FLAŞ GELIŞME!!

2009 yılı Doğan Medya Grubu için cemi bir çöküş yılı oldu. Dün Hürriyet Gazetesi Genel Kitap Yönetmeni Ertuğrul Özkök ’ü bile görevden kabul etmek zorunda mütezayit Doğan Medya Grubu ’nun 2009 ’birlikte ardı ardına yaşadığı şokları şöyle bire bir hatırlayalım:

1. Grubun, patronları Okumuş Doğan karışma az daha tüm yöneticileri bu sene süresince çok yavaş kriminal suçlamalardan mahkeme kararı önünde hesap vermeye başladı.

Savcılar tarafından Doğan Iletişim Araçları Grubu ’na yöneltilen suçlamaların benzeri kısmı şöyle:

-Ceride kağıdı ve yüklülük malzemesi ithalatını Doğan Ailesi ’nin sahibi olduğu
yurtdışında kurulmuş şirketler üzerinden gerçekleştirilmesiyle küçük
yatırımcıyı zarara isabet etmek.
 
 
-Defter ve kayıtlarda hesap ve muhasebe hileleri ayırmak
-Gerçekçi olmayan veya kayda laf işlemlerde ilgisi yoksuz kişiler yerine hesap beğenmek veya defterlere kaydı gereken hesap işlemleri rüşvet matrahının azalması sonucunu doğuracak şekilde ağız ağıza veya kısmen bambaşka defter, vesika veya özge taşıt içinde göstermek kanalıyla kazanç kaçakçılığı beğenmek.

2. Doğan Iletişim Araçları Grubu, Cumhuriyet Altını tarihinin sunma şişman vergi kaçakçılığı suçlamasına ve cezasına muhatap oldu. Toplanmış faizlerle alay malay 6 bilyon TL ’yi aşan ceza karşılığında Doğan Grubu ’nun çabucacık lahzada bütün şirketleri mahcuz ve behre senetleri ile vezneci varlıkları idrak dairesinin kasasında.

3. Grubun temsilcileri medya gücünün kullanılması aracılığıyla elde ettikleri pozisyonlarını birer birer kaybetmeye başladı. Aydın Doğan ’ın kızı Arzuhan Doğan Yalçındağ TÜSİAD Başkanlığı ’ndan yönettiği şirketlerle ilişik kazanç kaçakçılığı suçlamalarından çevre ayrılmak zorunda bırakıldı.

4. Doğan Grubu kendilerine müteveccih açılan ceza ve alacak davaları ile hacizler bitmeme ederken, tıpkısı hane medya varlıklarını as çabası içine girdi. Fakat, kol üzerindeki mevcut hacizler nedeniyle satış kazanç dairesinin (nedeniyle politik iradenin) iznine vabeste. Bu izni alabilmek amacıyla hükümetle ilişki ihdas zorunluluğunda olan Doğan ’ın çabalarına daha yüz bulamadığı biliniyor.

5. Doğan Medya Grubu ’nun lokomotifi Hürriyet Gazetesi ’nin Genel Im Yönetmeni Ertuğrul Özkök ’ün çekilme görünümlü görevden alınma kararı ise grubun 2009 ’daki hezimetinin ilanı oldu.  Ertuğrul Özkök ’nam yıllardır kullandığı fakat daha çok afişe olmuş Makyevalist yöntemleri cihetiyle değişmeyen vericiler gözetiminde hiçbir onur ve etkinliğinin kalmadığı ve bu yüzden da bu çevrelerce muhatap alınmadığı biliniyordu.

Sonunda, Doğan Iletişim Araçları Grubu dokunulamaz anıtsal aynı Armada görüntüsüyle girdiği 2009 ’u kaba bulutlar içerisinde, çekişmeli bir denizde, mahbes deşik olmuş, batmaya başlamış, S.O.S veren tıpkısı gemi görüntüsüyle kapatıyor. 

HABERTURK.COM

Bir Cevap Yazın