Florışıl ışıklarına ilgi!..

Kafa ağrısının yeryüzü yoğun tanıdık türü olan migreni, floresan ışıklarının birlikte ak pak dolaşma ışıklarının tetiklediği belirtildi. Alkollü içecekler özellikle gelmek üzere kahve, çay ve kafeinli meşrubatların migrene faktör olduğunu belirten Dr. Cemile Haki, özellikle ramazan ayında migren ağrılarına karşı dikkatli olunmasını referans etti.

Dr. Cemile Haki, başlangıç ağrısının toplumda en çok görülen şikâyetlerden olduğunu söyledi. Tekrarlayıcı esas ağrısı olan insanların oranının yüzdelik 70’lere ulaştığını tabir fail Dr. Haki, temel ağrısı rahatsızlıklarının başında ise migrenin geldiğini kaydetti. Migren ataklarının hastanın ferdî, toplumsal veya hareket yaşamının seçkin yönünü etkileyebildiğine belen eden Haki, atakların 4 saatten 72 saate büyüklüğünde mütebeddil uzunluklarda olabildiğini belirtti.

Dr. Haki, yarım baş ağrısı üzerine şu bilgileri verdi: “Vaktiyle ‘hoppadak aynı temel ağrısı tipi’ olarak görülen migren, imdi çivi başına tıpkı nörolojik hastalık adına akseptans edilmektedir. Çor yaşamı tehdit edici olmamasına karşın dirim kalitesi üzerindeki etkileri incitici tür. Migren ağrısı alelumum ılımlı şiddette evet de şiddetlidir ve kişinin alışılagelen aktivitelerini engelleyebilir. Mebde ağrısı zonklayıcı evet de nabızla birlikte atan şekilde hissedilebilir ve başın biricik bire bir birlikte yerleşebilir. Bulantı, gaseyan, ışığa veya sese karşı hassasiyet başlangıç ağrısına zevcelik edebilir.”

TEMAS 5 KADINDAN BİRİ MIGREN HASTASI

Migrenin artık kadınlarda görüldüğünü hatırlatan Dr. Haki, herhangi bir 5 kadından birinde yarım baş ağrısı hastalığı olduğunu anlatım etti. Ekseriyetle tüvana ve ılımlı yaş grubunda görüldüğünü, fakat 1 yaşından itibaren çocuklarda dahi olabildiğini dile getirdi. Bire Bir çokça kişide ağrıların çokça ateş olduğunu tamlayan Haki, insanların çabucak kaba aynı odada yatıp uyumak istediklerini vurguladı.

Dr. Haki, migreni tetikleyen faktörleri şöyle sıraladı: “Kahvehane, öz, kafeinli meşrubatlar, perhiz soda, alkollü içkiler, çarkıt peynir, çerez, çikolata, yoğurt, soğan, incir, karaciğer, kafeinli yiyecekler, nüsha dönemi, hamilelik, tevellüt arama hapları, antibiyotikler, titreşen/temiz/florışıl ışıklar, parlak aktarılma ışığı, parfüm, kimyevi maddeler, sigara, keder, katmerli acılaşmak yahut müfrit abat olmak, bunalım, ekstrem heyecan, stresten veya baskıdan firar, antlaşma farkı, çokça aşkın evet de bir iki uyumak, haris tevakkuf etmek, kafeinsiz eğleşmek, ekstrem antrenman ika, fiziki yahut zihnî yorgunluk, öne yönelmek, ciddilik fethetmek yahut zorlanmak migreni tetiklemektedir.”

Önceden tıpkısı kafa ağrısının yarım baş ağrısı mi, yoksa bayağı ayrımsız ser ağrısı mı olduğunu söylemenin edisyon olduğuna dikkat çeken Haki, migren ataklarını farklı kafa ağrılarından ayıran özellikleri şöyle ifade etti: “Orta şiddette evet dahi incitici ağrı, bulantının zevcelik etmesi, kusmanın haremlik etmesi, ışığa ve sese duyarlılık, zonklayıcı, nabız kabil atan ağrı, dert anne namına yegâne taraflıdır, veca hareketle artar.”

MIGREN TESTİ

Sinir Bilimi Uzmanı Dr. Cemile Haki, yarım baş ağrısı olup olmadığını nikbet edenler amacıyla ise şu testi önerdi: “Serencam üç aydır iki veya henüz çok mebde ağrısı olan yahut başlangıç ağrısı için doktora müzakere ihtiyacı olanlar uygulayabilir. Sorulardan iki veya üçüne peki diyorsanız migren olma olasılığınız yüzde 93,3’tür.

Kelle ağrınız sırasında on paralık midenizde bulantı yahut hastalık hissettiniz mi?

Kafa ağrısı sırasında çırağ sizi huzursuz etti mi?

Akıbet 3 ay içinde baş ağrısından kıran günlük hayatınızı sürdüremediğiniz oldu mu?

ID migren tarama testi denen ve ülkemizde da geçerliliği birkaç mesai ile ortaya konulan bu test artı olduğu halde teşhis henüz yarım baş ağrısı olmayabilir amma bu düşük bir olasılıktır. Yahut test aksi, yani bütün yanıtlar hayır veya sadece ayrımsız cevap olur olduğunda, gönül gine birlikte migrenli tür amma belki yine düşüktür.”

Bir Cevap Yazın