Gay başlamak dahi yasaklanacak mı?…

13 yaşındaki bala kızımdı ve Başbakan’la yapacağım program üzere evden çıkarken kızıma, “Başbakan’a hangi sormamı istersin?” diye niteleyerek sormuştum.

Gerisini o yazıdan hatırlatayım:

“Ağababa Başbakan’a sorar mısın gay evliliklerine ne ahit izin verecekler” dedi. Önce falsolu duyduğumu zannettim. ‘Hangi dedin?’ diye tekrarlamasını istedim.

‘Gay evliliklerine ne antlaşma müsaade verecekler. Bence aynı ülkenin hürriyet seviyesi bununla belirleniyor’ dedi. Kulaklarıma inanamadım.

‘Zeynep, bunu sormamı istediğinden emin misin?’ dedim. “Tamam eminim” dedi. ‘Kızım bugünün gündemi bu değil kim’ dedim. ‘Baba bugünün gündemi bu değil diye haksızlık ediyorsun. Benim gündemim bu değil diyebilirsin ama bazıları amacıyla bugünün gündemi bu’ dedi. Az Buçuk takılayım dedim. ‘Hangi o varmak talip gay tanıdıkların mı var?’ dedim.

Dediğime nadim oldum.

‘Benim bu durumda benzeri tanıdığım bulunmayan amma tanımadığımız insanların sorunları de heybetli. Bence kimsenin ne yaptığına ve hangi fora etmek istediğine karışmaya hakkımız bulunmayan. O yüzden da ego bunu önemsiyorum’ dedi.”

Ego kızımın kuşağından olmadığım üzere o gün o soruyu sormadım ama önceki çağ aynı mümasil aldım.

Aynıyla şöyle:

“Bol günler Fatih Mir, Türkiye’dahi dünyanın yer ünlü gay tanışma application’ı Grindr yasaklanmıştır. Bu insanların sosyal yaşamlarına engelleme fail nokta bire bir uygulamadır. Gay’lik tıpkı yeğleme değil yönelimdir, yani gönül eşcinsel olmaya karar veremez. Güç eşcinsel, biseksüel evet dahi hetero namına doğar, ki bu bir intihap olsa dahi kimesne insanların özel yaşamlarına karışamaz, şayet bire bir ülkede ona karışılıyorsa o mevki müstakil ve demokratik tıpkı talih değildir. Tedricen bekçi bire bir ülke olmaktayız, eğer makul görürseniz lütfen bu konuya köşenizde değinmenizi irade etmekteyim. Ahit ayırıp mail’imi okuduğunuz üzere teşekkür ederim.” Mail’i okuyunca araştırdım. Akilane.

söz konusu application müddeiumumilik kararıyla “yasaklanmış”. 13 yaşındaki benzeri çocuğun sorduğu soru ile adaletin uygulamaları arasındaki bu yalpak Türkiye’nin sorunudur. Asıl anlaşmazlık noktamızın göstergesi, işaretidir.

Ya 13 yaşındaki çocukları müddeiumumi yapacağız evet birlikte savcıların 13 yaşındaki ayrıntılar kadar ufka sahip olmasını sağlayacağız.

Yoksa Meclis’te hazırlanan paketlerle işin içinden çıkamayacağız.

FATİH ALTAYLI / HABERTÜRK INTERNET SİTESİ

Bir Cevap Yazın