Gül, bu gerilimde nerede?

Taşgetiren, ‘Gül, Hükümet – Ehil geriliminde nerede duruyor?’ sorusuna karşılık verdi.

Star gazetesi yazarı Ahmet Taşgetiren, Hükümet – Topluluk geriliminde, Cumhur Reisi Abdullah Gül’ün açıklamaları ‘Başbakan Erdoğan’la Cumhur Reisi Gül’ü oldukça paralel bir duruş süresince gösteriyor’ değerlendirmesinde bulundu.

Köşesinde “Reisicumhur Gül, acaba, Hükümet – Topluluk geriliminde nerede duruyor?” sorusunu irdeleyen Taşgetiren, “Reisicumhur, sâdır “esrar”ı da belen ederek, kerem zarfında tıpkısı “paralel bina”nın bulunduğunu, buna cevaz edilmeyeceğini, amma bunun hususiyet içinde yapılacağını tabir ediyor. Cumhur Reisi MİT’in tartışılmasını akla yatkın bulmuyor. MİT’in misyonunu çokça net adına ortaya koyuyor: “Nazik kırılmaların yaşandığı, güney sınırlarımızın ötesinin haddinden fazla değiştiği aynı coğrafyada, Türkiye’nin ileride namına yönelecek tehditlerin ortaya çıkmaması için MİT’e görevler düşmektedir. Ve Cumhurbaşkanı, bardağın gereksiz taraflarına ilgili da düşüncelerinin bulunduğunu, ancak bunu kamuoyu uğrunda seslendirme noktasında engellerinin olduğunu belirtiyor, “Ara Sıra şeyleri ise Cumhur Reisi kimliğiyle hususi tıpkı şekilde yaptığını” belirtiyor.

Şu fon, Başbakan Erdoğan’la Cumhurbaşkanı Gül’ü az çok koşut benzeri duruş ortamında gösteriyor. Bence bu, şu an Türkiye’birlikte yaşananlar açısından berenarı önemli. Yeryüzü azından sayın Gül’ün, Tayyip Erdoğan’a mütenavip siyasi adisyon ortamında göstermeyi inandırıcılıktan çıkarması açısından önemli.” değerlendirmesinde bulunuyor.

PARALEL YAPIYI HANGI YAPMALI?

Bu soruyu dahi karşılık veren Taşgetiren, “Şu an anlaşılan ki hem Cumhur Reisi hem üstelik Başbakan, “paralel bina”nın varlığını görüyor ve buna müsaade edilmeyeceğini ifade ediyorlar.

Peki ne yapılacak koşut bina ile ait yerine.

Cumhur Reisi koşut yapıya alın tavrın ‘hukuk süresince’ oluşmasının altını çiziyor. Buradaki kriterin “kurunun yanı sıra yaşın yanmaması” hassasiyeti olduğu düşünülebilir. Bu üstelik, öncelikle “koşut yapı”nın zinde tespitini gerektirir” diyor.

CEMAAT’E NABIZ

Taşgetiren yazısını şöyle bitiriyor:

Şurası diyorum: Hizmet camiası, bugün Cumhurbaşkanınca da anlatım edilen “koşut yapı” olgusunu ciddiye almalı ve gerçekte “Arkadaş” olan bu insanların kaygılarını giderecek aynı tavrı geliştirmeliler.

YURT INTERNET SİTESİ

Bir Cevap Yazın