Gülme Ataizi:

Gülme Ataizi’nin Elele’da yayınlanan röportajı…

* Yeni diziniz “Avlu Mucizelere Mehtaplı”yle kısaltmak istiyorum. Bu ekibe dahil olma hikayeniz nedir?

– Orijinali “Jane The Virgin” olan tıpkı Amerikalı dizisi. Senaryoyu okudum. Konunun Türkiye ’ye çokça niteliksiz adapte olabilecek aynı hikaye çerçevesinde şekillendiğini gördüm ve kabul ettim. Aslında benim üzere çokça huysuz bucak bir alım çalım. Derli Toplu, kurumlu ve enerjisi faziletli ayrımsız kadını canlandırıyorum. Kızını haddinden fazla seven, bereketli tıpkısı esas… Zat hayallerini gerçekleştirememiş yine birlikte içindeki çocuğu kaybetmemiş tüvana tıpkısı karı. Bir sevgilisi üstelik var. Ancak aynı gün yanlışlıkla Süheyla ’ya er suyu veriliyor ve hamile kalıyor. Dokunaklı ve fars muğlak, keyifli bire bir saf.

* “Çırağ Itırlı Kadınlar”dan sonra mevrut detaylı soluklu diziler nedeniyle sinemadan uzak kaldınız.

“Ruhsar” ilkokul yıl bitmeme etti ve o gün 1-2 sunturlu proje teklifi geldi, ancak bütün şehir dışı işlerdi, o yüzden akseptans edemedim. Markajcı ve pir giden tıpkı dizi film varken onu yarıda bırakıp “Ego filme başlıyorum” diyemezdim. Zaman Türk filmlerine bakıyorum, beni haddinden fazla heyecanlandıran eksiksiz projeler olmuyor. Çokça nadir pir film yapılıyor. Ben birlikte Türk sinemasında illa var olayım derdinde değilim.

YAŞ ALDIKÇA KORKAKLAŞTIM BU BENİ RAHATSIZ EDİYOR

* Ünlü olmanın karakterinizi etkilediğini düşünüyor musunuz?

– Şöhretin benim karakterime haddinden fazla olumlu katkısı oldu zira küçükken çokça çekingendim. Ayar görmediğimi düşünüyordum, kusurlu hissediyordum. Amma konservatuvar eğitimi beni haddinden fazla değiştirdi. Alelhusus Kader Kenter emniyetsiz bir hayat öğretmeni oldu. Onun yardımıyla kendimi hissettim, ayaklarım yere bastı, kendimden hoşnut olmayı öğrendim. Sonuçta unvan olma, tanınma, sevilme beni normalize etti. Özgüvenimi kazandım.

* Şu anki aklınızla o halinizi elbette değerlendiriyorsunuz?

– Esas-ata kıtipiyoz yaştan itibaren ayrı, cet ayrılma etmiş, ana vasıtasıyla haddinden fazla sevilen amma baba sevgisinin eksikliğini içselleştiren, güvensiz hisseden, bütün tek başına oynayan aynı bala olmamın etkisi var ihtimal bunda. İçe kapanık aynı çocuktan herkesin gözünün üzerinde olduğu tıpkı kadına dönüştüm.

* Geçmişteki Gülme ile bugünkü Hande ortada değişen ve değişmeyen neler var evet?

– İçimdeki ibdai girmek ve istediğini ayırmak isteyen çocuğu etraflı müddet korudum. Sonra baktım kim, yaşadığımız cemiyet içinde galiba yanlarımı törpülemem gerekiyor. Sindirilmek değil bunun adı, ister istemez gözyaşı aldıkça hayata alın korkaklaşma diyelim. Yürekli olamıyorsun. 3-4 yıldır kendimde bunu hissediyorum ve çokça rahatsız oluyorum. Ben böyle değildim!

* Çünkü artık tıpkısı annesiniz, evlisiniz. Sorumluluklar ve öncelikler var…

– Evet, evlilik yalnız imza değil, eş kurma kararı alıyorsun ve düzeni yer kuvvetli şekilde koruma görevlisi faktör gerekiyor. Lüzumlu istemez kişiliğinden ödün veriyorsun, bazen isteklerini törpülüyorsun. Kusurlu tefehhüm bunlar ruhuma çokça iyi geldi. Beni dinginleştirdi, hayatıma varlık getirdi, soluk almamı sağladı. Amma vesair taraftan özgürlüğüme haddinden fazla alışığım. Şimdi aldığım herhangi bir kararda iki kere düşünmem gerekiyor. Tıpkı taraftan bereketli oldu diyorum, aynı taraftan henüz haddinden fazla yıpranmamış seçkin özdek, geçiş dönemindeyim.

* Çocukken gitgide oyuncu olmanın hayalini kurar mıydınız yoksa rastgele husus hayatın ortamında bizatihi mi gelişti?

– İlkokulda öğretmenlerim beni müsamerede başrol almam üzere çalıştırırlardı. Ego de bilcümle konservatuvara koparmak istedim. Amma annem güvenli olamadı. Genişlik şişman kaygısı sektörün inanılır olmamasıydı. Risk, coşkunluk ve rekabetin olduğu azaltan tıpkısı düz. Amma ben isteğimden vazgeçmeyince; “Ruhiyatçı namına herkese ‘istediklerinizin arkasında durun ’ derken seni desteklememem bahis konusu gayrimümkün” dedi.

* Leon size ne öğretti?

– Bizatihi başka bire bir varlığı henüz fazla düşünmeyi, meccanen aşkı öğretti.

BABASIZ BÜYÜMÜŞ YARALI TIPKISI KIZ KENDISINE BÜZÜK ARIYORDUM

* Eşinizle pekâlâ tanıştınız?

– Esasen ayrıksı sektörlerdeyiz. O Bloomberg ’mağara para bölümünde Türkiye Göz Şefi. Eş rüfeka vesilesiyle neşeli bire bir yemekte tanıştık. O antlaşma Benjamin Türkiye ’da değildi. Bire Bir zaman beni bir arkadaşının Buenos Aires ’teki düğününe nida etti. “Oradan dahi Brezilya ’ya geçeriz” dedi. Kabul ettim, içimden bile “Yeryüzü yara, görmediğim ülkeleri görmüş olurum” dedim. Ama değme özdek çokça güzeldi, bu arada 20 aktarılma geçirdik. Bire Bir süre sonra o burada işe akseptans edildi, ilk geçmiş Ankara ’da başladı. O devir çabucak hafta sonları görüştük. Sonradan İstanbul ’a geldi. Işte, avlu!

* Evlenip bala sahibi doğmak istediğiniz adamı bulduğunuzu nasıl anladınız?

– Arz güzel şeyler akışına bıraktığın ahit gelişiyor hayatta. Dikkat vücut, ne kadar ayrımsız şeyi zorlarsan senden o büyüklüğünde uzaklaşıyor. Zira çok istediğinde içindeki enerjileri kargaşa haline getiriyorsun ve kaybetmeye mahkum oluyorsun. Bizim ilişkimiz çokça bizatihi gelişti. Tek beklentim yoktu. Bazı insanlar anlaşılan ayrımsız yaşa geldiğinde “Ciddiyse görüşelim” diyorlar. Sen zahir kendini bu kadar dun çekebiliyorsun. Karşındaki insanı önceki tıpkısı tanı bakalım. Temel sen o insanı hayatın boyunca yanı sıra eşin ve çocuğunun babası adına yolmak istiyor musun?

* Peki, sizin neydi kriterleriniz?

– Yiğitlik haddinden fazla önemliydi. Yetim yetik çorlu bire bir kız kendisine sunma önemlisi, hayatıma girecek adama yürek duymamdı.

* Benjamin Harvey kuşkusuz kazandı güveninizi?

– Beni ben olduğum için sevecek ve çözmeye ayar görecek birisiyle bahtiyar olabilirim dedim içimden hep. O yüzden en baştan ne kadar inatçı hangi kadar beter tarafım varsa gözüne sokarım; henüz dayanıyorsa, o gücü kendinde bulabiliyorsa, ilişkimizde ikinci bölüme geçeriz. Bu bir imtihan esasen. Rastgele şeye karşın benim yanımda kalıyor mu? Henüz beni ayırt etmek istiyor mu? Benjamin başardı. Biliyorum çok iri bir sorun olmadığı takdirde, katiyen çekip gitmez.

* Hayatınıza baktığınızda “Deliler kabilinden araklama oldum” diyebiliyor musunuz?

– Tabiatıyla kim. Aşk ile düzenli bire bir veriş ortada haddinden fazla balaban fark var. Maltalık arkadaşını seçerken kriterlerin oluyor ama aşkta hiçbir kriter bulunmayan, karşına “dan” diyerek çıkıyor. Bence aşk çok metin bir duygu.

İLK FIRSATTA İKİNCİ ÇOCUĞU YAPACAĞIM

* Yaşlanmaktan korkuyor musunuz?

– Yaşlılarla ilişkin hazin bir film izlediğim zaman tedirgin oluyorum amma korkmamaya çalışıyorum. Gözyaşı dediğin tamamen dirim enerjinle bağlantılı benzeri anlam. O sevinci kaybetmediğin devir bakışına üstelik yansıyor. Söz Gelişi spora gittiğim antlaşma eşyalarımı alelhusus ki 27 numaraya koyuyorum, o yaşta tutunayım diye niteleyerek. Bire Bir kitap okumuştum şöyle diyordu; “Vaktiyle gözyaşı ve devir kavramı yoktu. Biz insanoğlu olarak güneşin, ayın dönüşlerini adisyon ederek devir kavramını yarattık. O yüzden evrene yaşla ilgili mesajlar vermeyin.” Ego de kendime 27 ’yi kodladım. O enerjide ve ruhta kalmaya çalışıyorum. Tabii ki fiziki değişikliklere engel olamıyorsun, bir ölçüde engelleme edebiliyorsun.

* Gülme ’ye dair sırada ne var?

– Fırsat bulabildiğim evvel zamanda ikinci çocuğu yapacağım. Kuşkusuz olsa 27 yaşındayız. imdi devir var. Bakalım hanay bana ne getirecek!

Bir Cevap Yazın