GÖRÜLMEMIŞ REZALET: ‘RAKININ YANINDA SEMAZEN’

GÖRÜLMEMIŞ KEPAZELIK: RAKININ YANINDA SEMAZEN

Kapadokya
“Anlatılmaz yaşanır” sözünü doğrulayan Kapadokya, Nevşehir ili sınırları dâhilinde kayran alıyor. Fotoğraflarda görünenin ötesinde ayrımsız dokuya eş tarihi mirası enine boyuna anlamak istiyorsanız, 10 günü gözden çıkarmanız gerekiyor. Yer şeş şehirleriyle, peri bacalarıyla, ıhlara vadisiyle, taş kiliseleriyle ve lavların donmasıyla oluşuk devasa büyüklükteki tamlık tüf kayalıklarıyla ihtişamlı beldeye, Hatıra Dolaşma vesilesiyle 3 günce kültür turu ziyareti gerçekleştirdim. İstanbul’dan çıktık yola, gezdik, gördük, kütür kütür kültürlendik ve suratsız bastırdı. Devir otobüsümüzün mikrofonundan “Cümbüş şimdi başlıyor” dedi aynı gürültülü, 30 TL karşılığında iştirak kaydımız yapıldı. Hangi o? Türk Gecesi.

RAKI – ŞARAP EŞLİĞİNDE SEMAZEN GÖSTERİSİ
Anı Dolaşma ’ un akşam programında vadi alan Hususi Yapı Karakuş Entertainment ’ ın Türk Gecesi adı altında tertiplediği coşku, ifade-i caizse tüyler ürperten cinstendi. Mekâna giriyorsunuz, mezeler içkiler servis ediliyor, kadehler tokuşturuluyor ve şarap keyif muhabbetin ortasında ayrımsız duyuru geliyor: “Lütfen birkaç bilahare çıkacak olan Semazen Gösterisinde içkinizden yudumlamayınız ve alkışlamayınız.”

Kutsi emanete taşlama niteliğindeki durumdan sunu az günahla ayrılmak amacıyla larpadak refleksle kadehlerimizi elimizle öteledik, ağzımıza ayrımsız parça kâr iteledik ve daha çakırdoğan sağlık olmadığımıza ahbapça içe şükrederek, tövbe çeke çeke evcil yabancı yüzlerce konuk ile birlikte Semazen Gösterisi ’ni kal mevrut bakışlarla izledik. Gün Ortası yemeğine müteakip içmeye başlayan Almanlar ve Acımasız ’lar, özlük dillerinde yapılan anonsa karşın durumu kavrayamadığı üzere kudümün ritmine alkışla haremlik ettiler. Gündüzden demini almış tıpkısı eksantrik azrail kadehini pistte tasavvuf müziği eşliğinde zikreden Semazenlere kaldırıp erdemli sesle “Helal Olsun” dedi. Derken sağdan soldan “Şiiişşt” sesleri yükseldi, tıpkısı hizip zat ortada dostça yazar kıkırdaşırken, kalanlar manidar evet de gıcırı bükme bakışlarla şaşkınlığına kaldığı yerden devam etti. Türk misafirlerin kurduğu ortak eksiksiz ise şu oldu; “BÖYLE TIPKI REZİLLİĞİ VE MANEVİ DEĞERLERE HAKARETİ, HANGI GÖRDÜK, HANGI İŞİTTİK!”

Tabelasında “T.C Hars ve Turizm Bakanlığı denetiminde” mukayyet Özel Tesis Karakuş Entertainment ’ ın düzenlediği gecedeki fiyaskonun boyutu bununla de kapalı değil. Semazen Gösterisi’nden bilgisiz olduğumuz dakikalarda su bardağından bade emmek istemediğinizi belirttiğimiz garson, geçmiş “kadehleri derakap getiriyorum” diye niteleyerek uzaklaştı, arkası sıra eli boş döndü ve “başka boduç yokmuş” söylemiyle durumu neticelendirdi. Bize tatminkâr gelmediği üzere kırmızı şarap kadehi hususundaki ısrarımızı sürdürdük ve gurubumuz dâhilinde kâin minimum 20 kişiye kadehler arz edildi. Ancak çabucacık belirtmeliyim ki; bu buut masanıza vekil garsonlar vasıtasıyla tiran temizlemek adına algılanıyor ve meydanlık vuzuh bahşişi şişirme umuduyla dile getiriliyor. Şikâyetlerimizi dile getirdiğimizde ise aynı ayrıksı dumurla karşılaştık. Geceyle iştigal çıkışlı önder garsondan sıkıntılarımıza güvenerek çözüme müteveccih izah beklerken, söze adının Imge M. olduğunu aksine konusunda basarak belirten hayta tavırlı taze garson karıştı ve müesseseyi körü körüne müşterisini aşağılayan küstahça bir tavırla kayırdı. Derken, bizi 30 TL giriş ücreti karşılığında mekâna nida fail Hatırat Volta ’un görmüş geçirmiş rehberi Fatih Dilaver devreye girdi; kalmadı denilen kavun, lamba karpuzu ve peynir tabağı geldi, yüklülük benzeri müdrike da olsa bizim masanın olduğu noktada sona erdi.

Yazının Devamını Görmek Üzere Linke Tıklayınız: http://www.haber3.com/-kapadokya-105330y.htm

Abdullah KOÇOĞLU JOker ABDUL
E-posta: jokerabdulshow@gmail.com
Web: www.JokerAbdul.com

Bir Cevap Yazın