Fuat Avni ile ilişik akıbet iddia!..

Akşam’dan Şenay Köşdere’ye konuşan Telli, Ayyıldız Tim’in 2002’de Eskimemiş Zelanda ’da Cedkan Bir Yafes eliyle kurulduğunu belirtti. Telli, “Ayyıldız Tim 4 yabanlık ekiple kuruldu. Şu anda ise 50 ’ye andıran ülkede ünite başkanlığı var. Acun çapında bine mümasil rütbeli üyesi var, bunların topu belirsiz. 70 bin kıta bile etken üyesi var. Bu 70 bin sevimli ise Ayyıldız Tim’i, hack dünyasını nikbet edenler” diye niteleyerek konuştu.

Telli, “Ayyıldız kurucuları, kafalardaki hacker tipiyle alakası olmayan insanlar. Dizilerdeki psikolojisi beğenilmeyen, asosyal, evine kapanan insanlar değiller. 30 ’lu yaşlarında, yurtdışında balaban şirketlerde art dozaj görevlerde etkin, birkaç açkı alim, mebzul kariyer yapmış, maddi imkanları efdal olan insanlar. Kendilerini bordo bereli diye niteleyerek tanımlıyor. Dokuma itibarıyla Türkiye ’nin beraberinde. Ve Türkiye ’ye alın yapılan siber saldırıları engellemeyi kendine fariza edinmiş durumda” diye konuştu.

Telli, sabık seneki nazik hareketlilik kesintisinin de siber saldırış olduğunu düşündüğünü söyledi. Telli “Esasta şu anda dahi Türkiye ’nin ruh sistemi altyapısını kilitlemeye yönelik tehlikeli saldırılar var. Ayyıldız Tim daima bu bilinmeyen saldırıları engel olmak için çalışıyor. Sokaktaki âdem bilmese dahi devam fail bilinmez ve gösterişli ayrımsız cenk var. Gelişigüzel uğraş görülmez. Bu saldırılar hep var ve olacak. Bununla yaşamaya alışmamız gerekiyor.” dedi. 

Telli “Ne ülkeler daha diri?” sorusuna Rusya beş altı sene önce hacker bütçesi namına 500 milyon dolar ayırmıştı. Amerika, Güney Kore, Çin, İran bu konuda en canlı olan ve en haddinden fazla bütçeyi ayıran ülkeler” diye yanıt verdi.

“GEÇMİŞİ RASTGELE PERIYOT SİLİN”

Telli, “Bayağı tıpkı yurttaş ne yapmalı hacker saldırısından korunmak için?” sorusuna ise şöyle yanıt verdi:

“Lisanslı aynı işletim sistemi kullanacak. Bu değişmez. Bunun birlikte katiyetle benzeri antivirüs programıı. Bilmediği programları, uygulamaları bilgisayarına, telefonuna yüklemeyecek. Gelişigüzel maili açmayacak. Bilgisayardaki geçmişi gelişigüzel çağ silin. İnternette tanıştığınız insanlara asla güvenmeyin.”

FUAT AVNİ’NİN KİMLİĞİ BİLİNİYOR İDDİASI

Mehmet İshak Telli, Fuat Avni’yle ilişkin da şunları söyledi:

“Birincisi Twitter kesinlikle bu insanın bilgisini vermedi. İkincisi ise bu emanet VPN yani ip değiştirici kullanıyor. Fakat parçalanmamış bunlar Fuat Avni ’nin esas kimliğinin bilinmediği anlamına gelmez. Bildiğim kadarıyla serencam 8-10 aydır çap Fuat Avni ’nin kim olduğunu haddinden fazla açık şekilde biliyor, izliyor. Ayyıldız Tim üstelik bana bu kişinin ki olduğunu bildiklerini söylediler. Ayrıca seçimlerden sonraları yazmayı kesmesi dahi açıklanmış çok fazla afişe olmasından kaynaklanıyor.”

Bir Cevap Yazın