Gazeteciler Cemiyeti’nden sert sorti!

CİHAN’dahi düzlük alan habere bakarak TGC’den yapılan açıklamada şu görüşler yer aldı:

“İstanbul 1. Hazar Ukubet Hakimliği kararıyla Twitter, Facebook ve Youtube’a erişim engellendi. Ulaşım Sağlayıcıları Birliği, martir Cumhuriyet Altını Savcısı Mehmet Yakın Kiraz’ın budala alınması görüntülerinin Twitter ile YouTube’üstelik yayınlanması dolayısıyla mahkeme kararı doğrultusunda erişimin engellendiğini bildirdi.

Internet toplumun habere ve bilgiye ulaşmasında eke aynı caka oynamaktadır. Bu çerçevede internete erişim ve genel ağ eliyle hikmet yayma hakkı tabir özgürlüğü çerçevesinde korunmaktadır.

Demokratik tıpkısı toplumda iktidar bağımsız matbuat anlayışına bakım etmekle sorumludur. Demokratik ayrımsız ülkede hep vukuf kazanma platformları özgürce fonksiyonları hesabına getirmelidir.

Hür ve sınırlamalardan duru iletişim araçları demokratik ve asetat toplumun asıl unsurudur. Kanunuesasi Mahkemesi elan eski twitter ve youtube kararlarıyla matbuat özgürlüğünün pekâlâ olması gerektiğiyle ilgili standartları koymuştur.

Martir Cumhuriyet Savcısı Mehmet Hakikat Kiraz’ın budala alınması görüntüleri bilcümle acun aracılığıyla öğrenilmiştir. Yasaklanmasının benzeri faydasının olmadığı ortadadır. Verilen kararın hukuka makul ve ölçülülük esasına bakarak değerlendirilemeyeceği ortadadır. Bu karar sıkı denetim anlamına gelmektedir.

Antrparantez terör olaylarının haberleştirilmesinde medyanın da kişi dengesini kurması gerekir. Gazetecilerin Türkiye Gazetecileri Türe ve Sorumlulukları Bildirgesi ’ndeki sorumluluklarını unutmadan, haberi gazetecilik mesleğinin töre bilimi ilkelerine akla yatkın olarak kamuoyuna iletmesi gerekir.”

Bir Cevap Yazın