G.Saray’a 11 maddelik karşılık!

CİHAN’da vadi düzlük habere göre Kadınlar Basket Süper Ligi’nde Galatasaray’ın, Fenerbahçe ile yaptığı ve 76-72 kazandığı maçta mevzuata tehalüf zımnında hükmen fersude sayılmasının tartışması sürüyor.

Türkiye Basket Federasyonu’nun aldığı hükmen yılgın kararına tepki gösteren ve zaman düzenlenen basın toplantısında Federasyon Başkanı Harun Erdenay’a reaksiyon gösteren Galatasaray yönetimine karşılık gecikmedi.

Türkiye Basket Federasyonu, Kadınlar Basketbol Süper Ligi’nde Galatasaray’ın, Fenerbahçe ile yaptığı ve 76-72 kazandığı maçta mevzuata çap topluluk kadrosu ile yer aldığı gerekçesiyle hükmen yenik zar edilmesi üzerine tıpkı izah yaptı.

Türkiye Basket Federasyonu’nun resmi internet sitesinden, ‘Kamuoyuna Duyuru’ başlığı ve ‘Türkiye Basket Federasyonu’ imzasıyla yapılan açıklamanın hepsi şu şekilde:

28 Kasım 2015 tarihinde oynanan Galatasaray-Fenerbahçe (KBSL) müsabakasında Fenerbahçe kulübü yoluyla yapılan itirazın incelenmesi sonucunda, Galatasaray takımının sahada mevzuata muhalif topluluk kadrosu ile yer aldığı amacıyla alınan hükmen kaybetme kararına ilgilendiren yapılan açıklamaların tek yönlü ve kamuoyunun kalık namına bilgilenmesine neden olacağı inancıyla aşağıdaki bilgilerin paylaşılmasına ister görülmüştür.

1. Sunulan hükmen mağlubiyet kararının esas unsuru olan sporcu Lynetta Janae Kizer doğum itibariyle nail olduğu ABD vatandaşı kimliği ile 2014-2015 sezonunda Hatay Büyükşehir Belediyesi Bilgisizlik ve Spor Kulübü namına tescil olmuştur.

2. Sezonun tamamlanması sonrasında WNBA maçlarında vadi ahzetmek amacıyla Amerika ’ya para aktarımı namına ülkemizden ayrılmıştır.

3. Bu sezonun başında Bosna Hersek Basket Federasyonunun tercihiyle zat ulusal takımlarında saha yüklemek hedefiyle sportmen doğumdan sonraları tebaa tahavvül etmek kanalıyla mezkûr ülkenin vatandaşlığını da elde etmiştir.

4. FIBA ’ya yapılan referans öncesi sporcunun KBSL müsabakalarında vadi alabilmesi Federasyonumuza teyit edilen belgelerle Lynetta Janae Kizer 14 Teşrinisani 2015 tarihinde Bosna Hersek kimliği ile tescil edilmiş ve Avrupa Kıtası Uyruklu Sportmen olduğunu gösteren lisansı bilgisi dahilinde Galatasaray Spor Kulübü yetkili basket yöneticisine aracısız doğrulama edilmiştir.

5. Galatasaray Spor Kulübü sporcuyu, bu bilgiye haiz adına Bosna Hersek vatandaşı kimliği ile tescil edilmiş lisansıyla 15 Teşrinisani 2015 tarihinde Kayseri ’de AGÜ-Galatasaray müsabakasında oynatmıştır.

6. Kullanılmamış yurttaşlık kazanımıyla sporcu Galatasaray Kulübü eliyle nakil edilmiş ve Bosna Hersek kimliği ile Avrupa Kupaları amacıyla lisans çıkarılmak için gerekli belgeleri tanzim etmiş ve 23 Kasım 2015 tarihinde Federasyonumuza başvurarak onayları almış ve evrakları FIBA ’ya göndermiştir.

7. Sporcunun elan önce Amerikalı Basket Milli takımlarında düzlük almış olması gerekçesiyle 23 Kasım 2015 tarihinde FIBA ’evet Avrupa kıtası mevki vatandaşı adına yapmış olduğu lisans başvurusu akseptans edilmemiş ve sporcunun hemen Avrupa Kıtası dışı (ESIR Kimliği ve KUL Vatandaşı adına çıkarılan) sporcu olarak lisans alabileceği FIBA yoluyla kulübe bildirilmiştir.

8. Tüm yazışmalar pakt ve FIBA ortada işlenmiş olup sporcunun Bosna Hersek vatandaşı yerine oynayamayacağın kulübe bildirimi üzerine gine benzeri Galatasaray basket yöneticisi aracılığıyla sporcunun Amerikalı kimliği ile yeniden lazım belgeleri sıralama ederek sporcunun lisansının bu öğün KUL tabiiyetli olarak değişimi istemiyle ve ikinci lisansı olduğu bilinci ile FIBA ’ya ve Federasyonumuza başvurulmuştur.

9. Millî mevzuatımız gereği bedaheten fazla yurttaşlık hakkına sahip sporcular anlaşma imzalarken hangi ülke vatandaşlık haklarından idrak etmek istediklerini Federasyonumuza noterlik kanalıyla aktarma etmek zorundadırlar. Hakeza bire bir ihbariye yapılmadığı taktirde kulübün başvurusu asıl alınmaktadır.

10. Noter kanalıyla sportmen eliyle yapılmış tıpkı ihbariye yapılmadığı amacıyla sporcunun ilk tescil işlemi kulüp tarafından FIBA nezdindeki müracaat evrakları dahilinde ve lisans işlemlerini strateji fail Galatasaray Spor Kulübü çıkışlı basket yöneticisinin dahi bilgisi dahilinde Bosna Hersek vatandaşı yerine mamul ve kulübe bu yönün degaje kayran aldığı lisansı teyit edilmiştir. Lüzumlu doğrulama gerekse sonraki aşamalarda kulüpten bu konuda aynı itiraz gelmemiş, üste kulübün izinli yöneticisi bizzat TBF ye gelerek tahvil işlemini yapmış ve 2. lisansı bu bilinçle elden teyit almıştır. TBF çalışanı de bu evrakı tutanaklara geçirmeden değiştirerek yenisini doğrulama etmiştir. Bu konuda TBF nezdinde yönetsel sormaca küşade olup, titizlikle yürütülmektedir.

11. Ansızın fazla yurttaşlık hakkına cemaat sporcuların önce tescil edildiği uyruğunun tıpkısı el daha değiştirilemeyeceği değişik aynı değişle tıpkı sezonda ikinci lisans kullanılamayacağı kulüplerimizce üstelik bilinmesi müstelzim tıpkısı mevzuat hükmüdür. Yapılan itiraz bu yönden değerlendirilerek hükümranlık bünye edilmiştir.

Bir Cevap Yazın