Fısırtı değil vesika yayınlıyoruz!..

Aşağıda, SBT ’nin 05.05.2012 tarihli dakikalık reyting raporlarından üç farklı departman var. ATV, FOX ve Sınır D izlence ve kol tekrarlarıyla alışılagelen yayındayken, Show TV reklam kuşaklarına girmiş. Nedense mecmu tersi olması gerekirken, reklam kuşaklarının izlenme oranı ve izlenme payı (rating ve share) enteresan bir şekilde artmış. Üste, saat 11.18 ile 11.21 ortada 16 share ’lere büyüklüğünde yükselmiş. Bu buyurmak oluyor kim, o zaman Türk televizyon izleyicisinin yüzdelik 16 ’sı işi gücü bırakıp Show TV ’nin reklamlarını izlemiş. Reklamlar bitince bile alışverişe derkenar, tek şey izlememiş(!)

Aha bu veriler, daha esbak haberimizde öne sürülen iddiaları yeniden akıllara getirdi. Kulislerde “SBT ’nin reytinglerinde oynama mı yapılıyor? Birileri kollanmak mı isteniyor?” şeklinde fısıltılar dolaşmaya başladı. SBT birlikte, Show TV yönetimi da sessizliğini koruyor!

TNS BEKLEMEDE!
BERABER, TV kanallarının merakla beklediği TNS ölçümleri duyurulduğu kabilinden 1 Mayıs ’ta başlayamadı. TNS ’nin 5 ilde başlatacağı ölçümlerin umum Türkiye ’yi yansıtamayacağı iddiası, bu işin biraz henüz ertelenmesine sebep oldu. Haliyle, ortada yemeden içmeden SBT ’nin ölçüm raporları mevcut durumda! TV kanalları ise, o sonuçları dikkate almıyor. Sebebi ise, yukarıda yazdıklarımız ve aşağıda sunduğumuz vesaik!

SBT ELİNDEKİ FIRSATI BEREKETLI DEĞRLENDİREMİYOR!
SBT, TNS ile ait yaşanan sorunlardan doğan boşluğu gür değerlendiremiyor. Objektif ölçümler yapsa ihtimal de haddinden fazla şey değişecek fakat, öne sürülen iddialar akıllara “Bakir bir reyting operasyonu mu yapılacak” sorusunu getiriyor.

İKİNCİ AGB VAKASI OLABILIR!
Kulağımıza mevrut bilgilere göre, ara sıra yapımcılar aşağıdaki verilerin gerçeğe aykırı olduğuna ve reklam kuşaklarının izlenme oranlarındaki “sapık” ve “inandırıcı olmayan” sonuçlar zımnında savcılığa suç duyurusunda bulunacak. SBT ’nin tıpkı zaman ilk, bu eksiklik iddiasına yanıt vermesi bekleniyor.

DOKÜMAN: 1 – 05.05.2012 SBT DAKİKALIK REYTİNG RAPORU (SARI RENKTEKİLER SHOW TV REKLAMLARI, DEĞIŞIK KANALLARDAKİ TAMAM PROGRAMLARDAN EFDAL GÖRÜNÜYOR, ÜSTE REKLAMDAN GEÇMIŞ GİRDİKLERİ KIŞI VTR ’LERİNİN DA ÜSTÜNDE)

VESIKA: 2 – 05.05.2012 SBT DAKİKALIK REYTİNG RAPORU (SARI RENKTEKİLER SHOW TV REKLAMLARI, AYRIKSI KANALLARDAKİ TÜM PROGRAMLARDAN EFDAL GÖRÜNÜYOR, HASSATEN REKLAMDAN EVVEL GİRDİKLERİ ÖZ VTR ’LERİNİN BIRLIKTE ÜSTÜNDE, BAZILARI AYNI SEVİYEDE. HEP REKLAM İZLEMİŞ!)

BELGE: 3 – 05.05.2012 SBT DAKİKALIK REYTİNG RAPORU (SARI RENKTEKİLER SHOW TV REKLAMLARI, FARKLI KANALLARDAKİ TÜM PROGRAMLARDAN YÜKSEK GÖRÜNÜYOR)

 

Bir Cevap Yazın