Gözde!… Roj TV iflas etti!…

Danimarka’da yıldırı örgütü PKK’nın propagandasını yapmaktan kabahatli bulunan ve tazminat cezasına çarptırılan Roj TV iflas etti. 2004 yılından bu yana Danimarka’dan aldığı lisansla iz yapan Roj TV’nin Danimarka Efdal Mahkemesi marifetiyle sunulan 10,2 milyon kronluk (1i8 milyon dolar) tazminat cezasını ödeyemediği üzere iflas ettiği açıklandı. Iflas kararının bugün Kopenhag Deniz-Ticaret Mahkemesi’ne sunulacağı öğrenildi. bu arada iflas kararının Roj TV’ye mütenavip yerine kurulan Nuce Tv ve MMC TV’nin editör kuruluşu olan Mezopotamya Yayımcılık üzere dahi muteber olduğu açıklandı.

Konuyla ilgili olarak Danimarka medyasına bire bir izah fail Roj TV direktörü Medet Yılmaz, iflası doğruladı. Yılmaz, “Çalışanların hep gani niyetli çalışmalarına ve Kürt halkının verdiği desteklere rağmen Roj TV ve Mezopotamya Yayımcılık üzere yola beklemek kabil olmadı.” dedi. Imdat Yılmaz açıklamada ayrıca Danimarka’daki bankaların söz konusu ödence cezasının ödenmesiyle ilişkin kendisine kendileriyle işbirliği yapmaya yanaşmadığını söyledi. 2004 yılının Mart ayında Danimarka’dan aldığı lisansla ürün hayatına başlayan Roj TV için 2010 yılı Ağustos ayında kapatma istemiyle ülkü açılmıştı.

Kopenhag Şehir Mahkemesi’nde 2011 yılında tanıdık davada terör propagandası yapmaktan kabahatli bulunmuş ve ödence cezasına çarptırılmıştı. Karar itiraz eden Roj TV yönetimine Bölge Faziletkâr Mahkemesi haddinden fazla henüz sert bire bir kararla değer vererek hem tazminat cezasını 2 katına çıkarmış (10,2 milyon kron) hem üstelik Roj TV’nin yanında Mezopotamya Broadcasting bünyesinde bulunan Nuce TV ve MMC TV’nin dahi im lisanslarının bozma edilmesine karar vermişti.

 

Bir Cevap Yazın