Funda Özkalyoncuoğlu’nun kullanılmamış yazısı

Tanrı fideist tamamdır Özer Koca ’in

İstinyepark ’ta kitapçıda değme hafta uzun uzun geçenek geçiririm. Oturmaya harcama kadar giderim oraya. Otururum, benzeri saat, hangi CD ’ler var bakarım, ne kitaplar eski karıştırırım.

Haftalık rehabilite ika durumu…

Geçenlerde esasen oralardayım. Kitaplarımı aldım çıktım.

70 yaşlarına gelmiş evet üstelik önceki kül bilmiyorum. Herkesin tanıdığı, tıpkısı zamanların mehabetli bir kadınının kocasını görüyorum. Ve şipşak tanıyorum elbette… Kuruyemişcide aksata yapıyor, fındık fıstık aldığını zannetmeyin lütfen, yarayışlı şeyler… Amma fiyatlı, kilosu 60,70 o civarlarda meyveler. Adam orada alışveriş yapıyor, elleri çokça kıllı, neymiş eldivenli kabil. Tüvana kesilmek ve uzun variyet üstüne çelışıyor, ve tezkere yazıyor ama geçkin sırtı kamburlaşmış. Sırtı dönmüş, dış bükey reşit, saçları dahi ağarmış, gözferi de yaşlanmış. Televizyonlardaki kadar ongun gözükmüyor yani. Neyse çokça uzatmayayım. Adam meyvelerden alıyor, parayı ödüyor, yanındaki şöförünün yüzüne bakmadan paketi eline tutuşturuyor.

Adam kortej ve çokça pahalı peynirler satan şarküteriye doğru yollanıyor, bende peşinden, Fadıl kabilinden, takipteyim anlayacağınız. Orada bile birşeyler tadıyor afiyetle ve hayatın tadını çıkarırcasına, sözde o mezeler tatlar kâmilen onun amacıyla yaratılmış hissi ile, şap şap yapıp deniyor ve kıllı parmaklarıyla belen ederek, işte bundan işte şundan diyor ve alışverişini tamamlıyor. Esasen şöförünün yüzüne bakmadan paketi kucağına kakalıyor.

Ben insanları beraberinde çalıştırdığı insanlarla değerlendirmeyi ve oradan bir çıta tutmayı çok önemserim.

Şöförün pantolonu, yemin ediyorum kışlık, yün kocakarı kabil ve kıçı giyilmekten erimiş, sekmen kötüüüüü, eş haddinden fazla bakılmamış durumda. Güya dişleri birlikte bulunmayan kabilinden, yanakları çözülüm. Patronu şap şap vaziyette.

Kitaplar yazıyor bu kaçıncısı bimem. Hayatın sırları, ayrıntılı yaşamanın sırları, Allah ’a olan inanç, çokça istersen herşeyi yapabilirsin, oldukça iste falan.

Kitaplarında üstelik bunu anlatıyor, baktım tv ’lerde de bire bir şeyleri anlatıyor. Kitaplarını yani. Amma daha dahası var, artık insanlara faydalı olacakmış, değişmeyen vermiş çok.

Şimdi adamı neden anlattım ve münasebet izleme ettim, söyliyebilir miyim? Adamı kuruyemişci bile gördüğümde, elan elhak şöförünü gördüğüm birlikte, torbamda beş an evvel aldığım, serencam kitabı vardı birlikte ondan. Sonradan hangi yaptım, acilen döndüm, kitabı mankafa verdim.

Yanlışlıkla almışım dedim.

Ve başladım onun anlattıklarını düşünmeye.

Şöförü haddinden fazla istese, onun anlattıklarını yapsa, ondan kurtulabilir mi acaba dedim.

Şöförü o alınanların tadına ömründe bakabildi mi acaba dedim. İnsanlar neden bu büyüklüğünde oyuncu dedim, oyun oynamamın yaşı dahi mı yok dedim. Kâfi çıktı, tamamdır  çıktı, zamanı yok mudur dedim.

Dilek diledim, haddinden fazla istedim, Tanrı ’ım  kışlık pantolonlu o şöförü, o adamın yanından kurtar dedim, acaba gerçekleşir mi diye niteleyerek sordum kendi kendime.

Kıllı elli kayırıcı, Özer Çiller, beyhude uğraşma, ömrünün rakkamını Cenabıhak söyleyecek sana, yaşlanmışsın işte….

Üstelik günaha girmişsin, yaz amma şöförün kışlıkta eksik dedim.

Serencam yerine, yıllarca bu adama, umumi benzeri istinkâf etmek ve inandırıcılık sorunu vardı.

Anlayamazdım.

Ve acaba niye sorardım.

Buldummmm, diyerek haykırdım, buldummmmm….

ŞÖFÖR…

Funda Özkalyoncuoğlu /HABERTÜRK

Bir Cevap Yazın