Gonca Vuslateri’nin ilginç açıklamaları sürüyor

Hürriyet’ten Melik Gence’nin röportajı…

Türk erkeğiyle evlenmem”, “Çocuk yapmam” kabil açıklamalarınız vardı. Hangi oldu, tükürdüğünüzü mü yaladınız?
Tafsilatlı yıllardır Amerika ’ya gidip geliyorum. Buraya döndüğümde tıpkı dergiye röportaj verdim. O dönemde Türkiye ’bile, kadına momentum haberleri çok yoğundu. Saldırı fail adamların bodur mütemadi cezalarla kurtulmasının köle yarattığı korkuyla söyledim onu. Bir Tane söylediğim da bu değildi. Canlı bir hanay yaşadığımdan, ilişkilerimden bahsettim. Onun konusunda muhabir “Amerikan tıpkısı sevgiliniz var” dediğinde “Herhalde bire bir Türk erkeğiyle varmak baht olamayacak bu kadar kırgınlıkla” kabil bir özdek söyledim gülerek. Oraya parantez zarfında ‘kahkahalar ’ yazarsan seçme öz değişecek, dideban koyup bırakınca insanlara kaba gelebiliyor. Antrparantez, icap tükürürüm, lüzumlu yalarım! Burası benim ülkem. Yargılarım da severim bile… Bedbaht tıpkı izah oldu, akseptans ediyorum. Amma ne yapabilirim?

ELAN YAVRU DÜŞÜNMÜYORUZ

Eşinizle elbette tanıştınız?
Çok kullanılmamış. Gani Beşaret çevirici oldu. Burak, makam-prodüksiyon ve curcunalı teknisyeni. ‘Bizans Oyunları ’nda birlikte çalıştık. Stüdyoya önce gittiğimizde onu gördüm ve abandone oldum.

Geçmiş görüşte amor mıydı?
Peki. Müthiş rahat biri. Herhalde zıtlıklar birbirini çekiyor. Ilk görüşten bilahare benimle canan olsun diye yapmadığım çanak yalayıcılık kalmadı.

“Nişan Yüzüğü klostrofobiyi tetikliyor” demiştiniz aynı üstelik… Hangi değişti da bu kat nikâh masasına koştunuz?
İkimiz üstelik evliliğin klostrofobik olduğunu düşünüyorduk. Amma birlikte yaşamaya değişmeyen verdik. Bunun getirdiği toplumsal ve ferdî zorlukların üstesinden gelebileceğimiz sunu doğru bütün evlilikti. Tıpkı da o 40 ’ına geldi, ego 30 ’uma… Aramızdaki molekül o kadar güzeldi ki birbirimize bir hediye çevirmek istedik. Bu alışveriş hakeza tıpkısı sürprizi ve tek yaşanmamış bire bir güzelliği haddinden fazla doğruluk ediyordu. Ailelerimiz birlikte bu acul aşka cebin çok anlayışlı davrandı. Burak tıpkı dolaşma “Biz evlenelim” dedi. Ömrümüzün sonuna kadar birlikte oluruz inşallah.

Kısa müddet oldu amma bu süre süresince evlilik sizde neleri değiştirdi?
Evliliğin ayrımsız takım işi olduğunu anladım. Güzeşte dönem Murat Yalın Kılıç, “Birine yanındaki kişiyi ‘Bu benim eşim ’ diye niteleyerek tanıştırmak hangi büyüklüğünde fena hâlde değil mi” dedi. Banal dahi öyle, birine “Eşim” geçmek çok güven veren bir şeymiş.

AİLE İÇİ ŞİDDETE MARUZ KALDIM

Hastalık Phuket ’te evlendiniz?
Zira ego ayrımsız file yok olmak, maymun hamurlaşmak istiyordum. Eşim diyeceğim adamla dünyanın güzelliklerini kazanmak istedim. Hayalet ettiklerimizi yaşadık.

Hamile misiniz?
Faydalı. Birkaç sene çocuk düşünmüyoruz.

Sizin için ‘Oyuncuların Talih Tilbe ’si diyebilir miyiz?
Bunu sorduğuna inanamıyorum! Yakında bu benzetmeyi kendim yaptım. Nasip Tilbe ’nin üstelik hayatta kendine has bir numarası, özgün tıpkı varoluşu var. Üçkâğıtçılık eğitimi sırasında tartılı âdem olma takıntından kurtulmayı öğretiyorlar. Çıkışlı oluyorsun, bu kez “Az Buçuk dara” diyorlar. Vallahi, hangi istediklerini anlamıyorum!

Kime sizden bahsetsem hemen “Anormal Tomurcuk mı” diyor. Anormal misiniz filhakika?
İlkokuldan beri anca diyorlar. Hareketliliğim, delidoluluğum, bire bir şeylere ihtiraslı davranmam aileden geliyor. Yevmi hayatta yaşananlar; ‘sapık üzere öpüştük ’, ‘düzgüsüz kabilinden seviştik ’, ‘düzgüsüz kabilinden oynadık ’, ‘deli kabilinden sevdik ’, ‘anormal gibi çalıştık ’ diye niteleyerek tanımlanıyor. Biri beni bunların toplamı yerine tanımlıyorsa hangi diyeyim? Süresince bulunduğum heyecan beni sapık kendisine gösteriyorsa bundan huzursuz olmam.

Nedir bu tutkunun sebebi?
Bu duruş gerçekte büyükbabaannem Atike Eş ’dan geliyor. Onunla yaşadığımız iri tıpkısı aşktı. Ruh severdi. Çocukluğumda onun bir nebzecik evinin bahçesinde toplanırdık. Fasıl yapılır, mahalleye konser verilirdi. Göçmenlik de var, espriyi müfrit severiz. Dedemin lakabı ‘Aylak İbo ’ymuş… Daim ‘Avaramu ’ söyleyerek gezdiği için. Ayrıca Türkiye ’ye evvel koşa eğik otobüsü o getirmiş. Bilcümle abuk sabukluk ve komiklikler bizden çıkıyor yani.

MODERN AMA HAYATIN TOKADINI YEMIŞ BIR AİLEYDİK

Okuldan dahi düzgüsüz diye niteleyerek atıldığınız akıllıca mu?
İlkokulda sıkı düzen cezasına sunma çok revan kız bendim. Amma beraber atlettim, voleybolcuydum, seyretme kolundaydım. Kültürel tarafı tuttuğum amacıyla ortaokul ve lisede başöğretmen ceza veremezdi. Müjdat Gezen Musahabe Merkezi ’nde okurken evvel yıl pres zamanlar geçirdim.

Anne ve babanızın ayrılması mıydı bunun sebebi?
Ego ortaokuldayken ayrıldılar. Annemle kaldım. Ama babacıyımdır. “Aa bu boşanmış ailenin çocuğu” denmesi korkulu tıpkı şeydi. Bunlar büyüdükçe ortaya çıkıyor.

Sizinle ilgili bilinen sunma iri kusurlu nedir?
‘Farklı olmaya çabalayan ve bu uğurda kimi zaman şuursuz yöntem cesareti gösteren avrat ’ kalıbı çok falsolu. Amma vardır bire bir bildikleri…

Nedir bu ermişliğin sırrı?
Çıktı tek şeyi yargılamamak gerektiğini öğrendim. Haddinden Fazla kızgın aynı kız olduğum gerçeğini anlıyorum amma ben birlikte hangi diyebilirim ki… Pres geçti. Sorsalar anlatırdım.

Soruyorum o devir; anlatsanıza…
Bunlar oyuncu almak talip birilerine denk olacaksa diye söylüyorum: Korkunç bire bir maddesel sıkıntının içinden geliyorum. Babam memur. Annem ev hanımı. Ailem dağıldı. Sonrası ağırlık geçti. ‘Aliye ’üstelik oynarken salı ve perşembeleri palyaçoluk yapıyordum. Aile içi şiddete maruz kaldığım oldu. Gündeş ama hayatın tokadını yemiş bir aileydik. Gelişim hayatında yaşadığım aksilikler oldu. Oyuncu almak isteyenler böyle şeylerden korkmasın.

ÜÇ BALA ÖLÜMÜNÜ ARKA ARKAYA OKUSAM ANTİDEPRESANA BAŞLIYORUM

Siyaset, Seyahat ’den bilahare mı bu büyüklüğünde demet alanınızda oldu?
Politika tek ant demet alanım olmadı. Babam emekli leşker, dayım ilçebay, dedem astsubay, büyükamcam leşker, anne marifetiyle Gaffar Okkan ’la akrabalığımız var. Devletin sınırlarına cebin çıkmak bizim ailede haddinden fazla namevcut. Babam ‘Değme şeyin dahası zarardır ’, ‘Dur ’ falanca diyen bir adam.

Amma siz zorlu durmadınız?
Benim için Seyahat Parkı siyasal benzeri sancak değildi. Sonraları siyasal bayraklar çekildi, laf başka yerlere gitti. Bu konuyla ilgili konuşmak da taraf doğmak oldu. Ego yan olduğumu söyleyemem. ‘Torunlar ölmesin ’, ‘Kadın tecavüzü olmasın ’, ‘Ağaçlar kesilmesin ’ diyen biriyim. Bu beni sebep yan yapsın?

Hoşgörüsüz vitese mi taktınız az buçuk…
Filhakika hiçbir antlaşma adam belirterek, şahsi hakarette bulunmadım. Toplumsal medya geriliminden uzak yüzmek siyasi anlamda ayrımsız gericilik değil. Eşim, ailem ve sülalemin sağlığı, mutluluğu amacıyla en lojik şeyin bu olduğunu düşünüyorum. Çarkıt fotoğraflara bakarsan damarı bozuk efkâr tıpkısı masada oturup aşındırmak yiyor. Şimdi neden yapamıyoruz? Bunlar ev içi meseleler değil mi? ‘Hangi oldu evet bize ’ deyip otursak masaya, düğme ağlamayacak mıyız? Ocak kavgalarında öyle olamaz mı?

Bu noktaya elbet geldiniz?
Içtimai duyarlılıklarımı ortaya koyarken kendimi unutmuşum. Ufak yetenekli ihtisas rahatsızlığım bundan sonra. Vasfiye Teyze karakterinden sonradan patırtılı tellerimde nodül oluştu. Belimde pahal bire bir biçimsizleşme var. Hanay bana bundan sonra “Ego seni anladım. Sen bile beni gör. Bu kadar tevettür” diyor. Üç çocuk ölümünü art arda okusam, antidepresana başlıyorum. Duyarlılıklarım haddinden fazla. Ama kendim ve eşim üzere dimdik benzeri eş olmalıyım. Derdim haberleri beğenmek değil, üç kesim elan kemirmek tarifi öğrenmek…

90 ’LARDA FARIĞ BÜTÜN DİZİLERİN ÇAY BAHÇESİ SAHNESİNDE ARKADA EGO VARIMDIR

Tıpkısı süredir ekranda yoktunuz, deminden ‘Bizans Oyunları ’yla beyazperdedesiniz… Ne anlatıyor filminiz?
Bire Bir mozaik yapının, beyliğin içindeki damarlı düşümü olabilecek bildirme nükteli dille anlatan bire bir film bu. Ben bu zıtlığın ortamında biraz menfi tıpkısı yeri külah ediyorum. Ortaya ‘Klitorya ’ isminde komik ayrımsız ece çıkıyor.

ATTİLA ’NIN BÜYÜK HAYRANIYIM

Ferah Erim hakkında klişeler dışında ne anlatırsınız?
Onunla ilgili şöyle bire bir anımı anlatayım; liseye giderken haddinden fazla parasızlıktan ölüyordum. Figüranlık yapıyordum. 90 ’lardaki bilcümle dizilerde çay bahçesinde arkada ego varımdır. Gür Muştu ’nin evinde etkin aynı kızla tanıştım, beni Ongun Beşaret ’yle görüştürdü. Görüşmeye giderken dizlerime büyüklüğünde yağmura batmıştım. Adamcağız ıslanan çoraplarımı kalorifere koymuştu. Bak, şimdi yıllar bilahare birlikteyiz.

Magazinden çokça çektiniz mi?
Birkaç yıl ilk politikayla özdeşleştirildiğim zamanlar çektim. Amma daha çok anca değil. Düğünüme geldiler. İçeriye aldık, muhabbet ettik.

“Tıpkısı günü magazincilerle eylemek isterim” demişsiniz… Bozukluk?
Peki. Ama keşke bu ego tanınmadan önce olsaydı. Çünkü azgın bire bir hızları ve mesaileri var.

Kimi fark etmek isterdiniz?
Öyle aynı madde söyleyemem amma ego sunma çok burnumu falan kaşırken yakalanır mıyım diyerek korkarım.

Attila Özdemiroğlu ile yakınlığınıza gelelim. SİYAD ödüllerinde ondan “Attila” diye niteleyerek bahsettiniz. Hakkınızda amor dedikoduları üstelik bundan sonra…
Attila, ‘abi ’ ve ‘baba yarısı ’ üzere şeyler söylememden hoşlanmaz, bu yüzden “Attila” diyorum. Ben onun o büyüklüğünde şişman hayranıyım kim… Onun unuttuğu kayıtları karşısına çıkararak ve onu şaşırtmaya fiilen onun hayatında kayran aldım. Arkadaş oldum. Akabinde kimyasal tedavi süreci başladı. Hastanede tıpkısı arada bulunduk. Sonraları eşi Hepgül Kadın ’la dostluğum başladı. Üste ego taşınırken tebeddülat sırasında tıpkı hafta onlarda yaşadım. Sülale gibiyiz. Sunma nazik hayalim düğünün onların yanında olmasıydı. O yüzden dönünce onlarda öyle bire bir kutlama yaptık.

Bir Cevap Yazın