anne tutmak elbet benzeri önsezi?

Bu yaşta dünyanın arz kusursuz duygusunu yaşadım. Anneliği tarif etmek haddinden fazla zordur. Eylül ’üm şu dakika neredeyse 5 yaşında ve bana şimdiden benzeri yoldaş olmaya başladı. Canımız sıkılınca “Hadi anneciğim kıraathane içmeye çıkalım” evet birlikte “Bugün alışveriş yapalım mı” diyor. Evde bana müzaheret ediyor evet birlikte üstüme ne giyeceğime karar verip “Bu reşit bu kaba” diyebiliyor. Evin gerçekten prensesi o. Hayattaki yeryüzü makul kararım birincisi Eylül ’ümü dünyaya vermek, ikincisi ise hayallerimden vazgeçmeyip oyuncu oluşmak.

Oyunculukta evlilik yarar mıdır yoksa dezavantaj mıdır?

Karşıma sâdır insanların %90 ’ı dezavantaj olduğunu söylüyor. Arz azından oyunculukta tıpkısı yerlere geldikten sonradan evlenmemin daha doğru olduğunu söyleyenler var. Neye bakarak evet dahi kime göre böyle ayrımsız sonuca varılıyor? Bilmiyorum amma ego absürt buluyorum. Oyunbazlık fora etmek ve hakeza aynı ortamda kalkışmak ‘olur ’ alışılagelen ve düzenlenen tıpkısı hayatı olanlara bakarak çokça ayrımlı. Bazı Bazı erdemli eğlenceli ödemeler alıp iş olmadığında aylarca akla yatkın gösteriş gelmediği üzere bekleyebiliyoruz. Zümre saatimiz geceleyin mahsus olabiliyor, değişebiliyor, çekimler sabaha büyüklüğünde sürebiliyor. Rekorum 32 saat söz gelişi. Diyeceğim o kim kesintili aynı dirilik itiyor oyunculuk… Nedeniyle eve gidince kurulu tıpkı düzenle karşılaşmak insanın ruh sağlığı açısından birlikte henüz iyi.

Peki görk balaban midir? Siz kendinizi fena hâlde buluyor musunuz?

Kendimi domuzuna buluyorum elbette. Amma unutmamak gerekir ki gençken herkes adamakıllı zira toyluk çok güzelce. O yüzden mütehammil üstelik güzelliği kafaya takmamak geçişsiz. Gösteriş bazen başa bela da olabiliyor ne hile söyleyeyim. Iyicene olmanın ateş olduğunu kimse söyleyemez. Oyunculuğa gelecek olursak şu dakika güzelliğin avantajını yaşadığımı inkar edemem. Güzelliğine güvenip aktör koyulmak ise haddinden fazla falsolu. Ego aktör olmaya süfli neyi istediğimi ve neye yeteneğimin olduğunu anladığım anda karar verdim. Güzelce olduğum üzere değil, oyunculuğa aşıramento olduğum için seçtim bu mesleği.

Bir Cevap Yazın