Firari mızrap baronuna 18 sene mahpushane istendi!

Sabah’tan Osman Asiltürk’ün haberine bakarak uyuşturucu baronu Doğan Alagöz’ün “mızrap imal almak” suçundan kesinleşmiş 12,6 sene kodes cezasını çektiği Silivri Ceza ve Yürütüm Kurumu’ndan 16 Ocak’ta düzme boşaltma kararıyla kurtulma etmesine ilişik 9 kaknem karşı 1 yıldan 23 yıla kadar değişen mahpushane cezası istemiyle sorun açıldı.

Silivri Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede, sahte boşaltma müzekkeresinin İbrahim Zeyrekce, Kazım Avşar ve avukat Elçin Bayburt aracılığıyla planlanıp tevhit edildiğinin tespit edildiği anlatıldı.

İddianamede ayrıca yürütüm siper memuru Imparator Ayhan’ın 9 Ocak’ta UYAP sistemine giriş yaparak Alagöz’ün tutuklanma evrak bilgisine ulaşıp ayrımsız minval aldığı ve ayrıksı ayrımsız hükümlünün tahliye evrakından birlikte bir örnek aldığının belirleme edildiği kaydedildi.

Mahkûm Doğan Alagöz’ün yabansı Kazım Afşar ile yaptığı telefon görüşmelerine bakarak, Avşar’ın, firarı organize fail ve tahliyeden bilahare kalacağı düz konusunda regülasyon işleyen hayat olduğu bile belirtildi. Antrparantez Alagöz’ün gelini hesabına mukayyet bulunan Beylikdüzü’ndeki villasının satılarak as bedelinin avukat Elçin Bayburt’un hesabına aktarıldığı ve bu paranın firarda lüks düzlük kişilere aracısız dağıtıldığı vurgulandı.

Alagöz’ün cezaevinden firarından bilahare Erkan Akçay’ın annesinin Zeytinburnu’ndaki evinde İsmail Yenisu namına aranje cali kimlikle konakladığı kaydedildi.

İddianamede, firari Alagöz için 18, İbrahim Zeyrekçe, Ilhan Ayhan ve Kazım Afşar için dahi 23 yıla kadar kodes cezası kâm edildi. Uygulama Himaye Memuru Ahmek Ak ve Çalım İkinci Müdürü Kadir Demirel’in dahi ‘görevi kötüye kullanma’ suçundan 2 yıl hapsi istendi. 

Bir Cevap Yazın