Geçmiş buluşmada 3 uzlaşma adımı!

Yeni Asır’dan Okan Müderrisoğlu’nun haberine göre Türk hava sahasını ısrarlı uyarılara karşın ihlal eden Zalim çarpışma uçağının düşürülmesinden sonradan Türk ve Zalim Dışişleri Bakanları Belgrad’da AGİT Zirvesi kapsamında aynı araya geldi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Moskof mevkidaşı Sergey Lavrov arasındaki geçmiş resmi görüşmede, üç noktada aleniyet kaydedildi: Buna bakarak iki devlet, 1- Gerilimi tırmandırmayacak. 2- Diyalog kanallarını berrak tutacak. 3- Sorunu işlemek amacıyla paçarız müspet çözüm önerileri geliştirecek.

Çavuşoğlu, Lavrov’la görüşmesi sonrası “Cumhurbaşkanımız ve ailesine dayalı mesnetsiz iddiaları durdurmaları gerektiğini söyledik” dedi.“Önce görüşmede kül sorunların çözülmesini kimse beklemiyor” tespitini paylaşan Çavuşoğlu, karşı karşıya temasın çerçevesini ise şöyle özetledi:

(Moskof pilotla ilgilendiren) Insanca görevimizi yaptık.

İki taraf de gerilimi tırmandırmak istemediği belirtti.

Diyalog kanallarının münhal olması konusunda hemfikiriz.

Suçlamalara cebin cevaplarımızı kesin şekilde verdik.

İki devlete ve iki dışişleri bakanına reva olgunlukta görüştük.

Farklı düşünsek dahi birbirimizin görüşlerini sonuna büyüklüğünde dinledik.

Çavuşoğlu, Lavrov’la buluşmasına dair beklentileri ise şöyle değerlendirdi:

“Sistem diyalog kanallarının berrak tutulmasını bekliyordu. Bir beklenti bundan sonrası üzere bile uygulanan. Elhak böylesine çetin bir sorunu görüşmeden, diyalog zarfında olmadan da girmek olabilir değil. Tırmandırmama noktasında bile görüşlerimiz vazıh net. Elhak abes sert izah ve ithamlara karşın Rusya üstelik tırmandırmak istemediğini daha önce engelsiz söyledi. Biz üstelik bire bir şeyi söylüyoruz. Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız dahi benzeri şeyi tabir etti. Lavrov’la ayrılırken ‘Tekrar görüşmek üzere’ dedik. Ama elan bire bir randevulaşma olmadı.”

Bir Cevap Yazın