‘Geç anne’ koyulmak isteyenler dikkat!

Hürriyet’te kayran alan habere bakarak gayda bebek uygulamasında klasik yöntemin dışında düşük dozda tılsım kullanılarak, beş on fakat daha kaliteli testis gelişiminin sağlandığı “Mini IVF” tekniği, 35 yaşın üstündeki kadınların analık şansını güçlendiriyor.

Iye Üniversitesi Eş Planlaması-İnfertilite Araştırma ve Uygulama Merkezi Ilmî Direktörü ve Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erol Tavmergen, yaşın ilerlemesi ve ayrımlı mesail zımnında kadınların normal yollarla asıl olmalarının cins olamayabildiğini belirterek, tuluk bebek uygulamalarının üstelik kadının sağlık durumuna ilgili şahsi verilere göre farklılık gösterebildiğini söyledi.

DÜŞÜK DOZDA TILSIM KULLANILIYOR

Tuluk süt kuzusu uygulamalarında başarının artması, birinci sınıf oğulcuk elde edilebilmesi amacıyla tetkikat yapıldığını ve yıpranmamış tekniklerin uygulandığını anlatan Tavmergen, bunlardan, alışılmış tombul süt kuzusu yönteminin dışında elan düşük dozda tılsım kullanılarak, biraz fakat henüz kaliteli haya gelişiminin sağlandığı “Mini IVF” tekniği ile olumlu sonuçlar elde edildiğini bildirdi.

Aplikasyon alanı mutat yönteme bakarak çıktı ve henüz yıpranmamış olan bu teknikle düşük düze çıkar yol kullanılarak geliştirilen yumurtaların alındıktan sonraları mikroenjeksiyon tekniğiyle ilkah sağlandığını ifade fail Tavmergen, “Bu yöntemde, aşılanma sonrasında tutunma olasılığı daha faziletli olan embriyolar, hastaya alıntı edilir. Esasen tedavide değişik olan testis ihya yöntemidir” dedi.

YÖNTEM ENCAM YAŞTAKİ VE YUMURTALIK REZERVİ MÜTENAKIS KADINLARDA BAŞARILI

Tavmergen, yöntemin faziletli doz çare kullanılmasına karşın fazla sayıda husye elde edilemeyen ve kaliteli oğulcuk gelişmeyen kadınlarda yeğleme edildiğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Alelhusus ileri yaştaki ve yumurtalık rezervi mütenakis kadınlarda Mini IVF tedavisinin muvaffakiyet oranları dolgunca. Doğacak yaşta ve yumurtalık rezervi düşük hastalarda haddinden fazla faziletli doz umar görmek, husye kalitesini düşürüyor. Mini tüp bebek tedavisinde, hastanın özlük hormonları ve bağan doz ilaçlarla, yumurtaların geliştirilmesi hedefleniyor.

YAŞ İLERLEDİKÇE IHTIRAZ AZALIYOR

Yaş ilerledikçe yumurtalık rezervi azalıyor ve beyinden salgılanan ve kadında yumurtalıkları münebbih hormon olan ‘FSH’ yükseliyor. Alelhusus 35 yaşından sonradan FSH hormonunda adım adım yükselme izleniyor, 40 yaşından bilahare bu yükseliş hızlanıyor. Yaşın artması dışında yumurtalıkların birinin veya tıpkı kısmının ameliyatla alınması yahut kist ameliyatlarında yumurtalığın hasar görmesi kabil hâller da FSH artışına posta açabiliyor. Kadınlar, FSH hormonu yüksek olsa üstelik alışılagelen sayı görmeleri halinde bu yöntemden yararlanabiliyor.”

Pratikte alelumum gayrı mutat tedaviler üzere adetin üçüncü günü çare kullanılarak, vücudun FSH hormonunun yükselmesi ve yumurtaların uyarılmaya başlamasının beklendiğini dile getiren Tavmergen, kestirmece 4-5 günce ayrımsız tedaviden sonraları alelumum yumurtaların 10 milimetre ve henüz nazik boyutlara ulaştığını anlattı.

Prof. Dr. Tavmergen, şunları kaydetti:

“Bu aşamadan sonra tedaviye vuzuh verilmeden FSH veya kadınlarda skor döngüsünün oluşumunda etkin LH hormonuyla bitmeme ediliyor. Tahminî 2-4 günlük otama sürecinden sonraları yumurtalar toplanmaya hazır hale geliyor. Formül, alışılmış yönteme kıyasla daha düşük maliyete yapılabiliyor. Tuluk süt kuzusu tedavisinde faziletli düze çıkar yol kullanımı nedeniyle kalan deva masrafları, bu yöntem için uygulanan olmuyor.”

Bir Cevap Yazın