Gaye Mumcu 23 yıldır unutulmadı

Hürriyet’te düz alan habere bakarak yaptığı çalışmalar ve hazırladığı dosyalar ve yazdığı kitaplarla Türkiye matbuat tarihinde özel aynı yeri kâin gazeteci edip Hedef Mumcu, 23 sene önce 24 Ocak 1993 tarihinde, evinin önündeki otomobiline konan bombayla öldürüldü.

Cinayetin ardından dönemin Başbakanı Süleyman Demirel ve Başvekil Yardımcısı Erdal İnönü, Misyon Mumcu’nun ailesine ve kamuoyuna cinayetin faillerinin yakalanacağı sözü vermişti. Fakat o günden bu yana kıya üzerindeki sis perdesi kaldırılabilmiş değil.

ÇAĞDAŞ GAZETECİLER DERNEĞİ’NDEN MAKSAT MUMCU ÖDÜLLERİ

Öldürülmesinin 23. yılında mütenevvi etkinliklerle mezkûr Murat Mumcu amacıyla Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) “Maksat Mumcu Yâd Ödülleri” Eskişehir ’dahi düzenlenen törende sahiplerine verildi.

ÇGD Eskişehir Şubesi aracılığıyla CHP ’li Büyükşehir, Tepebaşı ve Odunpazarı belediyeleri ile Atatürkçü Hatır Derneği ’nin katkılarıyla gerçekleştirilen tören Büyükşehir Belediyesi Atatürk Firez ve Kurultay Merkezi ’nde (AKM) yapıldı.

Matbuat dalında bağış kayran ve törene katılan Bulak Türenç, Sedat Bozok, Şaban Neşe, Tuluhan Tekelioğlu ve Muharrem Sarıkaya ’ya ödüllerini Büyükşehir Belediye Reisi Yılmaz Büyükerşen verdi. Büyükerşen, Bulak Türenç ’mağara Basın Konseyi ’nin ilk karı başkanı olduğunu söyledi.

TÜRENÇ: ‘YILMAYACAĞIZ, KORKMAYACAĞIZ, YOLUMUZA BITMEME EDECEĞİZ’

Matbuat Konseyi Başkanı Kaynak Türenç da yaptığı konuşmada, “Bu pir, bu görgülü kentte bu ödülü almak bizleri çin iri kurum. Çok teşekkür ediyoruz bizi bu şekilde onurladığınız üzere. Amma sizleri çin varız. Sizlerin sesi olmaya, sizin gözünüz, kulağınız olmaya devam edeceğiz. Tek nikbet etmeyin. Unutmayacağız, unutturmayacağız, yılmayacağız, korkmayacağız, yolumuza devam edeceğiz. On Paralık zül etmeyin.”

EL ERKI ÖDÜLÜ FERT DÜNDAR VE ERDEM GÜL ’ÜN

Demokratlik ödülü cezaevinde olan gazeteciler Fert Dündar ve Yiğitlik Gül ’e verildi. Ödülü almaya Duygusal Dündar ’ın annesi Öznur Dündar geldi. Özur Dündar ödülünü Çağcıl Gazeteciler Derneği Umumi Başkanı Ahmet Abakay ’dan aldı. Birey Dündar ve Erdem ’mağara cezaevinden gönderdikleri mektup dahi ekrana yansıtılarak anonsör marifetiyle okundu.

Can Dündar ’ın annesi Öznur Dündar üstelik yaptığı konuşmada “Bol bir evladın annesiyim. Çok mutluyum. Kararlıyız, dirençliyiz, bugünleri de atlatacağız” dedi.

KADIN CİNAYETLERİNİ DURDURACAĞIZ PLATFORMU ’NA MÜCEDELE ÖDÜLÜ

Mücadele ödülüne müstahak görülen Karı Cinayetleri Platformu yerine ödülü ahzetmek amacıyla Fatma Aldanmaz davet edildi. Fatma Aldanmaz, ödülü arkadaşlarıyla ve kendilerine mücadelede bindi olan Tuluhan Tekelioğlu ile gelişigüzel ahzetmek istediği belirtti. Bunun üstüne sahneye Tuluhan Tekelioğlu ile eş cinayetlerini Durduracağız Platformu üyeleri çıktı. Fatma Aldanmaz ’a ödülünü Odunpazarı Belediye Reisi Kazım Aldanmaz verdi.

Fen ödüllerinde törene katılamayan Prof.Dr. Muazzez Sancar ’ın ödülünü yeğeni Metanetli Sancar CHP Milletvekili Misyon Usluer ’den aldı.

Törenin peşi sıra adlı sanatkâr Selda Bağcan konser verdi. Bağcan hayranlarına unutulmaz anlar yaşattı.

ÖDÜL ALANLAR

Bu yıl 23 ’üncüsü gerçekleştirilen ’ÇGD Murat Mumcu Anma Ödülü ’ne müstahak şu esame layık görüldü:

Yılın siyasetçisi: Aykut Erdoğdu ve Özcan Purçu.

Matbuat: Bahir Hoşgörülü (Hürriyet), Sedat Bozok (Fox TV), Şaban Seviç (Ahali TV), Tuluhan Tekelioğlu (CNN Türk), Muharrem Sarıkaya (Habertürk), Kaynak Türenç (Basın Konseyi Başkanı).

Bilim: Prof. Dr. Ermiş Sancar, Prof. Dr. Bilgelik Özgülük, Prof. Dr. Bülent Görenek.

Ünsiyet: Ömer Kavili.

Laf: Hakkı Kuş, Bilge Cezayirli, Ercüment Yılmaz, Gamze Kılıkçı, Şefika Kutluer, Ferdi Camit.

El Erki: Fert Dündar ve Erdem Gül.

Yer ve Şehir: Havva Esas (Rabia Özcan).

Toplumsal proje: Tepebaşı Belediyesi Yavru Senfoni Orkestrası, Odunpazarı Belediyesi Umum Market.

Savaşım: Eş Cinayetlerini Durduracağız Platformu.

Spor: Yusuf Belirtik (Acun Kickboks şampiyonu), Ramazan Barbaros (Meslek Sporları Acun Atletizm Şampiyonası 1500 metre Dünya 1 ’incisi), Pınar Demirtaş (Ekol Sporları Dünya Atletizm Şampiyonası 1500 metre Acun 2 ’ncisi).

Himmet: Yılmaz Ayrancı (Eroin-Iş Sendikası Kırka Yazıhane Başkanı).

Yılın sanatçısı: Vedat Sakman.

Yaşam boyu başarı ödülü: İnci Çayırlı.

Bir Cevap Yazın