FIFA Etik Bilimi Kurulu’ndan Blatter ve Platini’ye 8’er sene ceza

Hürriyet’te saha düzlük habere bakarak Blatter ’mağara Platini ’ye verdiği 2 milyon doların sebebinin ve kaynağın konusunda yapılan savunmalar tatminkâr bulunmadı.

FIFA Töre Bilimi Komitesi, FIFA Başkanı Sepp Blatter ile UEFA Başkanı Michel Platini’ye 8 sene futboldan men cezası verdi.

FIFA Töre Bilimi Komitesi, acun futbolunu sarsan FIFA ve UEFA’daki usulsüzlük dosyası ile ilgilendiren kararını verdi. Asamble, 20’ye mümasil FIFA yetkilisinin tutuklandığı yolsuzluk ve vergi soruşturmalarına adları karışan FIFA Başkanı Sepp Blatter ile UEFA Başkanı Michel Platini’ye 8’er yıl futboldan men cezası verdi.

Senelerce acun futboluna hükmeden Blatter ve Platini, 8 sene boyunca futbolla ilişkin yer ufak benzeri organizasyonda dahi düzlük alamayacaklar.

FIFA Etik Müesses daha önceki Blatter ve Platini’ye elan ilk 90’ar gün geçici namına futboldan men cezası vermişti.

Asamble antrparantez, Blatter’e 50 bin, Platini’ye üstelik 80 bin İsviçre Frankı para cezasına çarptırdı.

KÖLE ve İsviçre’dahi düzenlenen soruşturmaları kapsamında İsviçre Hak Bakanlığı geçtiğimiz hafta FIFA ile bağlantılı kamu banka hesaplarını dondurmuştu.

PLATINI’NİN FIFA BAŞKANLIĞI HAYALLERİ BİTTİ

FIFA Töre Bilimi Müesses’nun bu kararının ardından, 26 Küçük Ay 2016’birlikte yapılacak FIFA Başkanlığı seçiminde namzet olmayı planlayan Michel Platini’nin başkanlık hayalleri ağız ağıza münteha oldu.

Bundan sonraki süreçte Sepp Blatter ve Michel Platini’nin, cezalara itiraz hakları bulunuyor.

SEBEBİ AÇIKLANAMAYAN 2 MİLYON DOLAR YAKTI

Soruşturmanın akıbetini ise açıklanamayan 2 milyon dolar belirledi. Blatter ’mağara Platini ’ye verdiği kanıt edilen 2 milyon doların anket boyunca açıklanamaması ve “ustalık müşavirlik” adı altında belirtilmesi inandırıcılık sağlamadı. Olayın 50 sayfalık benzeri konuya dönüşmesi, sahte muhasebe kayıtları ve anlaşmanın hiçbir yazılı dayanağının olmaması üstelik cezayı belirleyen faktörlerin başında vadi aldı.

NE OLMUŞTU?

ESIR’de açılan usulsüzlük davası kapsamında, FIFA’nın kayırıcı düzem yöneticileri 27 Mayıs’ta Zürih’te düzenlenen operasyonla gözaltına alınmıştı. Blatter, 29 Mayıs’ta düzenlenen kongrede 5. misil başkanlığa latif ve bu kapsam uluslararası kamuoyunda tepkiyle karşılanmıştı. Bu gelişmeler sonrasında bile İsviçreli spor adamı, seçildikten 4 devir sonra çekilme edeceğini açıklamıştı. İsviçre Savcılığı marifetiyle 25 Eylül’dahi hakkında sormaca açılan Blatter’in ifadesi alınmış ve ofisindeki verilere ahali konulmuş, Platini’nin dahi konuyla ilişik bilgisine başvurulmuştu.

Bir Cevap Yazın