Gazetecilerden tutum

CİHAN’de vadi alan habere göre Beyoğlu’nda toplanan gazetecilik meslek örgütleri, 3 Mayıs Basın Özgürlüğü Haset nedeniyle Türkiye’de gazetecilerin yaşadığı mesail ve gazetecilere yapılan baskıları ve tutuklamaları ayrıntılı süre alkışlayarak ihtarname etti. Tünel Meydanı’nda toplanan gazetecilere CHP Umumi Sekteri Gürsel Tekin’de bindi verdi.

3 Mayıs Basın Özgürlüğü haset dolayısıyla Beyoğlu Tünel Meydanı’nda toplanan Gazetecilere Hürriyet Platformu, G9 Gazetecilik Platformu, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Çağcıl Gazeteciler Derneği ve DİSK Basın-Aksiyon Sendikası Türkiye’dahi sonuç yıllarda gazetecilere uygulanan baskıları ve sindirme politiklarını protesto etti. Tünel Meydanı’nda tıpkı müddet ellerindeki ‘Başbakandan musaddak gazetecilik olmaz’ bağlanmış temsili basın kartı, ‘Tutuklu gazete’ isimli gazete ve ‘Özgür basın varsa bağımsız milletvekili topluluk vardır’ pankartıyla muntazır gazeteciler, elan sonraları Galatasaray Meydanı’na yürüdü. Yürüyüşte gazetecilere CHP Genel Sekteri Gürsel Uğurlu’dahi katılarak destek verdi. Yıldızlı ellerindeki iri pankartı yere bırakan gazeteciler, gazeteci tutuklamalarını ve gazetecilere yapılan baskıları tafsilatlı müddet alkışlayarak ihtarname etti.

Yürüyüşün Acun Basın Özgürlüğü günü dolayısıyla yaptıklarını belirten Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Toygar Olcayto, “Sıkıntılı şekilde geçirdiğimiz günleri henüz müspet bir şekilde zahir kullanabiliriz bileklerimizi zahir daha güçlendirebiliriz.” diye konuştu.

Galatasaray Meydanı’nda toplanan gazetecilik patika örgütleri temsilcileri burada tıpkı izah yaptı. Iz örgütleri hesabına açıklama eden G9 Platformu Sözcüsü Doğan Tılıç, “Taslak çizip twit atanın Cumhurbaşkanına hakaretle, olgun yazıp manşet atanın halkı iktidara karşı kışkırtmakla belgesel çekenin terör propagandasıyla suçlandığı gazetelerin yargılanıp gazetecilerin hapsedildiği ve basın özgürlüğü sıralamasında dünyanın 154.’sü olan ayrımsız ülkenin habercileri olarak karşılıyoruz bu yılda 3 Mayıs’ı.” ifadelerini kullandı.

TERÖRLE MÜCADELE YASASI YAZAN ÇİZEN HERKESİ TERÖRİZE EDIP KAHRETMEK ÜZERE KULLANILIYOR

İktidarın dünyanın genişlik hür basınına sahibiz söylemiyle adeta numara geçtiğini tamlayan Tılıç, “Birleşmiş Uluslar yoluyla Acun Basın Özgürlüğü günü yerine kutlanmasına karar sunulan 1993’den bu yana Türkiyeli gazeteciler yerine aynı yegâne yıl de tebrik yapamadık. Bugün cezaevlerinde bazıları yıllardır yatmakta olan 21 meslektaşımız yüzlerce gazeteci aleyhine küşade binlerce sorun var. Buna karşın dünyanın yeryüzü hür basınına ehil olduğumuzu söyleyerek adeta dümen sabık aynı iktidara sahibiz. Terörle savaş yasası yıllardır yazan çizen herkesi terörize edip harcamak için kullanılıyor.” dedi.

SİYASET ALANI BU BÜYÜKLÜĞÜNDE BULAŞIK OLAN BIR ÜLKEDE BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ BAKMAK HAYALDİR

Basının bağımsız milletvekili olmadığı bir ülkede hiçbirşeyin özgür olamayacağını belirten Gürsel Tekin ise, “Eğer bir ülkede basın bildirişim özgürlüğü yoksa hiçbirşeyin özgürlüğü yoktur. Bakın ümranlı ülkelerde yargının, polisin en şişman dayanaklarından bire bir tanesi basındır. Alman Cumhurbaşkanı’nı istifa ettiren aynı gazetedir ve ceride haberiyle siyaseti de temizleyebiliyorsunuz. Siyasa alanı bu kadar boz bu büyüklüğünde kirliyse benzeri ülkede basın özgürlüğü beklemekte hayaldir. Düş ediyorum ki iri tıpkı olasılıkla hasıl tablo bugün elime ulaşan benzeri sarayın yaptırmış olduğu ankete baktığımızda basın mensuplarına da bir muştu çevirmek istiyoruz ayın sekizinde bu esaretten dizge kurtulacaktır.” şeklinde konuştu.

Bir Cevap Yazın