Gezi Parkı’nın takip fail 59 gazeteci işinden oldu

Raporda, Türkiye, geçtiğimiz yıl olduğu gibi dünyada genişlik çok gazeteci hapseden ülke yerine önce sıradaki yerini korurken, Seyahat Parkı  olayları sırasında hükümet karşıtı istihbarat yaptıkları gerekçesiyle 59 gazetecinin bile işinden kovulduğu ya da istifaya zorlandığı kaydedildi.

TÜRKİYE’YE ELEŞTİRİLER

CPJ Avrupa ve Ilımlı Asya Program Koordinatörü Nina Ognianova da yaptığı konuşmada, kendi bölgesinde düz kayran Rusya ve Türkiye ’yi eleştiriler yöneltirken; “Türkiye, tenkidî olgun ve değerlendirme fail gazetecilere rehavet yapmaya bitmeme ediyor” ifadesini kullandı. Yolculuk Parkı olaylarının arkası sıra tenkidî yayın fail bazı gazetecilerin işten çıkarıldığını söyleyen Ognianova, yeni internet yasasının de Türk hükümetine, etki olmadan internet sitelere erişimi tevkif imkanı verdiğini hatırlattı.

Ognianova, bir soru konusunda de Türkiye ’deki genel ağ yasasının, ayrım öncesi haliyle birlikte kısıtlayıcı olduğunu müstakbel sürerek “Zararlı olduğu ya de özel hayatın gizliliğini ihlal ettiği farz edilen web sayfaları ya da malumat platformlarına erişimin engellenmesi hükümetin politikalarını eleştirenleri kaplamak amacıyla kullanılabilir. Elhak kısıtlayıcı olan mevcut kanun, bakir düzenlemeyle önem olmadan iletişimin sansürlenmesini getirebilecek” diye niteleyerek konuştu.

ÜÇÜNCÜ DOLAŞMA MEDYAYA BASKIYI ARTIRDI

Rusya Devlet Başkanı Viladimir Putin ’in üçüncü misil göreve gelmesiyle iletişim araçları üzerindeki baskıların daha dahi arttığını üstelik kaydeden Ognianova, Rusya ’üstelik medyanın ya doğrudan sansürlendiğini evet da dolaylı adına bastırık yapıldığını ifade etti.

SURİYE’DE 28 GAZETECİ HAYATINI KAYBETTİ

Sabık sene muhtelif bölgelerde 70 gazetecinin öldürüldüğünü, dünya genelinde 211 gazetecinin eskimemiş yıla hapiste girdiğini anlatan Simon, hemen Suriye ’da 28 gazetecinin hayatını kaybettiğini belirtti.
2012 yılında ise 74 gazetecinin hayatını kaybettiğini 232 gazetecinin hapsedildiğini hatırlatan Simon, serencam iki yılın yer aşkın gazeteci öldürülmüş ve hapsedilen dönme olduğunu bildirdi.

Sabık sene, gazeteci ölümlerinde Suriye ’yi, Irak (10), Mısır (6), Pakistan (5) ve Somali ’nin (4) izlem ettiğini dile getiren Simon, “2012 ’üstelik 74,  güzeşte sene ise 70 gazeteci sayısı ile akıbet iki yıl, bu zamana büyüklüğünde medyanın yer çok kurban verdiği periyot oldu” dedi.

BM, İNTERNETİN KONTROL EDİLMESİNE MÜSAADE VERMEMELİ

Konuşmasında BM ’den beklentilerini da dile getiren Simon, BM ’nin tabir özgürlüğüne ve internete karşı sınırlamalara elan fazla duyar olmasını istekle “BM, internetin taharri edilmesine asla cevaz vermemeli” dedi.

ABD’LİLERİN MEVHUM ALEMİ GÖZETLEMESİ ÇİN’E ATILGANLIK VERDİ

Hükümetlerin mevhum alemi gözetlemesinin arsıulusal normlarla sınırlandırılması gerektiğini de kaydeden Simon, Amerikan Ulusal Düzenlilik Ajansının (NSA) karıştığı skandalın Çin gibi internete daha çok sınırlama değirmek isteyen ülkelere atilganlik verdiğini savundu.

KOMŞU ÜLKELER: SURİYE, MISIR, IRAK VE İRAN’A BILE AĞIR ELEŞTİRİLER

CPJ Ortadoğu ve Kuzey Afrika Izlence Koordinatörü Şerif Mansur dahi Ortadoğu ’daki bazı ülkelerde basın özgürlüğünün hızla kötüleştiğini belirterek
Suriye ’nin gazeteciler üzere halen genişlik vahim büyüklük olduğunu söyledi.  Mansur, Suriye ’de olayların esasen bu yana yeryüzü bir iki 63 gazetecinin öldürüldüğünü de aktardı.  İran, Irak ve Mısır ’a yönelik eleştirilerde bile mevcut Şerif, geçen sene Irak ’ta 10, Darı ’de ise 6 gazetecinin öldürüldüğünü kaydetti.

CPJ TÜRKİYE RAPORUNDAN BAŞLIĞA ÇIKAN RAKAMLAR

40:  Türkiye ’da cezaevinde vakfedilmiş gazeteci sayısı
1:  Karalama Kampanyası: Ankara BŞB. Başkanı Melih Gökçek ’in BBC Muhabiri Selin Girit ’e müteveccih karalama kampanyası
59: İşinden kovulan evet de istifaya zorlanan gazeteci sayısı. Hasan Cemal, Zor Baydar, Fert Dündar.
57: Mustafa Balbay ’ın cezaevinde geçirdiği aylar.

RAZİ CANİKLİGİL / HÜRRIYET INTERNET SİTESİ

Bir Cevap Yazın