Gardiyanlardan Duygusal Dündar’a sav!..

Sabah’ta yer düzlük habere göre Silivri Cezaevi’nde mevkuf kâin Cumhuriyet Gazetesi Umumi Im Yönetmeni Duygusal Dündar, 7 Aralık’ta gazetesindeki köşesinde “Bizim Saray” antetli yazısında cezaevi koşullarını anlatırken, “Alafranga tuvaletin deliği, konuştukça kötü kokular aymaz aynı gardiyan ağzı kabilinden” ifadelerini kullandı. Bu ifadeler içtimai medyada tepkilere bozukluk oldu. Facebook ve Twitter adreslerinden, “Sorsan gazetecidir, sorsan insana saygılıdır”, “Gurban ol sen gardiyan’ın munsap kokusuna” kabilinden paylaşımlarda bulunuldu.

Infaz koruma memurları dahi şiddet yoluna gitmeye hazırlanıyor. Ceza Infaz Kurumları Personeli Yardımlaşma ve El Birliği Derneği (CİPDER) Başkanı Bekir Alanoğlu, “Hakeza tıpkısı yazının cezaevinden ‘görüldü’ damgasıyla dışarı çıkma olduğunu düşünmüyoruz. Açıkça sıkı düzen suçunu mucip bire bir tabir. Öncelikle yazının ki aracılığıyla kaleme alındığını araştırıyoruz. Kişiliği, makamı, mesleği hangi olursa olsun bire bir insanın başka âdem üzere böyle aynı rapor kullanmaması gerekir. Uygulama esirgeme mesleğine yapılan bu biberli yakıştırmalardan çevre avukatımıza ferman verdik, manevi tazminat açacağız” diyerek konuştu.

Öte yandan CHP milletvekilleri Atilla Sertel, Mahmut Tanal ve Tuncay Özkan’ın Türe Bakanı Bekir Bozdağ ile görüşerek Silivri Cezaevi’nde tutuklu kâin Duygusal Dündar ve gazetenin Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ün aynı odada kalmasını istediği, Bozdağ’ın de bu konuda vacip talimatları verdiği doğacak sürüldü.

Bir Cevap Yazın