Gülçin Ergül:

Akşam’dan Emine Bıyık’ın röportajı…

2009 yılında Kâffesi grubundan ayrılarak solo kariyerinize başladınız. Aynı kız grubunun üyesiyken tecezzi kararı vermeniz pekâlâ oldu?

Yaşadıklarımın birikimiyle tafsilatlı vadede verdiğim akılcı ayrımsız karardı. Mutsuzdum ve bir nice nedenim vardı bırakmak için. Maltalık çokça güdük amacımız mutlu olmak değil mi? Ben faaliyet verdiğim bire bir proje olduğu üzere olabildiğince ince sürmesi için elimden geleni yaptım amma ayrılmak arz akıllıcasına karardı.

Solo çalışmayı siz istediniz amma piyasada bir tane başına işlemek korkutmadı mı?

Erken yaşta enstrüman piyasasında birçok tecrübem olmuştu. Tabii ki yegâne olmak çokça henüz aşkın külfet ve format gerektiriyor ama ego bunları göze aldım. Sonuçta bedbaht olmaya devam etmek istemiyordum.

Solo çalışmaya başladıktan sonraları hayatınızda neler değişti?

Ayrılalı 6 yıl oldu, birçok özdek değişti tabii kim ama en meydanda olanı sorumlulukları daha çok tek başına üstleniyorum.

Peki ya özel hayatınızda mübayenet oldu mu?

Bu soruyu sorarken evlenip ayrıldığımı sanıyorsunuz gibi tıpkısı izlenime kapıldım. Gruptan ayrıldığımda hakkımda gerçeği yansıtmayan duyum yazılıp çizildi. Hâlbuki evlenmiş olsaydım bunu aynı başkasına söyletmek namına kendim söylerdim. Banko benden duyardınız. Şu anda üstelik hayatımda kimesne namevcut. Genelde dahi filhakika yalnız biriyimdir.

ARTIK BU ARADA DEĞİLİZ

“Ayrımsız tanecik aşkım” kim peki?

Haddinden Fazla sevdiğim biri ama artık beraber değiliz.“Benzeri Tanecik Aşkım” şarkınıza acapella ve Ingiliz Ingilizcesi kalkışmak için iki kullanılmamış emisyon hazırladınız.

Acapella yazmak nereden geldi aklınıza?

Acapella, çalgı terminolojisinde çok sesli ayrımsız çalgı türüne verilen bire bir âdem. Müzik yerine koca sesi kullanılıyor. Ego üstelik şarkının bu versiyonunda takkadak tanınmış olarak değil, basgitar ve bateri yani beat box’ını üstelik kendim değirmek istedim.

Peki, tek başına uzunçalar idrak etmek amacıyla gürültülü yetiyor mu?

Tek zaman elden sesin yettiğini düşünmedim. Sesi mebzul yolmak için maharet, anlak, emprovize, yaratıcılık, istimara yeteneği kadar bir nice genişlik gerekiyor. Ayrıca müzisyenlik, alay yazarlığı, bestecilik, prodüktörlük, koreograflık, dansçılık kabil nitelikleriniz varsa yeriniz ayrı evet bence. Ben antrparantez bunları bile yapabilenlerdenim. Sesiniz olmadığı halde bir şekilde ünlenebilirsiniz amma şarkıcı olamazsınız. Ben müptela olmak isteyenlerden değilim. Ününü, müziğini devam ettirip paylaşabilmek üzere kullananlardanım.

Bir Cevap Yazın