‘Fethullah Gülen beni tasavvur yaptı’

SABAH yazarı Sevilay Yükselir, Gökyolu TV’üstelik yayımlanan “Sevecenlik Bayır” dizisinde kimi nitelemelerle kendisine taşlama edildiği iddiasıyla geçek sorumluları, dizinin senaryosuna icazet verdiği iddiasıyla birlikte Fethullah Gülen hakkında suç duyurusunda bulundu.

Sevilay Yükselir’in avukatı Fidel Okan’ın Ankara Cumhuriyet Altını Başsavcılığı’na verdiği duyurma dilekçesinde, “dershanelerin kapatılmasıyla ilişik yasa tasarısının gündeme gelmesi akabinde, Gülen’in lideri olduğu, el ortada ‘cemaat’ kendisine isimlendirilen yapılanmanın hükümete, AKP’ye ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a karşı yıpratma çalışmaları başlattığı” aktarıldı. “Cemaatin, sosyete gözünde iktidarı siftinlik kesmek için çeşitli iletişim araçları kanallarını kullandığı” rapor edilen dilekçede, bu gruba ilişik olduğu bilinen gazetelerde yazılar yayımlandığı, TV kanallarında istihbarat yapıldığı anlatıldı. Dilekçede, “Bu programlardan birinin birlikte Samanyolu TV’deki ‘Şefkat Bel’ dizisi olduğu” belirtilip “senaryoyu hazırlayanların, cemaatin art dozaj yöneticilerinin himayesinde oldukları” kanıt edildi.

‘CÜCE YAZAR’ HAKARETİ

Dilekçede, “Dizi senaryosunun şahsen Gülen’in onayına sunulduğu, talimatlarla şekillendirildiği” savunularak, şunlar kaydedildi: “Dizide müvekkili meram gösteren, hakaret eden, toplum ve izleyiciler gözetiminde aşağılık düşüren gâh öğeler vadi almaktadır. Bu bayıla bayıla ve şuurlu adına gerçekleştirilmektedir. Dizide suratsız asamble namına aşina ‘Değişmeyen Yerleşmiş’ gösterilmiştir. Bu kurul, dizinin senaryosuna göre bir uymaz örgütünün arka düzem yöneticilerinin toplandığı ve ülkenin kaosa sürüklenmesi üzere oluşturulmuş güya düşüntülü aynı kuruldur. Senaryoya bakarak ülke siyaseti bu kurul tarafından çalışarak yönetilmektedir. Ancak ilişkin dizideki diyaloglar incelendiğinde, bu diziyi hazırlayanların, bu kurulda yapılan konuşmalar üzerinden talih siyasetini şekillendirmeye çalıştığı ortaya çıkmaktadır. İktidarın, dip devletvari örgütlerle işbirliği ortamında evet da himayesi altında çalıştığı, yabancı ajanların iktidarı elinde oynattığı, ülkenin bambaşka ülkeler marifetiyle yönetildiği, gayrikanuni eylemlerle büyüklük yönetildiği izlenimi yaratılmak istenmektedir. Dizinin müvekkil ile ilgilendiren kısmına gelirsek, Karar Kurulu sahnesinde vadi alan konuşmalar ortamında vadi alan ‘Kara Hayat Dolu Yazar’, ‘Cüce Yazar’, ‘Antipatik Kadın’ şeklinde bahsedilen kişiden gaye, Sevilay Yükselir’dir.” Sevilay Yükselir’in dizideki gayrikanuni örgüte bakım fail tıpkı edip olduğu, kurulun ve da iktidarın talimatıyla yazılar yazdığının anlatılmak istendiği rapor edilen dilekçede, “Yükselir’in adı doğrudan zikredilmeden yapılan telmih ve benzetmelerin, TCK’nın taşlama ve taşlama suçunda mağdurun belirlenmesine ilgilendiren 125. ve 126. maddeleri gereği suç dokuma ettiği” kaydedildi. Dilekçede, dizide “Sevilay” isminin çağrıştırılması üzere “Sevimsiz Avrat” tabirinin kullandığı bile savunuldu. Dilekçede, basın ve sosyal medya yorumlarında üstelik “Sevimsiz Eş” ibaresinden Yükselir’in kastedildiğinin anlaşıldığı anlatım edilerek, bunun birlikte gazetecinin topluluk uğrunda aşağılandığı, hakarete uğradığı, yabanlık haklarına saldırıldığını gösterdiği kaydedildi.

‘HASMANE TAVIR’

“Çevirici kabilinden görünse üstelik senaryoyu oluşturan ve diziyi yayımlayanların devlet gündemiyle ilgilendiren ahkam kestikleri” öne sürülen dilekçede, şunlar kaydedildi: “Şüphelilerden Fethullah Gülen müvekkilim için daima yanlışlık duyurusunda bulunan ve kendisi ile münazaa etkili ilgili örgütün lideridir. Akıbet günlerde sosyal medyada dolaşan kimi gürültülü kayıtlarında Yabansı Kurul diyaloglarına ait dizisinin senaryosuna kendisinin onaylama verdiği ayyuka çıkmıştır. Bu tapelerin ilişik soruşturma dosyasından, mevcut dosyaya tutamak yerine eklenmesi gerekmektedir. Şüphelinin müvekkilimize yönelik düşmanca tavrı izahtan varestedir. Bu nedenle Fetullah Gülen, müvekkilimizin erek gösterilmesine, yabanlık haklarına alçak ve nahak saldırıda bulunulmasına onay vermiştir.”

SABAH INTERNET SİTESİ

Bir Cevap Yazın