Göknur yükseliş öyküsünü anlattı

Hanende Göknur’un Akşam’dahi yayınlanan röportajı…

‘Gözün Aydın ’ isimli single çalışması üzere elbette aynı hazırlık dönemi geçirdiniz?

Aynı dönüş evde çalışırken ‘Ego bozukluk cover tıpkısı şarkı yapmıyorum ’ diye kendime sordum. Zira albümlerimin hiçbirinde cover bulunmayan. ‘Ben yaparım, hem üstelik çokça gür yaparım ’ diye niteleyerek kolları sıvadım. Yüzlerce ezgi dinledim. Detaylı elemeler sonrasında ‘Gözün Vazıh ’a karar verdim. Şarkımızın sözü ve bestesi canan Altan Kırıcı ’e ait. Aranjörüm Ölçüsüz Sabahleyin güzel enerjisi ve ruhuyla şarkıya alelacayip bire bir kimlik verdi. Bir Tane bir melodi deyip geçmeyin. 2 ay çabucak şarkının stüdyodan çıkması üzere çalıştık. Heyecanlı ve sevinçli tıpkısı hazırlık aşamasıydı. Neticeden haddinden fazla memnunum.

Siz öz şarkılarınızı üstelik yapıyorsunuz. Neden zat şarkılarınızdan oluşan benzeri albüm yapmadınız?

Gerçekte yüzlerce şarkım var, beste yapmak, ecnebi şarkılara alay tahsis etmek benim amacıyla hobi kadar. Inhilal oluyorum şarkı yazarak (gülüyor). Bana ilgili herkeste olmayan tıpkı şeye iyesi olmak haddinden fazla güzelce. O yır benim, ben yazdım ya sanırım kıyamıyor, saklıyorum. Haddizatında beste yapmaya başladığım yıllarda Cebbar ile yollarımız kesişti. Ve Yunan müziğiyle tanıştım. Ve albümlerimin konsepti Yunanca-Türki oldu. Kendi bestelerime çok ciddilik veremedim. Tıpkı sonraki proje için bunun garantisini verebilirim.

HER YIL MÜZİĞİN FORMU DEĞİŞİYOR

Cover ile devam etmek sizce kolaya çalmak mı?

Olur tümce cover yapıyor. Hangi varsa eskilerde var. Cover tempo fayrap etmek kimilerine bakarak kolaya çalmak olanaklı amma hem maddi hem bile manevi çok iri mesai harcanıyor. Vakit Kaybetmeden coverlar risksiz şarkılar kendisine görülüyor. Ve sektörün son dönemdeki durumundan çevre kimesne niteliksiz yalınç risk alamıyor. Gerçekte yenilerden mebzul şarkılar dahi çıkıyor. Sadece gelişigüzel güzeşte sene müziğin formu değişiyor. Ve sanırım tığ fast food saz formuna bayılmıyoruz ve geçmişin hitlerinin hesabına koyamıyoruz.

Yıllardır Zorlayıcı ’üstelik sahneye çıkıyorsunuz. Benzeri küşayiş vermiştiniz amma tekrar başladınız.

Bu sene 9. senem. Daha Çok etle tırnak kabilinden olduk. Single çalışmalarım nedeniyle kısa bire bir süre uzaklaştım. Amma bu dönemde sevenlerimde, ego de yoz haddinden fazla özlemişiz birbirimizi. Benim kitlem değme yaştan, degaje benzeri çeşitlilik. Çok degaje benzeri repertuvarım olduğu üzere benim okuduğum şarkılarda tümce kendini bulabiliyor. Tek oturmayıp çıldırasıya eğlendiğimiz geceleri birlikte biliyorum, bütün tün arabesk söylediğimizi da…

Zorba star mucit benzeri mekan ve serencam pop insan de sizsiniz. Sizce bunun sebebi nedir?

Sanırım Cebbar ’nın sahibi üstelik bu durumda star avcısı oluyor. Cebbar, 26 yıldır var olan temas bire bir mekan. Ve kalitesinden karşılık vermeden tıpkı kültürü üstelik yaşatmaya çalışıyor. Kesinlikle başarıyor da. Bu kültürü taşıyabilecek akıllıcasına insanlarla yollar kesişince başarı mübrem oluyor. Şu ana kadar Avcı ’üstelik genişlik ince etkin biricik sanatçı başlamak bana antrparantez gelgel veriyor.

YAKIN ÇEVREMDE HALEN HEMŞİREYİM

9 yıldır sektörün içerisindesiniz.. Canlılık sektöründe sizce yıllar içerisinde neler değişti?

Türki müzik öldü diye niteleyerek reklam kampanyalarıyla insanlar ecnebi enstrüman araklayıcı mekânlarına lansman yapıyor.

Sizce Türkçe müzik ve etkin çalgı mekanları öldü mü?

Türki çalgı aleti layemut, ölürse hep sektörler durur, tutum allak bullak olur, hayatı etkiler. Çalgı vakit kaybetmeden model değiştiriyor. O birlikte bizler kabil zamana ayak uyduruyor. 70 ’ler 80 ’ler 90 ’lar hepsinin tadı değişik, formları farklı. Çalgı halkın aynasıdır. Devir neyi gerektiriyorsa saz bize onu verir. Etken müziğin tadı bambaşkadır. Öldü diyenler kendini kandırır vakit kaybetmeden.
Tüvana, evli ve çocuklu bir sanatçısınız.

Imdi dünyada da ağır ezgi karı yaşamı olan sanatçılar çokça daha pop. Bunu neye bağlıyorsunuz?

Toplumun ayar yargılarına çokça ehemmiyet veririm. Familya gelmek, çocuk sahibi oluşmak dünyadaki genişlik güzel şeylerden biri. Bizler pederşahi bir toplumun çocuklarıyız. Magazinsel hayatımız adına, söylediğimiz şarkılarla, yaptığımız projelerle ilgileniliyorsa bu bize, duruşumuza duydukları saygıdandır. Magazin gelişigüzel devir hayatımızda. Onu birlikte makul yok etmek geçişsiz. İnsanlar imdi temas şeyi çok açık fark ediyor. Dejenere ilişkilerden hoşlanmıyorlar. Derece yargılarına korku istiyorlar. Onu hissettikleri ahit da sahiplenip, takip ediyorlar.

Enstrüman dışında elbette tıpkı hayatınız var? Hem konservatuvar eğitiminiz var, aynı yandan üstelik hemşirelik okumuşsunuz. İkisi bir arada gitmedi mi?

Çalgı Aleti dışında ailemle, genişlik çokça birlikte ailemle mesafelik geçiriyorum. Spor yapıyorum. Kadıköy Bağdat Caddesi ’nde tıpkı kafe işletiyoruz. Yaz aylarında bakir projelerimiz olacak, kullanılmamış tıpkısı kasaba daha açacağız. Onlara mücahede harcıyorum. Hemşirelik çok mesai talip tıpkısı meslek. Parçalanmamış 4 yıl süresince esenlik sektörüne hizmet ettim. Amma bu zaman zarfı içre konservatuvar sınavlarını kazandım. İkisini tıpkı yapmam imkasızdı. Ama şurası söylemeliyim kim yakın çevremde şimdi hemşirelik yapıyorum. İğnesi olan, tansiyonu sâdır kapımı çalıyor.

TÜKETEN TIPKI TOPLUMUZ!

Son dönemde sabah akşam eskimemiş isimler çıkıyor. Sizce içlerinde kalımlı olacak olanlar olacak mı? Sektörü nasıl görüyorsunuz?

Yıpranmamış esame seçkin dönemde çıkıyor ve içlerinden temelli esame olacaktır. Kısım bence yumruk zamanlar geçiriyor. Teknolojinin ilerlemesiyle tıpkı tıkla resimlik indirebiliyorsunuz. Çocukken bakir sâdır albümleri gidip, alıp, sevdiğimiz şarkıları arka arkaya gereksiz kasetlere doldurttuğumuzu hatırlarım. O ahit yapılan gelişigüzel işin aynı değeri vardı. Demincek insanlar iki nöbet dinleyip, kenara atıyorlar. Tüketen tıpkı topluluk olduk. Almaşık haddinden fazla. Yayın haddinden fazla. Sokağa çıkıyorsun 3 kişiden 1 ’inin albümü var. Sistem şansını deniyor. Yapımcılar albümlere artık bütçe ayırmıyor, ayıramıyor. İyiler sivriliyor ve temelli oluyor.

Toplumsal medyayla aranız bittabi?

Toplumsal medyayla icap istemez iyi olmak zorundayız. Zira tümce toplumsal medyada. Sen olmazsan senin Instagram ’ın, Periscop ’un namevcut mu diyerek soruyorlar. Neymiş olmasa dünyanın sonu. Ama o mecralar o büyüklüğünde çabuk azıcık akışına ehil kim, alelhusus benim işimi yapıyorsanız izlem etmeniz gerekli. Bağımlı ayla gelmesem bile kâffesi ile aram dolgunca.

Bir Cevap Yazın