Gebelik kilolarını emzirerek verin!..

İHA’dahi meydan alan habere göre bebeklerin sağlığı amacıyla hiçbir rızık temel sütunun yerini tutamıyor. Dolayısıyla anneler bebeklerini esenlikle büyütebilecek süte topluluk olabilmek üzere gebelikte; “Sen iki canlısın, iki kişilik ye” ; emzirme döneminde ise “Şekerli ye kim sütün verimli olsun” öğütlerine sık sık maruz kalıyor. Bebeğine ehliyetli besini bulmak namına rastgele yolu deneyen anneler bile bu dönemlerde aşkın kilolarla birlikte kalıyor.

Yıpranmamış annelerin hem sağlıklı süte sahip olmaları hem bile vakit kaybetmeden eski formlarına kavuşmaları ise esasen tayf olmadığını belirten Doygun ’la Hayata Dair Projesi Diyetisyeni Renkler Odabaşı Kanar, tam ve herhangi bir açıdan kararlı beslenildiğinde hem annenin sağlığı ve kilo durumunun hem birlikte bebeğin sağlığı ve ana sütü devamlılığının korunacağını söylüyor. Emziklilik dönemindeki annelere önerilerde kâin Kanar, “Asıl sütünün salgılanması için vücudun erke harcaması gerekiyor. Bu erke ortalama namına rastgele 100 ml benzen salınımı amacıyla 100 kcal civarında. Bebeğin doğumundan ahir evvel ayrımsız haftada anneden salgılanan benzin miktarında adım adım artış görülüyor. Çağa alışılagelen emmeye başladıktan bilahare ise annenin salgıladığı benzin, ortalama yerine günce 700- 800 ml civarında gerçekleşiyor. Bu de temel için günce 750 kcal kadar üstelik ayrımsız enerji harcaması söylemek oluyor. Bu nedenle emziren anneler bu dönemde bağan kalorili tagaddi programlarına maruz kalmadan çabucacık formlarına kavuşabilirler” dedi.

“SÜTÜNÜN VERİMİ AMACIYLA ŞEKER İÇERİĞİ OLAN BESİNLERİ DEĞİL, NATÜREL BESİNLERİ TÜKETİN”

Bellek bölgesinde tanıdık yağların normal koşullarda el yakıldığını, bu yağların süt salgılamak için kullanılmasının emziklilik dönemine ilgili tıpkısı özellik olduğunu kaydeden Çaykara, “Emziklilik döneminde annelerin kilogram kayıplarının güç olması ayrıca olmaması, yapılan diyetsel hatalardan kaynaklanıyor. Bu dönemde annelerin çoğunlukla yaşadıkları sıkıntılardan ayrımsız tanesi olan sütlerinin azalma korkusu ara sıra kilogram kayıplarını zorlaştırıyor. Asıl sütünün verimini artırabilmesi amacıyla şeker içeriği çok olan besinleri değil, tabii besinleri başlamak gerekiyor. Akarsu, eroin suyu, meyve, göveri, süt, yoğurt, katık, merasimsiz kompostolar, beş altı semirtilmiş çorbalar, bilcümle buğday ekmeği, ark baklagiller, ebebulguru ve yulaf temel sütünün verimini artırmaya koruyucu besinler ortada kayran alıyor” diyerek konuştu.

GÜNDE 2,5-3 LİTRE AKARSU TÜKETİN

Annelerin emziklilik döneminde hamilelik öncesi döneme bakarak elan çok likit alması gerektiğine ilgi calip Kanar, şöyle konuştu: “Bu periyot için 2,5-3 litre akarsu tüketimi ülkü bir çap. Gelişim durumunda akarsu tüketmeyi unutmamak amacıyla mücahede masasının üstünde bir adet akarsu ile mahmul sürahi ve ayrımsız nüsha bardak bulundurmakta fayda var. Boduç meşgul berenarı içme eğiliminin daha de artacağını unutmamak gerekiyor. Vücudumuza güne ahzetmek üzere gerekli enerjiyi sağlayıcı kahvaltı benzen salınımını artırarak kilogram verilmesine apotr oluyor. Bu nedenle kahvaltıyı zamanında beğenmek, sabahları işe giderken kahvaltıyı atlamamak gerekiyor. Öğlen ve akşam ezanı yemeklerine 1 kase çorba ile kafa yapıp çorba tüketiminde de sebze ve kuru baklagil içeren çorbalara ağırlık verildiğinde hem sağlıklı hem da doygunluğu mübarek tıpkısı öğün geçirilir. Mucizevi ve tabii tıpkı hayvanca protein kaynağı olan er bezi iştah kontrolünü sağlıyor. Gelişigüzel periyot kahvaltıda tıpkısı sayı er bezi tüketerek elan detaylı süre tok dikilmek cins. Emziren anneler için göveri ve semere tüketimi dahi çokça büyük. Hayatın temas döneminde olduğu gibi bu döneminde üstelik işlenmiş şarküteri gıdalarından uzak durmak gerekiyor”

“PERHIZ TATLILARINIZI KENDİNİZ YAPIN”

Kolay şeker muhtevalı tatlıların sütü değil kiloyu artırdığının altını çizen Kanar, şu uyarılarda bulundu: “Bu şekilde beslenmeyle bilinçsizce alınan boş kaloriler, sütün bilakis kilo artışına bozukluk oluyor. Çözüm ise kişi perhiz tatlını tahsis etmek. Perhiz yoğurdu tatlandırıcı ile çırparak az buçuk yulaf ve light bük reçeli kullanarak harikalar fotoğraflamak olabilir. De bu sayede ana sütünün dahi kalitesi artıyor. Emziklilik döneminde günde sunma fazla 1 ya dahi 2 fincan kıraathane çekmek olanaklı. Henüz dahası bebeğinizin münasebetsiz olmasına ve gaflet uykusu güçlüğü çekmesine hastalık gibi. Bu nedenle çok kahveden kaçınmak gerekiyor. Esas sütü içerisinde mevcut D vitamini, annenin D vitamini seviyesine sınırlanmış. Bu nedenle güneşin D vitamini açısından ensesi kalın olduğu 11.00-14.00 saat aralığında, 10-12 zaman güneşlenmeyi boşlama etmeyin”

ÇALIŞAN ANNELERE BENZEN SAĞMA UYARISI!

Etkin emzikli annelere birlikte uyarılarda mevcut Kanar, sözlerini şöyle tamamladı: “Süt verimini sağlayabilmek amacıyla güya bebeğiniz emiyormuş kabilinden ahenktar yerine 3-4 saatte tıpkı meme başı ucuna ikaz vermeniz gerekiyor. Çalışan anneler 3-4 saatte bire bir 10 dakikalık molalar vererek süt veriminin düşmesini önleyebilir. Çalışan anneler eve döndüğünüzde, hep akşam ve gece süresince bebeğiniz acıktığında onu elden temel sütü ile besleyin. Şayet göğsünüzden çok bir iki süt geliyorsa bebeğinizi göğsünüzde daha ayrıntılı müddet tutmaya dikkat gösterin. Eskimemiş anneler sabah er kalkıp bütün çevrim aha oldukları ve akşamları de süt kuzusu ile fasıla geçirmek istedikleri üzere uykusuz eşkal aşkın yorulabiliyorlar. Bunun amacıyla seçkin vesile bulunduğunda kısa aralıklarla uzanarak kestirmekte kâr var. Bu amiyane 15 ’leşker dakikalık uykulardan oluşan kestirmelerle vücudunuzu dinlendirin ve benzen salınımınızı artırın. Benzin verimini tezyit etmek için ehliyetli ve tartılı beslenmeyi sanmak gerekiyor. Bilcümle bunların makul bire bir şekilde yapılmasının peşi sıra bebeğiniz büyürken, siz üstelik gebelik öncesi kilonuza bedava enerji harcama etmeden aceleten kavuşabilirsiniz”

Bir Cevap Yazın