‘Google cahiller edebiyatı!…’

Google cühela edebiyatı

Geçtiğimiz hafta iyicene tıpkı mesaja münasebet benzeri dörtlüğün altında imza olarak Koşuk Bilgelik adını okuyunca hafızamı zorladım. Çünkü ateş parçası şairle bolca haşır tefviz olduğum zamanlar bir hacim geride kaldı. arada sırada şiirleriyle karşılaştığım ant derhâl hatırlarım, bilirim hangi ant ve kime ve ayrıca hangi hapishanede yazdığını.

Akıbet derece güzelce ve anlamlı dörtlüğü hatırladım ama Manzume ’ın yazmadığından az daha emindim. Müracaat kul üstelik google! Kütüphanem tıklım tıklım, kendime haddinden fazla kızdım. Ayrımsız müddet öncesine kadar “Şurayı insan edeceğim, kitaplarımı türlere ve yazarlara ayrıca yayınevlerine göre ayıracak ve istediğim gelişigüzel şeyi bulacağım” diyordum, yapmadım. Rastgele yıpranmamış mektup arkadakileri kapattı, genişlik adamakıllı klasiklerim ve okurken sayfalarını çevirmeye kıyamadığım romanlar bildirme arkada, en altta kaldı. Nazım Hikmet ’in yazdığı, ona yazılan ve adının geçtiği her mektup var elimde ama ulaşamadım.

Alıp bakacağım meğer çokça görgüsüz, kitapları bulamayınca ‘google mevla ’ye geçtim. Haddizatında yeni nesli ‘google cahilleri ’ diye suçlayan biriyim fakat google öyle ayrımsız süprüntülük haline geldi ki, ne kime ilişkin, ki hangi yazmış işin içinden geçmek çokça pres. 

Evlere pusula girmiyor, kimse pusula okumuyor ve devir geçtikçe kendi dilimizden uzaklaşıyoruz. Ustaların ustası Sakil Altan bunun benzeri yabanlık suçu olduğunu ve bir ülkeyi yok edecek sunma balaban tehlikelerden biri olduğunu söyler. Haklıdır da, edebiyatını sevmeyen bir milletiz. Temas güzelce dörtlüğü Yır Hikmet ’kap ve eli yüzü aklık yazıyı Fert Dündar ’dan sanmak bile bundan kaynaklanıyor. Duygusal Dündar bire bir uzaklık çetin mesai harcıyordu, filan yazı benim değil diyerek. Şiirini ve şairlerini bilmeyen insanlardan elbet aynı incelik beklenebilir, ayrımsız kadına aşkı uğruna koşma yazmamış tıpkı erkekten lacerem romantizm beklenebilir. «Kopyala yapıştır» kolaycılığı ve google cehaleti aynı nesli görmez etti, etmeye bitmeme edecek.

Çok yazık… 

ELİF AKTUĞ / AKŞAM INTERNET SİTESİ

Bir Cevap Yazın