Fethullah Gülen ‘istinabe yoluyla’ tabir verecek

Hürriyet’te yer kayran habere göre Albayrak, “Müvekkilim istinabe yoluyla anlatım vermeye hazırdır” dedi.

Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’nda bulunan 14. Ciddi Ukubet Mahkemesi’nde tanıdık davanın öğleden sonraki oturumunda, maznun avukatları görevsizlik ve reddi bilgili taleplerinde bulundu.

Avukat Sıddık Çımbar, ‘Paralel Celal Yapılanması’ dosyaları üzere Hususi Sulh Ukubet Mahkemeleri ve İstanbul 13. ve 14. Yoğun Ukubet Mahkemelerinin kurulduğunu sav ederek, “İddianamede sanıkların işlediği suçların 2009 ve 2010 yılları beyninde olduğu belirtiliyor. O tarihteki Hususi Çıkışlı Mahkemeler kaldırıldı. Mart 2014’ten sonraları dosyalar tevziye bağımlı tutularak Alçak Ukubet Mahkemelerine gönderildi. Bu dosyanın birlikte benzeri işleme bağımlı tutulması zarurettir. Mahkemenin görevsizlik kararı vermesini istiyoruz” dedi.

“GÖREVSİZLİK” TALEBİNDE HRANT DİNK DAVASI BENZER GÖSTERİLDİ

Görevsizlik konusunda küçümseme kayran gâh avukatlar dahi, bu murafaa heyetinin katıksız hakimlik ilkesi gereği Hrant Dink davasında kamu görevlilerine ilgilendiren açılan davayı kabul etmeyerek İstanbul 5. Bunaltıcı Ukubet Mahkemesi’ne gönderdiğini, bir işlemin bu davada da yapılarak dosya üzerine görevsizlik kararı verilmesini dilek etti.

MAHKEME, GÖREVSİZLİK TALEBİNİ REDDETTİ

“Silahlı yıldırı örgütü kurmak”, “imale etmek” ve “uzuv gelmek”la ilişik suçlara baktıklarını açıklayan mahkeme heyeti ise mahkemelerinin Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun (HSYK) kararnamesiyle Gücük Ay 2015’te kurulduğunu belirtti. Heyet, Hrant Dink dosyasına ilişkin davanın, ayrımsız konuda apayrı bir ülkü olması zımnında 5. Pahal Ceza Mahkemesi’ne gönderildiğini, fakat bu sanıklar hakkında umumi mahkemelerde silahlı örgüte ait bire bir sav bulunmadığını ifade ederek görevsizlik talebini reddetti.

AVUKATLAR REDDİ HAKIM TALEBİNDE BULUNDU

Fethullah Gülen, Hidayet Kişmiri, maznun itimat mensubu Ulvi Fuat Yılmazer, Az Atayün ile haddinden fazla sayıda sanığın avukatları, mahkeme heyetinin yansız  ve mutlak olmadıkları gerekçesiyle reddi bilgili talebinde bulundu. İddianamede 1 numaralı dalavereli namına yer alan Fethullah Gülen’in avukatı Nurullah Albayrak saraka alarak, reddi bilgili talebiyle ilişik şunları söyledi: “Müvekkilimle ilişik dosyada 15 tane tanıt bulunuyor. Bunlardan 13’ü haftalık adına yaptığı sohbetler, bir tanesi 1977 yılında yaptığı konuşma, başkası ise kaynağı anlaşılan sıfır 14 ayrı stabil belgesidir. Bu deliller ile ‘Silahlı terör örgütü inşa etmek’ suçundan iddianame hazırlandı ve bu astronomi birlikte bunu akseptans etti.”

GÜLEN’İN AVUKATI: “MÜVEKKİLİM İSTİNABE TARAFINDAN RAPOR VERMEYE HAZIRDIR”

Avukat Nurullah Albayrak, murafaa heyetini reddetmesinin bir sair gerekçesi olarak ise yaraştırma zaptında müvekkili karşı “gizlice” olduğu üzere yokluğunda tevkif kararı verildiği ifadesinin vadi almasını gösterdi. Albayrak, “Müvekkilim 15 yıldır yurtdışında bulunmaktadır. Usulen bildirim yapılması gerekirken, bildirim yapılmadan değişmeyen verilmiştir. İstinabe eliyle (Benzeri devletin mezun aynı adli makamının gayrı tıpkısı devletin adli makamı yerine namına getirdiği işlemler bütünü) bu yapılabilirdi. Müvekkilim istinabe vasıtasıyla ifade vermeye hazırdır” dedi.

“BIR YILDIR ÖZGÜRLÜĞÜM ELİMDEN ALINDI”

Reddi hakim talepleri sırasında bazı bazı murafaa heyeti ile avukatlar arasında tartışmalar bile yaşandı. Tıpkı meydanlık ayağa koruyucu Hidayet Kara, “Ayrımsız yıldır özgürlüğüm elimden makbuz. Bana tek delil bile göstermediler” diye reaksiyon gösterdi.  

MURAFAA CUMA GÜNÜNE ERTELENDİ

Güdük aranın ardından vuzuh kararlarını açıklayan duruşma heyeti, avukatların reddi hakim taleplerine ait, sebeplerini açıklayıcı mahiyette beyanda düşmek üzere süre istek etmelerini dikkate alarak, duruşmanın Cuma haset saat 10.00’a bırakılmasına oybirliğiyle değişmeyen verdi. 

Bir Cevap Yazın