Göz sağlığını önemseyenler özen!..

İHA’nın haberine göre Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Fatih Demirbaş, birlik yönleriyle isimsiz göz kuruluğunun gözde yanma ve çökme hissinin birlikte kızarıklık, görmede bulanıklık üzere durumlara el açabileceğini belirtti.Demirbaş, gözyaşının toz, esrar, rüzgar gibi türlü etkenler zımnında kirlenen göz yüzeyini temizleyip saydam tabaka yüzeyinin tırmalama olmasını engellediğini söyledi.

Dr. Demirbaş, göz hareketlerinin abat tıpkısı şekilde gerçekleştirilebilmesi ve gözün dimdik kalabilmesi için nazik ayrımsız öneme erbap olan gözyaşının miktarı ve kalitesinin gâh durumlarda azaldığını belirterek şöyle konuştu: “Bunun sonucunda ayn kuruluğu, farklı aynı deyişle ‘siska göz sendromu’ ortaya kazanç. Çokça sayıda insanı ilişik; ancak tamam yönleriyle adsız göz kuruluğu, flaş yanma ve inkıraz hissinin beraberinde kızarıklık, görmede bulanıklık kadar durumlara üstelik nöbet açabilmekte ve vakayiname ağıl gelebilmektedir.”

Gözyaşının eğin ayn kapağının altındaki anne yaş bezinden, alt ve arka ayn kapaklarının bağırsak kısmına ve kirpikli kenara mail, apotr gözyaşı bezleri vasıtasıyla üretildiğini anlatım fail Demirbaş, şunları söyledi: “Göz kırpma hareketi ile tıpkı film tabakası şeklinde gözün yüzeyini kaplar, tekrar kırpma hareketiyle dip ve madun kap kenarlarında kayran düzlük aşağı delikler aracılığıyla koku alma organı içine iletilir ve gözyaşının aynı kısmı dahi buğulaşma marifetiyle gözden uzaklaşır.”

Demirbaş, gözün normal fonksiyonunu devam ettirmesi ve optik bütünlüğünü koruması üzere ayn yüzeyini kaplayan dosdoğru bire bir yaş tabakasına ihtiyacı olduğunu vurgulayarak sözlerine şöyle bitmeme etti:

“Gözyaşı; türap, duman, rüzgar kadar değişik etkenler dolayısıyla kirlenen göz yüzeyini temizler ve kornea yüzeyinin tırmalama olmasını engeller. Gözün kırpılması sonucunda gözyaşı, göz yüzeyinin tamamına yayılır ve bu yüzeyi nemlendirir, varsa türap, sürme gibi etkenlerden arındırır. Yaş eksikliğinde bu satıh nemsiz kalacağı için yanma, çökme ve kızarma üzere sonuçlar ortaya menfaat ve satıh tahriş olmaya başlar.”

Gözyaşının kolay iki soy olduğunu vurgulayan Demirbaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Daim yaş, reaksiyon gözyaşı. Daima yaş, ayn yüzeyinin seçkin zaman buğulanmış kalmasını sağlar. Aksülamel yaş ise ağlama evet de alerji, hücre türap kaçması gibi durumlarda gözün tepkisi sonucunda ortaya çıkan gözyaşıdır. Temas iki gözyaşı da ayn kapakları ile ayn yüzeyi arasındaki sürtünmeyi azaltıcı benzeri göreve sahiptir.”

Demirbaş, sürekli gözyaşı miktarı ve kalitesinde eksilme meydana geldiğinde, göz yüzeyi ehliyetli seviyede beslenemeyeceğinden ufuk tırmalanma olmaya başlayacağını ve enfeksiyon riskini ortaya çıkaracağını kaydetti.

KLİMALI ORTAMLAR KURU HÜCRE SEBEP OLUYOR

Demirbaş, ayn kuruluğuna bozukluk olan faktörlerin sayısının berenarı fazla olduğunu belirterek bunları şöyle anlattı: “lens kullanımı. Lazerle göz ameliyatı gibi operasyonlar. Klimalı ya da kaloriferli ortamlar, ağır sıklet ışığa maruz kalma, detaylı süre elektronik beyin kullanımı evet birlikte göstergeç strateji. Sigara kullanımı ya bile tütsülü ortamlarda bulunma. Romatizmal rahatsızlıklar, duygu hastalıkları ve şeker hastalığı. Ayn tansiyonu, zayıflık. Aymazlık hapları, antidepresan gibi ilaçlar. Detaylı süre gözün kırpılmaması. Müvellidülhumuza yetersizliği, düşük nem ve havasız ortamlar.”

Görüldüğü amacıyla birçok çor ve kâh ilaçların kullanımının zayif göz oluşumuna bozukluk olabildiğini belirten Demirbaş, şöyle konuştu: “Birlikte, günümüzde, alelhusus düzentileme hayatının gelişmesi sonucu elektronik beyin kullanımı ve klimalı ortamlar mehabetli ölçüde ark hücre neden namına avlu kalitesini düşürebilmektedir. arada sırada rüyet bulanıklığı canlı ara sıra hastalarımızda, bambaşka her mesele olmadan hoppadak ciliz ayn varlığının mesul olduğunu görebilmekteyiz. Ayrıca, yanma ve çökme hissi, kaşıntı ve kızarıklık, flaş yabancı üzeri hissi, baş döndürücü sulanma, gözün ağrıması ve karıncalanması gayrı bulgular arasındadır.”

GÖZ KURULUĞU TEDAVİSİ

Ark göz tedavisinde hedef ayn yüzeyinin buğulu kalmasını nail olmak olduğunu ifade fail Demirbaş, göz kuruluğuna illet olan faktörlerin ortadan kaldırılmasının son basamak büyük olduğunu belirtti. Demirbaş, benzer namına şu bilgiyi verdi: “Söz Gelişi, siska tıpkı havaya erbap mekanda küsurat birisinin daha yaşlı benzeri ortamı yeğleme etmesi evet bile uzun müddet elektronik beyin kullanan bire bir ark ayn hastasının bu süreyi sunma organ indirmesi gereklidir. Eğer ayn kuruluğu kronik bir hal almışsa, yapay gözyaşları ya üstelik operasyon lüzumlu mümkün.”

Demirbaş, sağ esen ilgili seçme durumda olduğu kadar ayn kuruluğunda dahi erken kişileştirme ve tedavinin oylumlu olduğunu ifade ederek, gözde, yukarıda sevgili âraz gözlemleniyorsa en kısa sürede ayrımsız göz doktoruna görünmekte kâr olduğunu vurguladı. Demirbaş, “Özellikle aheste bilgisayar kullanan, kalın okuma fail kişilerde, fon kalitesini ve çalışma performansını çoğaltmak amacıyla, belirtik şikayetler oluşmasa bile, yaş damlası kullanımını öneriyoruz” dedi.

Bir Cevap Yazın