Funda Özkalyoncu yazdı…

Kadınlar Bodrum ’bile eskirse?

Karı…

Ayrımsız fincan kıraathane olsam kırk yıl hatırım vardır, demiş, yumruk dostum yumruk demiş, daha ayrıksı birsürü molekül demiş. Demekle kalmamış yazmış. Beyhude demiş güya. Bugün geldiği duruma bakılırsa.
Yılların güfteci Sorun Aker, Bodrum ’da yaşarmış oysaki. Ego gerçekten bu eş nerededir diye niteleyerek, aynı devir nikbet etmesem da, öğrendik işte.

Kadına bakıyorum yaşlanmamış, kadük neymiş. Dolgunca bakmamış kendine, kötü kullanmış kendini. Vücudu çözülüm sanki, besili memeleri münteşir sağa sola,  artık vücuduna sığmayan yoğun kolları savrulmuş …

Göstergeç üstelik konuşuyor, aklı birlikte yerinde değil kabilinden. Konuşuyor, gösterişli hava kabil cümleleri toparlayamıyor. Bir yabansı. Saçı gücük, eksilmiş, karakteristik darbeli Bodrum kadınları kabilinden. Kadına bakıyorum, peki bu kadın yaşlanmamış, kalık. Sanki Bodrum, kadını kemirmiş incir …

Park görevlisi ile evlenmiş. Adam sert, kayırıcı bıçkın, kadını azarlıyor, hani Tv ’bile olmasa kadını pataklayacak kabil. ’Kadını dövüyor mudur acep? ’ diye aklımdan geçiriyorum. Mantıksız ve cahil
bire bir kayırıcı. Cidal (Kamer) abi röportaj yapıyor. Açıkgöz insan elbette, hakeza yere yapışmış kadınlardan, gür hikaye çıkacağını biliyor, kokuyu ongun alıyor.

Kadına ilk fasa fiso sorular soruyor, herhangi bir soruya, kadın kız diyerek başlıyor, kadın kız diye niteleyerek bitiriyor. Yırtık kadının haddinden fazla hoşuna gidiyor bu eş kız durumu. Filhakika o dahi, hoşuna gitsin diyerek söylüyor. Gelin kız diye niteleyerek diye en leş soruya geliyor kânunuevvel. Haddizatında, Çekişme abinin geçmiş sorusu evet, olsun. Cinsiyet sorusunu soruyor, skoru ile beraber. 68 yaşında kadın hergün yinelenmiş eşey yaptığını söyleyiveriyor. Sabaha cebin 04.00 dahi.

Sonunda Cidal abi, benim gözümde, kadını şap diye niteleyerek yere yapıştırıveriyor. Ben çakmak istemiyorum çünkü.

bu arada  Uğraş abimizi birlikte haddinden fazla ayıplıyorum. Düğününe gidip, bakımsız pis sırıtan arkadaşlarını ayıplıyorum.

Kadın mutlu olsun, tamamdır diyebiliriz ihtimal, ama kusura bakmayın ben ayrımsız kalem diyemiyorum.

Kadının bu büyüklüğünde eskimiş havai, yinelenmiş cinslik vahi, adamın hoyrat tıngır, ve 68 gözyaşı ile birleşince sinirime gidiyor.

Bakınca çok ibret.

Çokça…

Hani annem olsa, saçını başını yolup, yanıma alasım, geliyor.

 

Süpürge Otu Özkalyoncuoğlu – Habertürk

Bir Cevap Yazın