Görk ve afiyet deposu: şeftali!

Şeftalinin 100 gramı takkadak 39 kalori içerir. 1 mutedil uzunluk şeftali kısaca 70 kaloridir. Diyetlerde 1 nüsha şeftali 1 porsiyon kâr adına bedii.

Çağ boyunca hava, akarsu ve diğer çevresel faktörler nedeniyle ve yediklerimiz/içtiklerimiz sebebi ile vücudumuzda oluşan sağlığımız açısından dokuncalı ve yaşlanmayı hızlandırıcı başıboş radikallerin bedenimizden atılmasına yardımcıdır. Besinlerin antioksidan içeriklerine bakarak verilmiş puanlama olan ORAC değeri yarım yamalak şeftali için 1814 ’tür. Zeaksantin, lutein ve beta-kriptoksantin isimli antioksidanları içerir.

C Vitamini kaynağı!
Bağışıklık sistemimizi güçlendiren, kas yapımına havari, deri hücrelerimizin yenilenmesinde rolleri olan C vitamininden ensesi kalın bire bir kaynaktır. Günde 1 skor şeftali tüketerek günce C vitamini ihtiyacımızın yüzdelik 12 ’sini karşılayabiliriz.

Göz ve akciğer sağlığı amacıyla…
Şeftali, vücutta A vitaminine dönüşen beta-karotenlerden zengindir. A vitamini; müşahede fonksiyonlarımız ve teneffüs sistemimiz açısından önemlidir. Yeterli A vitamini alanların akciğer kanserine yakalanma risklerinin elan düşük olduğu bilinmektedir.

Tansiyon dengelemeye havari
Erdemli içki basıncını hafifletmek amacıyla tuzu azaltmanın birlikte, faziletkâr potasyumlu nemalanmak gerekir. Tıpkısı sayı şeftali ortalama 300 mg. potasyum içerir ve bu içeriği ile ensesi kalın potasyum kaynağıdır.

Bronzlaşmak üzere
Şeftali, içerdiği beta-karotenler ile daha cılız bronzlaşmamıza da destek olan tıpkısı meyvedir.

Şeftali Jölesi
Hazırlama süresi: 30 zaman (4 saat servis öncesi bekleme süresi vardır)
1,5 akarsu bardağı ancak limonata
10 gram türap jelatin
Yarım limonun suyu
3 silme tatlı kaşığı toz tatlandırıcı
2 nüsha şeftali (soyulmuş ve mufassal dilimlenmiş)

Yapılışı: Beribenzer ayrımsız tencerede limonatayı hafifçe kaynatın. Ateşten alın ve jelatini ekleyin. Karıştırın ve 20 zaman bekletin. Limon suyunda tatlandırıcıyı belli belirsiz sıcaklıkta eritin. Dört lezzetli kâsesine şeftali dilimlerini denk paylaştırın. Tatlandırıcı karışımını jelatinli mahlut ile karıştırıp şeftali dilimlerinin üstüne karşılık paylaştırın. 4-5 saat buzdolabında bekletin. Itici servis yapın.
Beslenme Notları: 1 porsiyonu 50 kaloridir. Potasyum ve C vitamini içerir.

Şeftali Kup
Istihzar Süresi: 15 dakika
400 gram ayrıntılı yoğurt
4 iptal aşındırmak kaşığı toz tatlandırıcı
800 gram frambuaz
8 sayı ılımlı kabile şeftali (soyulmuş, dilimlenmiş)
2 sayı yulaflı bisküvi (kırılmış, servis üzere)

Yapılışı: Yoğurt ve 2 aşındırmak kaşığı tatlandırıcıyı karıştırın. Frambuazın yarısını karışıma ilave edin. Karışımı blenderdan geçirin. Dört dondurma kupuna 4 sayı şeftaliyi dilimleyerek paylaştırın. Ağaç Çileği karışımını arttırma edin. Bire Bir kat elan şeftali dilimleri dizip, frambuazlı karışımı baştan paylaştırın. beherglas kupun üzerini şeftali dilimi, ağaç çileği ve şikeste bisküvi ile süsleyin. 10-15 dakika buzdolabında bekletip servis yapabilirsiniz.

Tagaddi Notu: 1 porsiyonu 200 kaloridir. Kalsiyum, B2, B12,C vitamini ve potasyum içerir.

Fırında zencefil kremalı şeftali

Istihzar süresi: 25 dakika
6 sayı şeftali (yarıya bölünmüş, çekirdekleri matrut)
1 paket vanilya
2 kemirmek kaşığı dolusu esmer şeker
Kıyılmış zencefil (bezeklemek için)
Nane yaprakları (bezeklemek için)

Kreması üzere:
200 gram zarif yoğurt
1 aşındırmak kaşığı dolusu türap tatlandırıcı
1 lezzetli kaşığı toz zencefil

Yapılışı: Fırını 180 derecede ısıtın. Şeftalileri fırın tepsisine dizin. Vanilya ve esmer şekeri üzerlerine eşit kendisine serpiştirin. 15 zaman pişirin. Ayrıksı tarafta krema malzemelerini çırparak güzel karıştırın. Servis kâselerine pişmiş şeftalileri yerleştirin. Üstüne çırpılmış kremayı arttırma edin. Kıyılmış zencefil ve nane yaprakları ile süsleyin.

Tagaddi Notu: 1 porsiyonu 145 kaloridir. Kalsiyum, B2, B12,C vitamini ve potasyum içerir.

Bir Cevap Yazın