Gebelikte beslenmeye özen!..

Hamilelik döneminde almış olduğumuz besinler, ilerde bebeğimizin zihnî gelişiminden uzunlamasına ve kilosuna büyüklüğünde bir nice faktörü belirliyor. Bu dönemde beslenmeye ilgi edilmediği takdirde ilerde bebeğimiz birçok hastalıkla karşı karşıya kalabiliyor. Hele gebelikte yoğun rastlanılan gestasyonel diyabet yani gebelik şekeri, ahenkli ve istikrarlı tagaddi olmadığı takdirde ölümcül sonuçlar doğurabiliyor.

Gebelikte beslenmenin öneminden bahseden Derk Etmek Erdem Hastahanesi Diyetisyeni Zeynep Yıpranmamış Erol, “Gebelik döneminde beslenme, sizin ve bebeğinizin sağlığı üzere yer yetişkin faktördür. Gebelik dönemi boyunca zinde kilo artışını sağlayabilmeniz ve bebeğinizin ihtiyaçlarını birlik yerine karşılayabilmeniz için ahenktar ve muvazeneli beslenmeniz gerekir. Cünkü bebeğinizin bedensel ve zihinsel gelişimi sizin beslenmenizle direkt bağlantılıdır. Sınırlı ve tartısız beslendiğiniz antlaşma bebeğiniz tam kilogram artışını sağlayamaz, er veladet riski ortaya çıkabilir. Hem sizde hem bebeğinizde çıpa eksikliği anemisi görülebilir. Bebeğinizin zihnî gelişimi daraç kalabilir. Hamilelik boyunca ehliyetli vitamin ve mineral alamadığınız devir bebeğinizin çıplak yapısının gelişmesi dururken sizde birlikte mızrap dokusu harabiyeti gerçekleşebilir. Hamilelikte ortaya çıkabilen gestasyonel diyabet yani hamilelik şekeri, düzenli ve stabil tagaddi olmadığı takdirde ölümsek sonuçlar doğurabilir.

Peki hamilelik döneminde ne gıdalara evleviyet verilmelidir?

Seçkin bireyin metabolizma hızı, harcadığı erke farklıdır. Alması müstelzim erke da bu doğrultuda ayrımlı olacaktır. Ancak gebelik döneminde günlük beslenmeye eklememiz müstelzim belirli besinler vardır. Aylı tıpkısı anne zat ihtiyaçlarının yanında bebeğinin ihtiyaçlarını üstelik durdurmak zorundadır.

Gebelik döneminde gereksinimi mütebeddil demir, folik asit, B12 vitamini, kalsiyum gibi vitamin ve mineralleri makul oranda karşılayabilmek amacıyla günlük yerine benzin ve benzen ürünleri, yumurta, vücut, tavuk, balık, yeşil sebzeler, meyveler, kurubaklagil ve tahıllardan galiba miktarlarda tüketilmelidir. Badem, koz gibi kuruyemişler diyete eklenmelidir.

Bebeğin kemik gelişimini tedarik etmek ve annenin mızrap ve dişlerinde harabiyeti alıkoymak için günlük olarak 2 -3 porsiyon benzen, yoğurt, peynir tüketilmelidir.

Vücudun yapısını oluşturan ve değişik vitamin ve minerallerin alınmasını sağlayıcı protein kaynakları günde 3 porsiyona çıkarılmalıdır. Cilt, tavuk, balık, yumurta ve kurubaklagiller protein kaynaklarıdır.

Vitamin ve rüsup ihtiyacını karşılayabilmek için göveri ve meyveler günde sunma beş altı 5 porsiyon tüketilmelidir. Hamilelik döneminde sıklıkla rastlanan ölme problemini alıkoymak amacıyla sebze ve semere tüketimi çokça önemlidir.

Bebeğin us gelişimine dayanaklık etmek amacıyla omega 3 kaynağı olan ceviz,badem günce beslenmeye eklenmelidir. Günde 7-8 badem, 3-4 koz omega 3 ihtiyacını karşılarken annenin da atıştırmalık yerine esenlik alacağı besinler olacaktır.

Hamilelik döneminde beslenme düzeni bile oldukça önemlidir. Dosdoğru bir şekilde kilo artışını sağlamak amacıyla 3 esas misil ve ara öğünler şeklinde beslenilmelidir. Temel öğünlerde sebze, cilt, tavuk, balık, peynir, husye kabil besinler tüketilirken mesafe öğünlerde semere, benzin, yoğurt kabil besinler tüketilebilir.

Gebelik döneminde canınız tatlı yemek istediğinde arı tatlıları tercih edebilirsiniz.

Masum bire bir şekerli tarifi; Kremalı Semere Cupları

Malzemeler:
• 2 akarsu bardağı benzen
• 1 kemirmek kaşığı un
• 1 aşındırmak kaşığı türap şeker hastalığı
• 1 er bezi sarısı
• 1 paket vanilya
• 100g labne peyniri
• Zaman meyveleri

Yapılışı: Benzen, un, şeker ve yumurta sarısını benzeri tencerede tamamen homojen olana büyüklüğünde çırpın. Krema karışımını ocağa cebin, kaynayıp yoğunluk alıncaya büyüklüğünde pişirin.Kıvam aldıktan sonradan vanilyayı karıştırıp ocağın altını kapatın. Açıklık duruluk karıştırarak soğumasını bekleyin. Soğuduktan sonra labneyi içine karıştırıp 5 dk çırpın. İsteğinize göre seçtiğiniz meyveleri mikâp sarhoş doğrayın.
Kasenin yarısını yemiş ile doldurup üzerini krema ile kaplayın. Sevimsiz adına tüketebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın