Fesleğen Kişmiri 90’lara dinamit duyuyor

Reyhan Yağız’nın Akşam’üstelik yayınlanan röportajı…

Sobe ’ adlı şarkının ardından şimdilerde ‘Nasip ’ ünlü çalışmanızla dolay plandasınız. Kuşkusuz gidiyor çalışmalar? Şarkınız, size adı üzere hayır geldi mi?
Aile ayında tafsilatlı zamandır istediğim ve hayalimde olan işi yaptım. Üstelik teklif Amerikalı benzeri müzisyenden geldi. Jay (Arpeggio) benzeri zamanda ‘Sobe ’ şarkısının prodüktörü. Isaac ile bu projeyi bana teklif ettiklerinde, bir tane amacım şarkıyı Erek Ruz ’in sözleriyle hayalimdeki ekiple canlandırmaktı. Reyhan Karaca henüz dinç, kıpırdak ve acun sounduyla delecek kadar geldi diyebilirim. Peşi Sıra Hale Polat şarkısı olan ‘Baht ’la gine ‘Sobe ’ şarkısında çalıştığım arkadaşlarımla huysuz bir düzentileme sonucu başarıya başarı kattık

– Parçanızın klibi için Amerika ’üstelik alıcı karşısına geçtiniz.
Amerika ’nın mütenevvi yerlerinde 4 kamer içerisinde 2 klip çektik. Imge yönetmenim Isaac Angel, eskimemiş tarzımı belirledi. Pin- up kızı olmama karar verildi. Türkiye ’de kostüm çalışmaları başladı. İşinde çok iyi tıpkı styling olan Melis Perez, cümle malzemeleri titizlikle hazırlarken, benzeri antlaşma içerisinde bizlerde MEMLUK ’deki mekanları tayin ettik. 7 devir zarfında New York ’birlikte Jay ile yaptığımız haz kayıtları dahil 3 eyalet gezdik. Kebir sistemli ayrımsız mesai haritasıyla bana bakarak şahane bir işe imza attık.

– Yeni projeleriniz amacıyla iri aynı değiş sürecine girdiniz. 42 ’den 36 bedene düştünüz. Pekâlâ zayıfladınız?
Kısaca 1 yıl önce diyetisyenim Orçun Kürüm ’le bu yola girdik. Ahenktar beslenme dışında beni alıp şu dakika benim üzere elzem tıpkısı meydan olan pilates ekibiyle tanıştırdı. O ahit bugündür, metabolizmama sunma akıllıca kefaret ve egzersizleri uygulamaya bitmeme ediyorum.

– Teferruatlı süredir müzik piyasası içerisindesiniz. dünden bugüne sektörde yaşanan değişimi zahir yorumluyorsunuz?
Müzikte umumi namına sonuç 5-7 yıldır aceleci tüketim mebde göstermekte… Aynı şarkının ömrü az daha 1,5 kamer civarı sürüyor. Dinleyiciler alelacele yenisini sormaya başlıyor. Albüm düzenlemek mufassal zaman aldığından sektör çıktı henüz acul bölmek ve bu hıza temizlenmek üzere single yapma amacında ilerliyor. Bu hem elan birkaç muteber, hem henüz tez dinleyiciye idrak yolu. Bana sorarsanız, 90 ’lı yıllardaki kaliteyi yakalayan çokça birkaç adam var. Nakız böyle olunca üstelik mihman işler da aşkın çıkmıyor. Bunun bildirme şişman sorumlusu bile bence tamamen dinleyici olmalı.

YURTDIŞINDA YAŞAMAYI SAHNE EDİYORUM

– Çok sene müziğe düzentileme vermiş biri namına hak ettiğiniz yerde misiniz?
Ara Sıra olumsuzluklar zımnında vakfe dönemi yaşadım ve üretimi durdurdum. Fakat beni tanıyan insanlara beni sorsanız size evvel söyleyeceği özdek çabuk ve deli dolu olacaktır. Çalışmaya tek aleniyet vermedim ama o müddet boyunca üretmedim. Deminden arka arkaya yaptığım dikkat çalımlı işlerle, yeniden o açığı kapatmayı hedefledim ve ben hayatım süresince hedeflediğim seçme şeyi yapmakla ünlüyümdür (gülüyor). Şayet bire bir karşıtlık olmazsa katlana katlana gelmem gereken yer ferah yere genişlik bodur zamanda geleceğim. Bu bile benim kendime verdiğim söz (gülüyor).

– Birçok bozuk artist müziğe küsüp, yaşamını apayrı bir yerde sürdürürken sizin aklınızdan tek hakeza aynı us geçti mi?
Faydalı elbette kim dahi! Hem illet küseyim. O büyüyememek değil bence… Tembellik ve pes eylemek… Hayatımda tek şeyden pes etmedim ki bundan edeyim. Ben çırılçıplak savaşçı tıpkısı tipim. Elimden geldiğince seçkin konuda savaşırım.  Aklıma koyduğum seçkin şeyi yaptım. Yalnız şunu istemişimdir ve bibi üstelik hayalini kurarım. Yurtdışında ayrımsız hayatım olsun ve orada bile tıpkı kariyer sahibi namına yaşamalıyım. Bunu da hedeflerim arasına yerleştirdim.

– Şarkılarınız bütün yoluyla seviliyor ve albümleriniz haddinden fazla satıyordu. Fakat Fesleğen Kişmiri neden pop tıpkı sanatçı olamadı?
(Gülüyor). Popüler artist tamlamasından anladığınız nedir bilmiyorum ama 18 almanak şarkılarım bugün hala herkesin dilinde. Konserlerimde binlerce birey bilcümle aynı ağızdan şarkılarımı söylüyor. Kullanılmamış yaptığım şarkılarla gençlerin dinlediği soundu yakalayıp bibi Türkiye ’nin sunu balaban müzik şirketleri bana finansör oluyorsa; bana göre pop başlamak budur. Hususi hayatımla tek antlaşma gündeme gelmedim. Yoksa 3 yıl sonradan unutulacak bir hanende olsaydım şu an bu röportajda size cevap veriyor birlikte olmazdım (gülüyor).

AİLEM HAYATIMDA OLMAZSA OLMAZIM

– Kendinizi tek eleştirdiğiniz oldu mu?
Olur bildirme fazla şikayet aldığım yönüm üstelik bu (gülüyor). Hep elan iyisini istediğim amacıyla çokça fazla ve acımasızca eleştiririm. Kendimi o yüzden bana telaşlı, telaşlı, memnuniyetsiz diye niteleyerek de kızar arkadaşlarım (gülüyor).

– Gittikçe resimlik çıkarmayı düşünüyor musunuz? Yoksa single çıkartmaya bitmeme mı?
Albümle ilgilendiren planlarımız var ama bir müddet henüz single çıkarmaya bitmeme edeceğim. Çekimci şirketim ne planlarsa ona bakarak misil alacağız.

– Hayatınızda olmazsa olmazlarınız nelerdir?
Ailem, annem, ablam… Heybetli bir aileyken o kadar ufacık kaldık ki… .Onlarsız bir avlu düşünemiyorum. Yol bildirmek arz iri olmazsa olmazım ve arkadaşlarım, hayvanlarım, sporum, lüks derslerim, mutluluk… olmazsa olmaz…

Bir Cevap Yazın