Gülse Birsel’den konuşulacak alfabe!..

Akıbet aylarda Ak Parti ’nin haddinden fazla elim görüş kayıpları yaşamamasının bence bire bir nedeni, Başvekil ’ın ‘destansı kahraman ’ imajı! Erdoğan, önceki hikâyesi ve yabanlık özellikleriyle görüntülük ve perdedeki kahramanlara analog aynı resimle hayatımıza girdi. Şimdiyse bu imajını, olan bitenler karşısındaki tepkileriyle belki birlikte şuurlu yerine bitmeme ettiriyor.

Selim Tümen ’nin ağırlık zamanlar geçirmesine karşın çok yaslı bir oy kaybı olacak kadar üstelik görünmüyor. Partiyi destekleyen milyonlar azalsa dahi, henüz kompakt bir yığın haline gelmiş olabilirler.
Bunu Selim Fırka ’nin, ismindeki ‘Doğruluk ve Kalkınma ’nın ‘Kalkınma ’ ayağını, ayrımsız ölçüde nail olmasıyla yayımlamak benzer değil. Çünkü ‘karizmatik ’ bir başvekil ve ona sadakat besleyen milyonlar var. Bire Bir süredir bu rahat koşulsuz bağlılığın, fanatizme vasıl sevginin sebebini anlamaya çalışıyorum. Senarist adına, Başbakan ’ın kişiliği, hikâyesi ve hele akıbet benzeri yıldır, vaziyetler karşısındaki kibir, tabir ve tepkileri bana benzeri şeyler hatırlatıyordu. Böylecene sinema eğitimimin yardımıyla, kitleleri sürükleyen sihri buldum: Tayyip Erdoğan, klasik bire bir uzunluk kahramanı.

Okumuş dramaların, ebat komedilerinin müşterisi olmayan, ılımlı ve alt terbiye grubuna ilgili seyirci kitleleri, destansı ayvaz alp seyretmeyi çokça severler. Biz senaristlerin deyişiyle ‘kavgacı arketip ’ zafer, aforizma ve ruh aylı hikâyeleriyle şişman gişe yapar.
Beyazperdeden Mel Gibson ’ın ‘Yürekli Canevi ’i kabilinden, ‘300 Ispartalı ’, ‘Gladyatör ’, ‘Herkül ’, ‘Sonuç Mohikan ’ kabil yabancı, ekrandansa ‘Deli Kalpgâh ’, Polat Önder ’, ayrımsız ölçüde ‘Karadayı ’, bazen özellikleriyle ‘Şanlı Süleyman ’ karakteri üzere evcil örnekler sayabilirim. Reyting panellerinde D ve E grubunun tedricen arttırıldığı bu günlerde, ülkenin arz erdemli reytingli dizilerinin (dizilerin çığlık olduğu anlamı çıkmasın), üç destani eş yiğit (Polat Alemdar, Süleyman ve Karadayı) üstüne kurulu olması şaşırtı değil!
Gelelim destansı kahramanların özelliklerine. Belki Başbakan ’la eş yanlarını bulursunuz:
Intikam ahiz hakkı

Uzunluk kahramanı, (krallar dışında) halkın içinden ve fakirlikten dirimsel. Mağdurdur! Ayrımsız süre taş yüreklilik ve haksızlığa uğramıştır. Ve hikâyede, bu sebeple, kahramanın sunu sert şekilde intikam kabul etme hakkı olduğu varsayılır!
failimuhtar, burnunun dikine giden biridir. Lafını sakınmaz, maçodur. “Bre gafiil” der, “I vulva a Spartaaaaan”, “One Minute” der, sesini yükseltir, yürüdü mü düzlük titrer!
Ağız Tatsızlığı olduğunda, anlayıp dinleme, ahenk yoluna gitmez, aracısız kılıcını çekip savaşa girer! Canlı alkışlar.

Boy kahramanı sık sık Cenabıhak ’dan bahseder. Zaferlerini onun vereceği güçle kazanacağını anlatım porte. Kâh hikâyelerde, liderlik görevini Cenabıhak ’dan aldığını dahi telmih valör.
Ölümden korkmaz. ‘Kefeni hep hazırdır ’!

Kahramanlığının karşılığında sınıfsal kendisine toplumun sunma üstüne çıkmayı hak etmiştir. Denklik, özgürlük, demokratlık falanca destanlarda tutmaz! Yiğit, halkından, silah arkadaşlarından, yandaşlarından tıpkı mertebe üsttedir. Tebaasının karnını doyurur, onlar amacıyla savaşır, karşılığında minnet ve merbutiyet bekler. 

Bilimle sanatla uğraşmaz. Pasteur, Aristo, Aynştayn, Şekspir, Graham Bell, insanlığın kaderini değiştirmiş ama tıpkısı destansı alp olamamışlardır be! Hayatlarını film yapsan bütünsel Türk seyircisi tek ilgilenmez.

sık sık söylediği, fanatiklerinin özdeşleşip tekrarlayabileceği, kurnaz aforizmaları vardır. Bunlar rasyonel tavsiyeler veya felsefi derinliği olan sözler değildir. “Düşünüyorum o halde varım” demez o. Mahalle delikanlısının arkasından gidebileceği, elan niteliksiz, can cümleler şayan. “Sonunu düşünen kahraman gayrimümkün!”, “Ezel Ebet İskoçya!”, “Tığ kefenimizle geldik!” kadar… Beyninden haddinden fazla kalbiyle konuşur. Daima, aynı şeyleri, tekrar yine söyler kim, şişman kalabalıklar görgüsüz anlayıp, arkasından gelebilsin.

Eleştiriyi, hatayı kabullenme, fikir alma, destansı kahramanın kitabında yazmaz. O bütün haklıdır. Seyircisi, doğrusu hataları olan alp, haddinden fazla boyutlu ıra istemez. Hikâyede iyi kötü çabucacık muhtemelen olsun, kusursuz kahramanımız kendine karşı olan kötüleri gebertsin, galibiyet kazansın, bayındır rahat seyredelim lüzum.

Bu sebepten, ona karşı olanlar, eleştirenler, katiyen karşıt fikirler yahut yanlışları gören gözler olamazlar. binnetice evet erzel evet antagonist ya da antagonist aracılığıyla geçer not maşalardır! Hikâyeyi böyle kurar ve anlatırsanız, yiğit uymazlık gözsüz! Çabucak yeni aynı düz savaşına başlamış evet!

Fanatizmi güçlendiriyor

Başvekil, önceleri tercümeihâl ve nefis özellikleri yüzünden kendiliğinden oluşan destansı alp imajını belki şuurlu yerine devam ettiriyor. Akıbet zamanlardaki siyasal sorunları birer meydan muharebesi kabil sunması, her eleştiriyi antagonizm ve/veya çıyanlık başlığında değerlendirmesi, ‘klan ’ türüne dominant olduğunu ve halkı gani tanıdığını gösteriyor. Başına ne gelirse gelsin, aynı gündeş asır lideri değil, destansı alp gibi gurur alıp, anca tepkiler vererek, hikâyeyi o janra bakarak anlatarak, bir kesimin gözündeki popülaritesini yitirmeden, başkaca fanatizmi güçlendirerek için bitmeme ediyor.

GÜLSE BİRSEL / HÜRRIYET INTERNET SİTESİ

Bir Cevap Yazın