Grip ve nezle arasındaki farklar!..

Milliyet’ten Tülin Açıkbaş’ın haberi… Kulaktan kulağa dolma bilgiler, yandaki, eczane evet birlikte aktardan alınan tavsiyeler, şita hastalıklarını henüz karmaşık ayla getiriyor. Meğer yapılması gereken molekül haddinden fazla basit; bir doktora müracaat etmek ve verdiği tedavi doğrultusunda hastalıkla dövüşmek…

Kullanılmamış Çağ Üniversitesi Gaziosmanpaşa Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Bölümünden Doç. Dr. Övünç Şerefhanoğlu, bu iki hastalık arasındaki farkları anlattı ve gripten sığınma yolları için bilgiler verdi.

Enflüanza, influenza ünlü virüsle meydana gelen, ani başlangıçlı, solunum sistemini (kibir, sinüsler, derbent ve akciğerler) etkileyen bire bir enfeksiyon. Griple sevimsiz algınlığı / nezle eş belirtiler gösterir, ancak grip haddinden fazla henüz yavaş tıpkısı tablodur, hassaten ölümcül komplikasyonlara el açabilir.

Grip, hep üzere korkulu sonuçlar doğursa birlikte gâh gruplarda risk haddinden fazla elan yüksektir:

-İki yaşından gerçekten füru ve 65 yaşından büyükler

-Muafiyet sistemi zayıflamış şahıslar (kanser hastaları, muafiyet sistemini baskılayan reçete kullananlar, aza nakil hastaları, HIV fazlalık eşhas)

-Kronik hastalığı olanlar (astım, KOAH, duygu, şeker hastalığı, böbrek ve uykuluk hastalığı bulunanlar)

Gripte aşağıda tamlanan durumların gelişmesi halinde derhal hastaneye başvurulmalı:

-nefes darlığı yahut soluk almada zor

-Ahşa Ağrısı veya göğüste ağırbaşlılık

-Zehir ve hırçın kusma

-Sarrafiye dönmesi yahut bilinç bozukluğu

-Deride mavimtırak vasıf veya dudaklarda morarma

-Nöbet

-Likit kaybı belirtileri (dilde kuruluk, dermansızlık, idrarda eksilme yahut hacet renginde sivri koyulaşma)

-Dokunaklı baş ağrısı yahut ensede veca

-Grip belirtilerinin geçtikten sonradan daha elem yerine yine ortaya çıkması

Tedavide yapılacaklar

1. Vücudunuzun toparlanması üzere biraz gün tatil edin. Enflüanza bulaşıcıdır, bu nedenle evde sıklet. Burunda dolgunluk varsa, yastıkla başınızın yükseltin.

2. Mübarek nakit cebin. Ateş, likit kaybına posta araç. Bu nedenle hastalıkla mücadele etmek üzere normalde aldığınızdan henüz fazla miktarda likit tüketin.

Çıplak öz ve limonlu hamam su boğazı rahatlatıp sinüsleri araç. Kafeinli içecekler, Alkol ve sodadan kaçının.

Bulantı ve iştahta azalma kabil. Sıcak çorba sorumak mide bulantınızı artırmadan, vücudunuzun ihtiyacı olan besinleri almanızı sağlar. Tavuk çorbası teneffüs sisteminizdeki iltihabı azaltır.

Kusuyorsanız, elektrolit ve mineral dengeniz bozulabilir. Bunun üzere bire bir litre kaynatılmış suyun içine, 2 çorba kaşığı toz şeker hastalığı, 1 çay kaşığı sodyum klorür, 1 çay kaşığı karbonat ekleyip karıştırın.

3. Burnunuzu akman tutun. Burnunuz doluyken sinüs ve kulak enfeksiyonlarının önlenmesi için burnun münhal olması koskocaman. Yunak duş kabul etmek, odayı rutubetlendirmek ve serum fizyolojik spreyler uygulamakta yarar var.

4. Yunak aplikasyon yapın. Isıdam akarsu kırcı paketleri ağrınızın bulunduğu yerlere (göğsünüz, sırtınız) kucak.

5. Tuzlu akarsu gargarası yapın. Tuzlu akarsu, gribe sınırlı meydana mevrut derbent ağrısını azaltabilir.

6. Okaliptus buhar tedavisi uygulayın. 2 bardak kaynayan suya 5-10 felç okaliptus hasım ekleyin.

Başınızın üzerini havluyla  örtün ve başınızı kabın üzerine yanaştırın. 10 – 15 an buharı soluyun.

7. Grip belirtilerini gideren ilaçlar kullanın.

8. Gribe bozukluk olan virüse karşı ilaçlar cebin. Bu ilaçlar, hastalık başladıktan sonra 48 saat zarfında alınırsa belirtileri azaltır ve hastalık süresini kısaltır.

9. Antibiyotikler gribi tedavi etmez. Enflüanza virüs aracılığıyla meydana getirilen aynı hastalıktır, bu nedenle gribin tedavisinde antibiyotiklerin faydası olmaz.

Korunmak için yapılacaklar

1. Enflüanza aşısı olun: Aşılama, yüzde 60 oranında hastalığa yakalanma riskini engeller ve ölüm oranlarını azaltır. Enflüanza aşısı, eylülden sonra yapılabilir. Gribe nöbet açan virüsler daima kendilerini yeniledikleri üzere grip aşısı da temas yıl tekrarlanmalı. Şeş aydan büyüklere uygulanabilir.

2. Ahali hijyeni sağlayın: Ellerin kalın yıkanması gribin bulaşmasını engellemede sunma hareketli formül. Akarsu ve sabunun bulunmadığı ortamlarda antimikrobik mendiller kullanabilirsiniz.

3. Umumi sağlığınızı koruyun: Dengeli beslenmek ve spor açmak, dayanabilen olmanızı sağlar.

C vitamini takviyesi

Grip ve nezleyle mücadelede C vitaminin önemi unutulmamalı. Suda çözünen bu vitamin, vücudu enfeksiyonlara ve bakterilere karşı korur. Işlek antioksidan özelliğiyle muafiyet sistemini güçlendirir. Antipatik algınlığı ve gripte vücudun direncini artırır.

Bir Cevap Yazın