Gani Beşaret iki heyecanı apansız yaşıyor

Gani Muştu’nin Yeni Asır’de yayınlanan röportajı..

– Hem dizi hem beyaz perde filmi tıpkı döneme denk geldi, değil mi?
Bu durumdan şikayetçi değilim. Ne kadar aheste olursam o kadar yaratıcı oluyorum. ‘Günebakan’ dizisi ve kamuoyunun bildiği isimle ‘Kahpe Bizans 2’ filmine yoğunlaştım. Her ikisi bile beni çokça heyecanlandırıyor.

HERKES EGE’YE GİDİYOR

– ‘Günebakan’ isimli dizinin yokuş hikayesi nedir?
Yazlıklarda büyük aşklar yaşanır amma kış gelince unutulur. Bu dizide üstelik böyle ayrımsız format var. Yazlığa giden tendürüst kız, haddizatında oraya yerleşeceğinden habersiz. Çünkü ailesi el durumda kalınca ‘Geçici bire bir müddet yazlığa gidelim’ diye niteleyerek kandırıyorlar. Kız döneceğim diye görüntü ederken dönemeyecek.

– Sanırım karşısına biri çıkma.
Peki. Çocukluk aşkıyla karşılaşacak. İsmail Veli Kanunlaşmış ile Sümeyra Koç oynuyor bu ikiliyi. Onların yarım yamalak noksan aşk hikayesi üzerinden Trakya insanın sıcaklığını ve samimiyetini anlatacağız. Bu hikayenin güzelliği sıcaklığında.

– Mekan yerine neden Trakya’yı seçtiniz?
Cümle Veli’ye gidiyor, oysaki Trakya elan komiktir. Madem kimse yapmıyor, biz yapalım dedik. Haddinden Fazla iyice görüntüler olacak. Çünkü asıl oğlanımız makam paraşütü yapıyor. Çekimlerimiz Uçmakdere ile Şarköy beyninde ayrımsız kasabada devam ediyor. Orayı kamu Türkiye’ye tanıtacağım.

– Bire Bir yaz dizisi mi olacak?
Yıpranmamış yapıt döneminde üstelik bitmeme edecek tıpkı dizi film olmasını planlıyoruz. Bu senenin yeryüzü parlak işinin ‘Günebakan’ olacağını düşünüyoruz. İnşallah reytingler gür harcama da kışa taşırız.

BENİM TEMIZ ÇOCUĞUM

– ‘Kahpe Bizans’ı çekmeye başladınız mı?
Evet, 1 Haziran itibariyle çekimlere başladık. ‘Kahpe Bizans’ benim saf çocuğum. Büyüttüm, 16 yaşına getirdim. Deminden ikincisini çekiyorum.

– Şüphesiz benzeri film olacak?
Benzeri misil önceki filmle hiçbir alakası yok. İstanbul’un fethinden 200 sene önceyi anlatacağız. Çok gır gır bire bir film olacağına kalıbımı basarım. Antrparantez Türkiye’nin serencam dönemdeki yer fiyatlı filmlerinden biri olacak. Bulgaristan’dahi Bonaya stüdyolarında, Kapadokya’bile ve İstanbul’bile çekimlerimiz olacak. Çok görkemli dekorlar kuruldu.

– Ekip de haddinden fazla akva, değil mi?
Tamam; Gürkan Akla Yatkın, Tomurcuk Vuslateri, Tolgahan Sayışman, Tuvana Türkay, Altuğ Yücel kabil adlar var. Ayrıca kadromuz misafir oyuncularla üstelik zenginleşecek. 2016 devir tatilinde vizyona girecek.

EMEĞİME SALDIRI

– Filmin patent hakkı için açılan davalardan muhit sızlanan mısınız?
Haddinden Fazla kırgınım. Hakeza şeylere tek lüzumlu yoktu. Benim emeğime salıdırı kendisine görüyorum. Bu filmin 16 sene geçmiş hikayesini tümce biliyor. Bu filmi çekeceğim diye yola çıktığımda beyninde yoktular elan ama yasalardaki birtakım cura gediklerden sızarak insanoğlu hakkını kullanamaz diye hazırlık değişmeyen geldi. Ego filmi başka bire bir adla çekerim, ne geçecek eline?

Bunun size zararı tamam mu?
Tek zararı olanaksız. Ferah Sava film yapıyorsa, adı ne olursa olsun buna ati 1.5-2 milyon peyrev vardır. Bilen biliyor daha çok. Hakkımızda bu büyüklüğünde bili çıkması da farkındalık yarattı. Çok istediğim bire bir şey değildi ama 300 genel ağ sitesi bu konuyu yazmış.

– Düşündüğünüz mütenavip tıpkı isim var mı?
Daha karar verilmedi. Mahkemenin sonucuna göre yapılması gerekeni yaparız. Icabında değiştiririm ama sonuna büyüklüğünde hakkımı savunacağım.

Fırsat kolluyorlarmış

– Yıpranmamış filminizde ‘Kahpe Bizans 2’ ismini kullanmamanız için sorun açıldı. Bunu elbet değerlendiriyorsunuz?
Az Buçuk oportünizm adına görüyorum. Biri hakeza tıpkısı şey yapsa birlikte bize birlikte benzeri şeyler düşer mi diye punt kolluyorlardı herhalde. Ben Gönül Film’e de, Ilgi Film’e birlikte gittim. Ayrımsız apayrı Bizans filmi henüz yapacağım. Katıldıkları para oranında pay vermeyi öneri ettim. İkisi üstelik paramız yok deyip katılamayacaklarını söylediler. Helallik istedim. Çalışmalara başladım, bu ismi kullanamazsın diye niteleyerek murafaa tebligatı geldi.

– Sebep hakeza bire bir husus yaptılar sizce?
Bilmiyorum. Bu ayrımsız bitmeme filmi değil. Önceki filmden hiçbir molekül kullanmayacağım. O filmden bağımsız alelacayip tıpkısı film. Ona karşın böyle şeylerle uğraşıyoruz. Bu ne arkadaşlığa hangi dahi dostluğa sığar. 

Bir Cevap Yazın