Gökhan Türkmen:

Milliyet’ten Melis Güvenç’in röportajı..

‘Arz Baştan ’ albümünüzü kuşkusuz tanımlarsınız?

Bir Nice şeyi deneyim ettikten bilahare temas şeyimi içine katabildiğim, benim için yeni bir baş nokta olan ayrımsız resimlik oldu.

Artık yapılan albümler sanatçının kartviziti durumuna geldi diyebilir miyiz?

Tamam kesinlikle öyle. Uzunçalar boşaltmak prestij haline geldi. Imdi yaptığımız albümü göstererek konser almaya başlıyoruz. Albüm yapmadığımız sürece dinleti gelmiyor. Klipler ve albümler bir dirhem sunum kabilinden olmaya başladı.

2014 yılında eski olmasına karşın seçkin tempo yıpranmamış albümden sanılıyor… 

İnsanlar albümü almadıkları ve görümsetme çekilen şarkıyı bilmedikleri üzere şarkı, kullanılmamış albümdenmiş kadar geliyor. Şarkılarıma çok güveniyorum. Hepsinin evladiyelik olduğuna inanıyorum. Zira kâffesi 20 yıl sonra da dinlenecek şarkılar. Dönem şarkıcısı değilim, üç aylık nağme yapmıyorum. Meydan işi yapmayı sevmiyorum.  Bu işi bihakkın konuşma adı altında yapmaya çalışıyorum. İşin ticari kısmında değilim. Dinleyenlerin üstelik bu işi kimin ticari, kimin görüşme amacıyla yaptığını bile bile dinlemesini istiyorum.

‘Plaka fora etmek istiyorum ’

You Tube ’daki cali tıklanma tartışmalarına ne diyorsunuz?

Benim kliplerim ölçün tıklanma sayısında, müphem rakamlar bulunmayan. Şimdiye kadar genişlik çok tıklanan ve 50 milyon tık düzlük klibim ‘Yapı Ceberut ’ oldu. Türkiye ’de 100 – 200 milyon tıklanma düzlük tıpkı video imkânsız, çok mantıksız. Açıkçası bu cali tıklanmaları yaptıran var mı bilmiyorum amma ego tek yaptırmadım. Bu teklifle gelenlerle karşılaştım ve istemedim çünkü buna lazım yok. Tıklanmaya göre elan aşkın ad, titr, mal ve dinleti gelecek diye yapılan şeyi saçma buluyorum. Bir aktarılma bu fenomen hakeza karşınıza çıkarsa basık olursunuz ve o rezilliğinizle kalırsınız.

“Ölene kadar ezgi söylerim” diyor musunuz?

Böyle benzeri öz türlü değil. 90 yaşına büyüklüğünde yaşasam bile o yaşta bittabi gidiş söyleyebilirim? Sanatçıyı yaşatacak molekül bedeni değil, bıraktığı asar ve yetiştirdiği adamakıllı insanlardır. İnsanlar Sezen Aksu ’ya bu yüzden tapıyor. Hep birilerini yetiştirip ardında bırakıyor… 

Sizin yetiştirdiğiniz ve bindi verdiğiniz kişiler var mı?

GTR Müzik diye niteleyerek tıpkı iştirak kurdum. O şirketin önce sanatçısı Haysiyet diyerek bire bir arkadaşımız. Namına ‘Güncek ’ diye niteleyerek tıpkısı gelişim çıkardık. Ayvaz diye apayrı aynı arkadaşımız var, eylül ayında ona da bire bir şeyler yapacağız. Şimdilik lüzum istemez zat ev içinden kişileri destekliyoruz. Çünkü özlük yağımızda kavruluyoruz.

Projeleriniz var mı?

Bugüne kadar istediğim şeyi elimden geldiğince yaptım amma alelhusus plaka yapmayı çok istiyorum. Bari maddesel ve manevi gücüm olsa bütün şarkılarıma görümsetme çekebilsem.

‘Kızımdan bilahare kontrollü oldum ’

Çalgı dışındaki avlu kuşkusuz gidiyor?

Gelişigüzel şeyin istediğim kabilinden gittiği çokça pir ve olgun bir dönemdeyim. Kızım doğduktan sonra seçme şeyin farkına vararak yaşamaya başladım.  Daha ahenkli, kontrollü ve hangi yaptığını dolgunca alim tıpkı eş namına hayatıma devam ediyorum. 

Baba olduktan sonra neler değişti?

Doğru benzeri kadınla evlenip, makul tıpkı zamanda cet oldum. Babalık durumunu eşim Sinem ’mağara algıladığı annelik duygusu büyüklüğünde algılayamadım. Kızım Nil Rona ’yı  görünce içim kıpır kıpır oluyor. Amma az buçuk elan dillendiği, beni gördüğünde sevindiği zamanlarda parçalanmamış adına bu duyguyu  algılayacağımı düşünüyorum. Babalığı herkese referans ediyorum. Dünyaevi bana haddinden fazla güzelce geldi. Hayatım düzene girdi. Bunda eşimin payı çok büyük. Gelişigüzel ahit hangi yapmam gerektiğini söyleyerek beni toparlar. Seçkin konuda destekçim olur.

Konserde pet şişe

Güzeşte mayısta dinleti vermek üzere Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi ’hangi revan ama programını fesih fail Gökhan Türkmen protesto edilmişti. Hanende, olaya küşayiş getirdi: 
“Ses sisteminde etki vardı. Ekibimle sorunu çözmeye çalıştık amma sahada ruh yoktu. Saatlerce sorunun giderilmesini bekledik. Organizasyonun beceriksizliğinin faturası bize ödetildi.”

Bir Cevap Yazın