‘Gülüşü güzelce kayırıcı: Nejat İşler’

Gülüşü fena hâlde herif

Bodrum’dahi ağır sıklet bakımda yatan Nejat İşler’den bayram ediyorum. Çabucak gülüşü değil, bakışları, duruşu sunturlu. Yaptığı işleri hayatı sorgulayan tıpkısı koca. Kendini haddinden fazla fazla önemsemeyen biri. Dev aynasında görmeyen. Ayrımlı yerlere oturtmayan. “Benzeri kadına ilişkin olduğun ant koca olursun” diyebilen biri. Ihtimal bile bu yüzden kadınlar seviyor onu. Sokak çocuklarının karnını doyurmak üzere onlara cafe kapatıyor. Yer dolgunca dostu sigarası ve içkisi. En sevdiği gösterge yasemin. Patatesin değme yemeğini seviyor. Yer iri korkusu başkasına çıyanlık etmek.

Röportajlarında kendini şöyle anlatmış:
* Mesleğin başında, daha konservatuvar öğrencisiyken, sanırım 21 yaşındaydım, hakkımı aradığım için kolaya kaçıp ahlaksız dediler. Benzeri disipline inanırım, o birlikte iz disiplinidir. beraberinde gelmenin değerini, patika birliğinin önemini ongun bilirim.
* DİSK’in tıpkısı etkinliğine katıldım, sunma önlerde yürüdüm. Kimesne bilim yapmadı, ancak ayrımsız bardan çıkıyorsam üşüşüyorlar, devrisi periyot bilcümle haberlerde varım. Kısıtlanamam, kendimi tabir ederek yaşarım. Girişim çıkmış dokuza, inmez sekize… Ne dahi olsa bellemişler, alkolik, ailesinin reddettiği oğlan…

SADECE ARTİSTİM

* Ego hoppadak artistim, bu halde bile bunlar başıma geliyorsa, ülke meseleleriyle uğraşan aydınların başlarına neler geliyordur. Elhak konuşanları, suya sabuna dokunanları, biliyoruz ki katlediliyorlar. Onların olduğu yerde bizim hangi hükmümüz var ki… Dedem feshanede, babam fabrikada işçiydi. Emin olduğum özdek, ölene çatışma sınıfımın beraberinde kalacağım.
* Cami yaptırma dernekleri başkanı olan dedemi çok severdim ego. Imanlı tıpkı adamdı. Mahallede korku duyulurdu. Beni dedeme benzetirler. Çabuk volta özelliğimi ondan aldım. Dedem bibi iki günde tıpkı rüyama girer. Kendimi keder hissettiğim antlaşma bana bıraktığı pardösüsüyle uyurum. Bibi bana müzaheret ediyor. Görkem modelim dahi evvel dedem. Sonraları Şefik Kenter ve Fikret Kuşkan.
* Annemle babam hayatla ait kararlarıma tevakki etmek gösterdiler. Haddinden Fazla bol tıpkısı ailede büyüdüm ego. Şansımdır ailem. Ego böyle istedim, böyle değişmeyen aldım dedim. On Paralık kimesne de uymazlık etmedi. Şurası yap bunu yap demedi. Elbette modern ülkelerde 18 yaşına giren velet aileden ayrılırsa ego dahi o yaşta evden çıktım. Bizim ocak cennetliktir. Ego on paralık mahrum kalmadım. Yoksulluk peki. O ahit dizge yoksuldu zaten.

MESAFERELER İYİDİR

* Tembelim ama eve savuşturmak getirebilecek gelişigüzel işe varım.
* Gittiğim yerlerde verilen selamı alırım, nezaketle istendiğinde istenileni yapmaya çalışırım. Küçüklük lakaplarımdan biri “Farketmez Nejat”tır. Kimseyi tırmalamak istemezdim ego. Hala dahi öyledir. Amma onlar bile beni rahatsız etmesin. Mesafeleri bir vakitler beri severim.
* Yıllarca iyelik hırsızlık diye bağırdım. Sonra güzeşte sene Bodrum tapu dairesinde buldum kendimi. Mahalle baskısı bana ocak aldırdı. Demin işim yoksa kışın bile ekseriyetle Bodrum’dahi yaşıyorum. İstanbul’dahi durmak istemiyorum. Esasta rutin benzeri hayatım var. Komşularımdan haddinden fazla ayrımlı yaşamıyorum ben birlikte.
* Ben Allah”a haddinden fazla şükür haddinden fazla ensesi kalın tıpkı insanım. Yeryüzü şişman servetimin adam depolamak olduğunu düşünüyorum. Bildirme haddinden fazla ehemmiyet verdiğim madde birlikte bu ve şanslıyım o konuda.
* Kadınlarla aram bütün iyiydi. Kadınlı benzeri ailede büyüdüm. Anca denk geldi. Rum Lisesi sınavını kazandım. Kazandığım okulu İstanbul Kız Lisesi’nin içre kurdular. 800 kızla bu arada okudum. 50 erkektik.
* Bekâr dolaşmayı, kaybolmayı, yok olmayı severim. Nerde kaybolabiliyorsam, oraya giderim. Bundan Sonra kaybolmayı daha az becerebiliyorum. Bu da biraz ağırlık yaratıyor. Amma yapacak bire bir husus dahi bulunmayan.

Tıpkı dakika ilk hayata dön Nejat. Ve esasen sen yerine yaşamaya bitmeme et…

SEDA KAYA GÜLER / YENI ASIR INTERNET SİTESİ

Bir Cevap Yazın