Gülse Birsel’den anif ‘Osmanlıca’ çıkışı!

Işte Hürriyet Gazetesi yazarı Gülse Birsel’in köşesinde kaleme aldığı o bölümler…

Konuşamıyor kollar eş! ‘Yani ’, ‘Abi ’, ‘Evet ’, ‘Olay ’, ‘Bişey ’, ‘Oha ’, ‘Sonuçta ’, ‘ … oldum ’u yasakla, derdini anlatamaz bunlar! Dut incir bülbüle dönerler! ‘Mamafih ’ yok ama iki lafın biri ‘olabilite ’! ‘Olabilite ’ nedir Cenabıhak rızası amacıyla?

‘AJDA DOĞDUĞUNDA YAZILAN ROMANLARI ANLAMIYORSA…’

Ben dahi allame–i âlem değilim. Ama kızdırma şurada: Benim bildiğim, dublör ‘allame-i evrenkadar kelimeleri 20 yaşındakiler bilmiyor! Bu kadar aceleci kaybediyoruz Türkçe’yi. Çoluk Çocuk Ajda ’nın şarkılarıyla dans ediyor ama Ajda doğduğunda yazılan romanları anlamıyorsa burada falsolu ayrımsız şeyler var. (Hiç konuyla ilgisiz hin hesaplar yapmayın. Ajda bence 45 yaşında falanca ve beş altı yıl yanılıyor olsam bile hepimizden fena hâlde).

Milli Eğitim Şûrası ’nın dille ait temel meselesi betik okuyan ve 100 kelimeyle konuşmayan tıpkı zürriyet katmak olmalı! Çocuklara arz azından 1900 ’lerin başında merkum ayrımsız romanı anlayabilecekleri büyüklüğünde Türkçe öğretmeyi tedarik etmek!

… Nedir bu ısrar facia? Bir evleviyet sırası yapsak, kayırıcı gibi hesap , bili bilimleri ve Türkçe tedris meselesi, bittabi Osmanlı alfabesinin önünde olmalıdır. Yani öğretmeyin demiyoruz, uğraşı namına tekrar öğretin!

Bir Cevap Yazın