Gebeler için yaz edisyon beğenilir!..

Gebeliğin 5’ten 8’inci haftasına kadar süren döneminde, duygu yaradılış sisteminde olması müstelzim alışılagelen değişimlerin başladığını, gebelikle gelişigüzel his atım hızının benzeri hacim arttığını belirten Op.Dr. Pınar Özalp, şöyle konuştu: “Kalbin yükü fazlalaşırken, kan basıncı önce 5 ay normal değerlerin altında seyreder. Hormonal değişimlerden kıran soy duvarları zayıflar. Gebelik döneminde belli belirsiz nefes darlığı, yorgunluk, yara sıfır çarpıntı, kez volta mesafesinde kısalma, bacaklarda aheste sıfır şişlikler, arka üstü yatıldığında oluşan nefes darlığı, potansiyel farkı düşüklüğü, çarpıntı, ayn kararması üzere teessürat sıkça yaşanabilir. Bu teessürat haliyle yaz aylarında elan sık ve ızdırap yaşanır.”

CILT SAĞLIĞINA ILGI GÖSTERİLMELİ

Op.Dr. Bulak Özalp, bu durumla mebde etmenin yolunun gün ortası saatlerinde zorunlu olmadıkça dışarı çıkmamak, güneşte etraflı müddet tükenmek ve yeteri kadar hazır para almak olduğunu açıkladı.

Anne adaylarının, hamilelik döneminde, cilt sağlığına henüz çok ilgi göstermesi gerektiğini anlatan Op.Dr. Bulak Özalp, şunları söyledi: “Bu dönemde değişen hormon seviyeleri, ciltte üstelik kâh değişikliklere kez açmaktadır. Gebelikte yer çok karşılaşılan deri problemlerinden biri ciltte görülen ulam değişiklikleridir. Alın, burun, yanaklar ve çenede görülen lekeler alelumum tevellüt sonrası kaybolur. Sıra ışınları ve gebelikte salgılanan hormonlar dolayısıyla ortaya çıkan lekelerden sakınmak üzere faziletli himaye faktörlü kremler tercih edilmeli, güneşin kilolu ve ışınlarının dik olduğu saatlerde engelsiz havada bulunulmamalı, röfle alanlar yeğleme edilmeli, bol kıyafetler giyilmeli, kapela ve gözlük kullanılmalıdır.”

ENFEKSİYONLARA KARŞI ÖNLEM ALINMALI

Gebelikte vajinal enfeksiyonların sıklıkla görüldüğünü anlatan Op.Dr. Bulak Özalp, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu kapsam yaz aylarında artık ortaya çıkabilir. Düzenli gaflet, dosdoğru beslenme ve etkili tıpkısı muafiyet sistemi, temas çeşit enfeksiyonla savaş etmede önemli faktörlerdir. Hamilelik döneminde genital bölgenin kuruluğuna özen edilmeli, pamuklu iç çamaşırı kullanmalıdır. Bunun birlikte günlük ped kullanılmamalı; kibritçi, ev ve çekicilik aldırmayan kıyafetler yeğleme edilmemelidir. Bahir ve havuzdan çıktıktan sonra ıslak mayo ile kalmamak üstelik vajinal enfeksiyon sıklığını azaltacaktır.”

BAĞAN TEHLİKESİ YOKSA BAHIR VE HAVUZA GİRİLEBİLİR

Anne adayının düşük ya de erken tevellüt tehlikesi yoksa gebelik döneminde deniz ve havuzdan yararlanılmasında engel olmadığını rapor eden Op.Dr. Pınar Özalp, sözlerini şöyle tamamladı: “Fakat, hamilelik dönemi dışında birlikte havuz kaynaklı enfeksiyon hastalıklarının henüz yoğun görüldüğü unutulmamalıdır. Günün erken saatlerinde ve deniz suyunun temizliğine güvenilir yerlerde denize girmeye özen gösterilmelidir. Denize girerken, güneş yanıkları ve lekeleri, böcek ısırmaları ve düşmelere alın üstelik titiz olunmalıdır.”

Bir Cevap Yazın