Fikirli telefonlar ‘kalp krizine’de halk attı!

Sabah’ta meydan düzlük habere bakarak İsviçre’deki Lausanne Federal Politeknik okulu vasıtasıyla geliştirilen aynı yonga uzun çağ süresince otama altında olan hastaların keyif durumunu çabucak doktorlarına iletiyor.

Boyu ise hemen 14 milim olan çip derinin altına yerleştiriliyor ve hastaların kalp aksesi geçirmesinin yüksek ihtimal olduğu durumlarda doktorlarını uyarıyor. Uslu telefon ile bluetooth yardımıyla iletişim kuran olan çip hastanın ruh ritmi, dem şekeri ve kolesterin kabil afiyet verilerini doktorlarına gönderiyor.

Bu sayede etibba, muhtemel tıpkı kalp krizi riskine cebin hastaya başlangıçta müdahale edebiliyor.

KANSERE KARŞI DE ENERJIK

Yonga ayrıca kanser belirtilerini bile belirleme edebiliyor. Cihazın eksiksiz bu esenlik verilerini belirleme eden 5 biyosensörü bulunuyor. İsviçre’dahi sınav edilen maşa, hastaların sıkça kontrol üzere doktora gitme gereğini birlikte ortadan kaldırıyor.

Lausanne Federal Politeknik Okulu’ndan araştırmacılar çipin ihtisas krizine sebep olan ayrımsız molekülü krizden 4 ila 5 saat öncesinde belirleme edebildiğini söylüyor. Yonga projesinde düzlük kayran araştırmacılardan Giovanni de Micheli,“Tutkun sınav olup olmaması gerektiğini hatırlamasına lüzum kalmıyor ve sınav resen olarak mamul oluyor” diye niteleyerek cihazın yapılması müstelzim testleri gecikmemesini de sağladığını vurguluyor. 

Bir Cevap Yazın