Flaş alerjiye aman özen!

Sabah’ta saha alan habere göre Konya Hospital Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Faydalı Tarakçı, sezon fiktif ile bu dönemlerde yunak havalara ve rüzgar vabeste polenler, türap ve kimyasalların gözde yanma, sulanma, kaşınma, kızarma kabilinden şikayetleri yanı sıra getirdiğini söyledi.

Bu şikayetlerle karşılaşmamak için alınacak önlemleri hatırlatan Hekim Tarakçı, “Alerjinin cümle bir tedavisi dünyanın tek yerinde yoktur. Semptomatik tedavi dediğimiz hastanın şikayetini tenkis etmek üzere yapmış olduğumuz tedaviler var. Burada alerji meydana gelmeden alınması müstelzim tedbirler önemlidir.

Hele polenlerin ve kimyasal maddelerin flaş birikmesini köstek olmak amacıyla hastalarımızı gözlerini verimli akarsu ile yıkamalarını öneriyoruz. Alelhusus evleri havalandırırken sabahları polenlerin pahal olduğu dönemlerde pencereleri çokça aşkın açmayıp ilerleyici saatlerde açılmasını, dışarda giymiş olduğumuz kıyafetleri eve geldiğimiz ahit çıkartıp, bereketli su ile gözlerimizi yıkamayı başvuru ediyoruz.

Bunun yanında alerjiye vabeste şikayetleri örtmek amacıyla kullanmış olduğumuz ara sıra katre ve merhemlerimiz var. Az olduğunda sistemik ilaçlar de kısaltmak yerinde kalabiliyoruz. Alerji yalın kat gibi görünen amma zaman zaman boğunuk problemler oluşturan bir çor. Ihmal edilmemesini, şikayetlerin kırıcı olduğu zamanlarda doktora başvurmalarını kaynak ediyoruz” dedi.

Bir Cevap Yazın